Image
9.1.2014 0 Comments

Vízia budúcich PC: Pamäte RAM a disky splynú do jedného

ram_pamate.jpg Súčasný koncept počítačov pracuje s operačnou pamäťou RAM na krátkodobé operácie a s úložným priestorom, kde sa skladujú dáta dlhodobo. No podľa odborníkov sa stáva tento model definitívne zastaraným a budúcnosť patrí pamäťovým čipom, ktoré mažú hranicu medzi operačnou pamäťou a dlhodobým ukladaním dát.

O tom, že k tejto revolučnej zmene dôjde v priebehu niekoľkých ďalších rokov, je presvedčený napríklad analytik Tom Coughlin, zakladateľ agentúry Coughlin Associates. Vo výsledku by to znamenalo koniec akéhokoľvek nahrávania aplikácií či operačného systému a všetko by bolo spustené prakticky okamžite, v reálnom čase. Išlo by tak o jednu z najväčších zmien v oblasti computingu za posledné roky.

Zmeny menom MRAM a RRAM

Coughlin hovorí, že v súčasnosti môžeme pozorovať vývoj novej generácie solid-state technológií, ktoré ich výrobcovia budú chcieť po dokončení vývoja čo najaktívnejšie uplatniť na trhu. Najčastejšie sa v tejto súvislosti hovorí o tzv. nevolatilných pamätiach MRAM (magnetorezistívna pamäť RAM) alebo RRAM/ReRAM (rezistívna RAM), ktoré si udržia uchovanú informáciu aj bez elektriny a pritom ponúknu rýchlosť klasických pamätí DRAM.

Rozdiel je v tom, že klasické pamäte DRAM využívajú stav jednotiek a núl, ktoré sú udržiavané a menené prostredníctvom elektrického náboja. Uložené binárne informácie musia byť navyše priebežne obnovované (refresh). Bez prítomnosti elektrického náboja dôjde k vymazaniu dát a k strate uložených informácií. Naopak, magnetorezistívne pamäte MRAM používajú magnetický náboj, ktorý spôsobí trvalú zmenu, resp. zmenu dovtedy, kým príde iný náboj.

Podobné je to s rezistívnymi pamäťami RRAM/ReRAM, ktoré sú založené na princípe zmeny odporu v použitých materiáloch v závislosti od zmien elektrického napätia. Pri odstavení napätia však aj v tomto prípade zostane informácia uchovaná. Ide o princíp nedávno objaveného memristora, ktorý sa považuje za jeden z kľúčových prvkov pre budúcnosť IT.

Na rozdiel od čipov NAND flash je výhodou výrazne vyššia rýchlosť, dlhšia životnosť a údajne aj menšie náklady na výrobu - najmä posledná uvedená skutočnosť by mala týmto technológiám otvoriť dvere dokorán a pomôcť rýchlemu presadeniu čipov MRAM a RRAM.

Nové pamäte majú podporu veľkých hráčov

Tom Coughlin svoju víziu detailne predstavil na konferencii Storage Vision na prebiehajúcom veľtrhu CES a podľa neho sa už uskutočnilo toľko testov a bolo vyrobené dostatočné množstvo vzoriek nových pamätí, že je už otázkou pomerne krátkeho času, aby sa dostali z laboratórií na reálny trh.

Prechod na tieto nové technológie podporuje aj množstvo veľkých výrobcov pamätí, ktorí sú už pripravení začať ich výrobu. Napríklad spoločnosti Renesas, Hitachi a Micron Technology patria medzi významných priekopníkov pamätí MRAM a pri vývoji spolupracovali s odborníkmi z japonskej univerzity Tohoku. Na vývoji pamätí RRAM potom zase intenzívne pracovala spoločnosť Elpida Technology (v spolupráci so Sharpom či japonskou univerzitou v Tokiu) a už v roku 2012 vyrobila funkčné vzorky týchto čipov.

V súčasnosti patrí už Elpida kompletne pod zmienenú firmu Micron Technology. Pamäte založené na memristoroch vyvíja napríklad aj Samsung alebo Hynix v spolupráci s HP. Jeden z priekopníkov čipov ReRAM je aj ambiciózny startup Crossbar, ktorý chce začať výrobu tento rok v auguste a sľubuje, že jeho čipy ReRAM prinesú až dvadsaťkrát vyššiu rýchlosť zápisu, dvadsaťkrát nižšiu spotrebu a desaťkrát dlhšiu životnosť než súčasné pamäte NAND flash.

Revolúcia má dvere otvorené

Všetko teda nasvedčuje tomu, že nepôjde o okrajové technológie, ktoré zostanú len akademickým počinom, ale budú po svojom dozretí nasadené v masívnej miere na trh a nemožno vylúčiť, že prinesú koniec existujúceho poňatia pamätí. Coughlin síce hovorí, že v oboch prípadoch (tak pri MRAM, ako aj pri ReRAM) treba ešte nejaký čas a ďalší vývoj, kým tieto pamäte budú môcť kompletne nahradiť aj čipy DRAM, navyše aj ceny budú musieť ešte ďalej klesnúť, ale všetko je teraz už na dobrej ceste a najdôležitejšie kroky sa už uskutočnili.

Výhodou by potom mala byť nielen rýchlosť práce s používanými aplikáciami, ale napríklad aj fakt, že ak dôjde k výpadku elektriny, nepríde používateľ o svoje neuložené dáta, pretože počítač by mohol byť opäť sprevádzkovaný presne v takom stave, v akom došlo k prerušeniu napájania. Ide o tzv. možnosť instant resume, čo by úplne odstránilo nutnosť rôznych režimov spánku a hibernácie pri PC, ktoré majú stále veľa obmedzení. No problémom môže byť prípad, ak dôjde k pádu systému pre chybu.

Potom by aj obnova prebehla do podoby v okamihu pádu a zatiaľ nie je vyriešené, akým spôsobom tento problém odstrániť, pretože kompletné vymazanie pamäte (tvrdý reset) by malo za následok stratu dát aj aplikácií.

Nová architektúra založená na spojení operačnej a úložnej pamäte tak bude musieť počítať s nevyhnutnosťou eliminácie chýb a tieto nové systémy budú musieť byť výrazne odolnejšie proti chybám, než to bolo doteraz. Tento koncept sa potom nemusí obmedzovať len na PC, ale bude ho možné uplatniť aj v inteligentných telefónoch, tabletoch a ďalších zariadeniach.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty 1

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá