Image
5.4.2016 1 Comments

Vo Windows 10 sa budú dať spúšťať aplikácie z Ubuntu. Nie je to prvý apríl.

Microsoft vytvoril linuxový  subsystém pre Windows v rámci Projectu Astoria. Išlo o systém na spúšťanie androidových aplikácií vo Windows Mobile 10. Vo februári však spoločnosť oznámila, že Project Astoria končí. V tom čase sa začalo špekulovať o tom, ako by mohli niektoré časti z Astorie prežiť. Teraz Microsoft ohlásil, že výročná aktualizácia Windows 10 bude zahŕňať možnosť spustiť populárny bash z Unixu spolu so zvyškom typického unixového prostredia príkazového riadka.

Nie je presne známe, ako to bude fungovať, no vieme, že firma vyvinula niektoré súčasti jadra Windows (lxcore.sys, lxss.sys), ktoré podporujú API linuxového kernela. Tieto komponenty nie sú GPL a nezdá sa, že by samy obsahovali linuxový kód. Namiesto toho implementujú API linuxového kernela za použitia natívneho API Windows NT. Microsoft to nazval Windows Subsystem for Linux (WSL).

Na WSL Microsoft spolupracoval s tvorcom Ubuntu, spoločnosťou Canonical. Tá poskytla image systému obsahujúceho Ubuntu verziu rôznych nástrojov príkazového riadka, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v linuxovej distribúcii.

Tieto veci nie sú rekompilované a nejde ani o portované verzie programov (ako je to v prípade projektu Cygwin), ale sú to nemodifikované programy, ktoré sa budú spúšťať nad jadrom Windows. WSL zachytáva systémové volania z Linuxu a prekladá ich na systémové volania z Windows v reálnom čase s minimálnym dosahom na výkon.

WSL bude spúšťať binárky z repozitárov Ubuntu. Používateľ z ponuky Štart spustí Bash. Otvorí sa mu príkazový riadok, z ktorého už bude môcť priamo spúšťať konkrétne programy, ako napr. wget, tar, gpg, gcc, rsync, md5sum, ssh, apache, mysql, python, perl, ruby, php atď.

WSL sa označuje ako beta verzia, a tak všetko nebude fungovať dokonale. Aplikácie z Windows budú mať prístup k dátam z Linuxu a naopak. Z Bashu však nebude možné spúšťať programy pre Windows, rovnako ani z PowerShellu sa nebudú dať spustiť linuxové programy.

Zdroj: blogs.windows.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

1 Comments

  1. Mam z toho zly pocit reakcia na: Vo Windows 10 sa budú dať spúšťať aplikácie z Ubuntu. Nie je to prvý apríl.
    12.4.2016 15:04
    Ako hovorieva znamy - tazky linux expert, mutovane mackopsy vzdy skoncia sterilne. Cosi v tom zmysle.
    Reagovať

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá