Image
10.8.2016 0 Comments

Virtuálne nové BMW radu 5: Unikátny koncept s plnoautomatizovaným meracím stanovišťom

BMW Group, ako prvý výrobca automobilov, spúšťa vo svojej mníchovskej továrni unikátny koncept plnoautomatizovaného optického merania. Voľne sa pohybujúce ramená robotov so snímačmi vytvárajú trojrozmerný obraz meraného vozidla a zo získaných dát generujú 3D model s presnosťou menej ako 100 mikrometrov. Táto technológia už v úvodných fázach umožňuje odhaliť len ťažko viditeľné odchýlky.

Meracie stanovište je umiestnené do fázy medzi vývojom a začiatkom sériovej produkcie. Ide o súčasť stratégie digitalizácie BMW Group zameranej na výrobu a umožňuje dosahovať najvyššie kvalitatívne štandardy vo výrobe prémiových automobilov. Chystaná nová generácia BMW radu 5 Sedan bude prvým vozidlom, ktoré využije prínos tejto technológie.

Eduard Obst, vedúci oddelenia geometrickej analýzy, meracích technológií a modelovej segmentácie kompletných vozidiel, vysvetľuje: „Sme hrdí na to, že sme s novým meracím stanovišťom vo fázach prípravy výroby dosiahli taký významný míľnik. Jediné meranie nám vytvorí model celého vozidla. Zdĺhavé jednotlivé merania a zbieranie dát už nebudú potrebné. Tým ušetríme čas a zvýšime kvalitu už od začiatku sériovej výroby.”

Rameno robota na koľajniciach umiestnených v pozdĺžnej osi vozidla sa na meracom stanovišti voľne pohybuje a mapuje vozidlo v priestore. Celé stanovište zaberá relatívne malý priestor a jeho usporiadanie umožňuje využívať dvojicu malých a flexibilných robotov, ktoré pracujú paralelne. V porovnaní s predchádzajúcim procesom pracujúcim s robotom vybaveným jediným senzorom, ktorý meral najskôr jednu a následne druhú stranu vozidla, teraz meranie zaberie polovicu času a trvá len niekoľko dní.

Roboty sú vybavené dvojicou senzorov, ktoré samostatne merajú referenčné body a následne aj jednotlivé povrchy po plochách s rozmermi približne 80 × 80 cm. Výsledkom ich merania je sken celého automobilu. Následná analýza dát odhalí každú odchýlku, takže špecialisti na technickú integráciu vo výrobnej divízii môžu reagovať už v úvodných fázach prípravy výroby.

Trojrozmerné skenovanie automobilov môže byť plnoautomatizované, takže ho možno vykonávať mimo najvyťaženejších časov, prípadne v noci a naplno tak využiť ich kapacitu. Výsledky sú k dispozícii skôr a prípadné ďalšie merania sú kratšie, eventuálne úplne odpadajú. Dáta získané meraním a výsledky analýz sa on-line zdieľajú v celej výrobnej sieti a sú tak k dispozícii na prípravu v továrňach určených na sériovú výrobu.

Plnoautomatizované meracie stanovište má v BMW Group stále významnejšiu úlohu. Táto technológia sa od roku 2015 úspešne používa v mníchovskej továrni BMW Group na výrobu jednotlivých plechových dielov, ako aj na inšpekciu výrobných foriem.

BMW Group v súčasnosti rozširuje používanie automatizovaných optických meracích staníc do všetkých svojich výrobných závodov.

Zdroj: https://www.press.bmwgroup.com

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá