Image
5.4.2016 1 Comments

Vo Windows 10 sa budú dať spúšťať aplikácie z Ubuntu. Nie je to prvý apríl.

Microsoft vytvoril linuxový  subsystém pre Windows v rámci Projectu Astoria. Išlo o systém na spúšťanie androidových aplikácií vo Windows Mobile 10. Vo februári však spoločnosť oznámila, že Project Astoria končí. V tom čase sa začalo špekulovať o tom, ako by mohli niektoré časti z Astorie prežiť. Teraz Microsoft ohlásil, že výročná aktualizácia Windows 10 bude zahŕňať možnosť spustiť populárny bash z Unixu spolu so zvyškom typického unixového prostredia príkazového riadka.

Nie je presne známe, ako to bude fungovať, no vieme, že firma vyvinula niektoré súčasti jadra Windows (lxcore.sys, lxss.sys), ktoré podporujú API linuxového kernela. Tieto komponenty nie sú GPL a nezdá sa, že by samy obsahovali linuxový kód. Namiesto toho implementujú API linuxového kernela za použitia natívneho API Windows NT. Microsoft to nazval Windows Subsystem for Linux (WSL).

Na WSL Microsoft spolupracoval s tvorcom Ubuntu, spoločnosťou Canonical. Tá poskytla image systému obsahujúceho Ubuntu verziu rôznych nástrojov príkazového riadka, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v linuxovej distribúcii.

Tieto veci nie sú rekompilované a nejde ani o portované verzie programov (ako je to v prípade projektu Cygwin), ale sú to nemodifikované programy, ktoré sa budú spúšťať nad jadrom Windows. WSL zachytáva systémové volania z Linuxu a prekladá ich na systémové volania z Windows v reálnom čase s minimálnym dosahom na výkon.

WSL bude spúšťať binárky z repozitárov Ubuntu. Používateľ z ponuky Štart spustí Bash. Otvorí sa mu príkazový riadok, z ktorého už bude môcť priamo spúšťať konkrétne programy, ako napr. wget, tar, gpg, gcc, rsync, md5sum, ssh, apache, mysql, python, perl, ruby, php atď.

WSL sa označuje ako beta verzia, a tak všetko nebude fungovať dokonale. Aplikácie z Windows budú mať prístup k dátam z Linuxu a naopak. Z Bashu však nebude možné spúšťať programy pre Windows, rovnako ani z PowerShellu sa nebudú dať spustiť linuxové programy.

Zdroj: blogs.windows.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

1 Comments

  1. Mam z toho zly pocit reakcia na: Vo Windows 10 sa budú dať spúšťať aplikácie z Ubuntu. Nie je to prvý apríl.
    12.4.2016 15:04
    Ako hovorieva znamy - tazky linux expert, mutovane mackopsy vzdy skoncia sterilne. Cosi v tom zmysle.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá