Image
24.10.2016 0 Comments

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vážne poškodiť obchod, teroristi by sa mohli zmocniť niektorých zbraňových systémov a pod.

Bezpečnostní odborníci upozorňujú, že je len otázka času, kedy hackeri upriamia pozornosť na prienik do systémov na obežnej dráhe. Mohli by napríklad na diaľku ovládnuť satelit alebo zablokovať a rušiť jeho signály (jamming), prípadne vysielať falošné signály (spoofing). Analytici vidia v staršej infraštruktúre riziká, ktoré budú rásť s postupnou „komoditizáciou vesmíru“. Ochrana bezpečnosti existujúcej infraštruktúry je jedna časť problému.

Riešenie v tejto oblasti azda ponúkajú kvantové satelity. Prvý kvantový komunikačný satelit na svete vyslali na obežnú dráhu v auguste Číňania. Hoci niektorí odborníci tvrdia, že všetko sa dá hackovať, kvantová komunikácia je takmer úplne odolná manipulácii. Kvantové satelity sú teda jediná možná voľba pre budúcnosť.

Zatiaľ síce hackeri neprejavili veľký záujem o satelity a vesmírne systémy, no mohlo by sa to zmeniť, keby im takéto aktivity začali prinášať peniaze. Odborníci upozorňujú, že v súčasnosti neexistuje žiadna globálna organizácia, ktorá by sa zaoberala touto problematikou, vyžadujúcou medzinárodnú spoluprácu.  

Zdroj: nbcnews.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Hacking kreditky za šesť sekúnd. Zločinci môžu bez problémov získať všetky údaje o platobnej karte

08.12.2016 00:13

Vedci z Newcastle University prišli na spôsob, ako môžu zločinci za menej ako 6 sekúnd zistiť číslo, dátum platnosti a bezpečnostný kód na kreditnej alebo debetnej karte Visa. Je to vraj „nebezpečne ľ ...

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá