Image
14.10.2016 0 Comments

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadajú, sú benefity surfovania, a nie to, aby sa zamýšľali nad malvérom a inými kybernetickými hrozbami.

No potom si prečítate o tom, čo sa v on-line svete deje, a nemožno sa čudovať, že ľudia sa zrazu boja. Strach môže byť zlý radca, ale vždy je lepšie problémom predchádzať  ako si neskôr vyčítať, že som neurobil dosť preto, aby som sa nestal obeťou.

Pred dvoma rokmi existovala stránka, ktorá poskytovala živý streaming záberov až zo 70-tisíc nezabezpečených kamier. Boli to nielen zábery dvorov firiem, reštaurácii, škôl, ale aj súkromných domov a bytov – a boli k dispozícii každému, kto mal záujem takto špehovať.

Odvtedy sa počet týchto live záberov na spomínanej stránke znížil asi na pätinu a už na nej zábery súkromných domov nenájdete. No skúsenosť s touto stránkou a veľa ďalších príkladov ukazuje, aké zraniteľné môžu byť zariadenia pripojené k internetu a bez náležitej ochrany. Ako hovoríme u nás: IoT (Internet of Things – internet vecí) je skôr Internet of Targets – internet terčov.

Video jednoducho hýbe svetom internetu a webové kamery sú zabudované prakticky do každého laptopu, smartfónu či tabletu. A známe sú aj mnohé prípady ich zneužitia, keď boli nahratí používatelia v tých najsúkromnejších situáciách. Potom nasledovalo vydieranie kybernetickými kriminálnikmi.

Čo teda môžete urobiť vy, aby ste ochránili svoje súkromie? Ľahké riešenie je zalepiť webovú kameru páskou – aspoň dovtedy, kým nebudete mať potrebný softvér proti jej zneužitiu. Tento minimalistický prístup používajú podľa zverejnených záberov aj šéf FBI James Comey či CEO Facebooku Mark Zuckerberg.

Ďalší príklad zraniteľnosti sú routery, ktoré tiež nie sú imúnne proti kybernetickým útokom. Zneužité môžu byť nielen „jednoduchým“ unesením dátového pásma používateľovi, ktorý zaň platí, ale môžu sa stať aj botnetmi a byť použité na útoky DDoS proti iným cieľom v on-line svete.

Zmena prednastaveného hesla routera je preto základná nevyhnutnosť. Pre útočníkov je doslova triviálna záležitosť zistiť prednastavené heslá pre hociktorý router na trhu. Oveľa lepšie je však pristúpiť aj ku komplexnejšiemu zabezpečeniu. Spoľahlivé bezpečnostné riešenie zabráni útokom malvéru a takisto pomôže používateľov identifikovať slabé miesta a následne podniknúť potrebnú nápravu.

 


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 2

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá