Image
21.2.2013 0 Comments

Veľký čínsky firewall v praxi

firewall.jpg Firmy sa sťažujú, že cenzúra spomaľuje prezeranie WWW a blokuje prístup k službám. Zaujímavý problém so stabilitou internetu obťažoval malú spoločnosť, vytvárajúcu 3D modely budov, s kanceláriami v Číne a klientmi v zahraničí. Kedykoľvek sa jeden z klientov pokúsil pripojiť zo švédskej lokality, došlo k hodinovej strate konektivity na čínskej strane. Trvalo niekoľko týždňov, než bola záhada objasnená. Klient sa pokúšal z Číny preniesť súbor nazvaný rovnako ako švédske mesto Falun.

Žiaľ, takto sa volá aj náboženská skupina, ktorá je v Číne zakázaná (Fa-lun-kung). Bol očividné, že do hry nemilosrdne vstúpil tzv. veľký čínsky firewall. Všetko sa neskôr vyriešilo, keď firma presunula svoje podnikanie do Thajska, kde bola internetová konektivita rýchla, spoľahlivá a dokonca sa dali používať služby, ako je Facebook alebo Twitter.

Tento prípad je charakteristický pre súčasnú Čínu a problémy zahraničných spoločností, ktoré sa v nej snažia podnikať. Podľa expertov snaha blokovať prístup z čínskej pôdy k službám, ako je Facebook, Twitter alebo YouTube, znemožňuje niektoré obchody, spomaľuje rýchlosť pripojenia a znemožňuje používanie novej generácie cloudových služieb. Približne 75 % firiem hovorí, že nestabilný prístup k internetu znižuje ich efektívnosť, a 40 % tvrdí, že snahy o cenzúru priamo poškodzujú ich obchod.

Hlavný problém je „veľký čínsky firewall", čo je prezývka technológie na cenzurovanie a filtrovanie internetu. Tá sa aktivuje, kedykoľvek sa počítač v Číne pokúsi o pripojenie k zakázaným prostriedkom na „druhej strane", a začne zahadzovať dátové pakety. Čínskej vláde sa doteraz nepodarilo vybudovať infraštruktúru, ktorá by cenzúrne zásahy zvládala bez vplyvu na kvalitu pripojenia. Nie je to napokon ani prioritou, vo všetkých situáciách sa preferuje využívanie lokálnych zdrojov.

Spoločnosť Google začala v roku 2010 presmerovávať vyhľadávacie dopyty do dátových centier v Hongkongu, aby sa vyhla reštrikciám a zostala dostupná. Ale aj tak sa počas posledného roka jej služby stali menej spoľahlivými.

V minulom mesiaci čínska vláda popudila proti sebe prosperujúci softvérový priemysel, keď zablokovala službu GitHub. GitHub je úložisko (čiastočne bezplatné) ponúkajúce možnosť ukladať zdrojové kódy, zdieľať ich alebo spolupracovať na ich editácii. Po výbuchu kritiky ustúpila a odblokovala adresu.

Alex Miler, čínsky podnikateľ, ktorý založil startup Frog, hovorí, že vždy podporoval veľký čínsky firewall, pretože bráni vstupu západnej konkurencie a dáva priestor na vznik a vývoj čínskych internetových spoločností. Ale zablokovanie GitHubu bolo už priveľa. „Je to miesto, kde sa dajú získať projekty s otvoreným zdrojovým kódom. Zablokovaním GitHubu by udusili inováciu."

Medzi hlavné ciele novej cenzúry patria predovšetkým poskytovatelia virtuálnych privátnych sietí (VPN). Zahraničná spoločnosť nemôže legálne v Číne prevádzkovať VPN bez lokálneho certifikovaného partnera a mnoho prevádzkovateľov bolo v posledných mesiacoch zablokovaných. Tí, ktorí začali meniť používané porty služby, sa stali cieľom útokov typu denial-of-service.

Snahy o cenzúru začali pritvrdzovať v priebehu výmeny hlavných predstaviteľov vlády, zmeny, ktorá nastáva približne raz za dekádu. Nie je teda veľmi pravdepodobné, že by sa s novými tvárami pri moci mohla situácia zlepšiť.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Poštová banka sa modernizuje, čoskoro predstaví mobilnú aplikáciu

11.01.2017 00:02

Poštová banka začína nový kalendárny rok s novým logom a novým moderným vizuálom. Tradičná slovenská banka, ktorú vzhľadom na dostupnosť základného balíka služieb na každej pošte využívali hlavne star ...

Internet

Aplikácia Screens pre Android umožní vytvoriť zástupcu na spustenie aplikácií v režime rozdelenej obrazovky

05.01.2017 00:10

Čoraz väčšie displeje smartfónov ponúkajú plochu na spustenie dvoch aplikácií naraz na rozdelenej obrazovke. Podpora tejto možnosti bola zabudovaná aj do operačného systému Android Nougat. Vývojár s p ...

Internet

Najvyhľadávanejším výrazom na Googli je znova Facebook

15.12.2016 00:13

Spoločnosť Google zverejnila rebríčky najvyhľadávanejších výrazov vo svojom vyhľadávači na Slovensku za rok 2016. Vôbec najčastejšie vyhľadávaným výrazom na slovenskej verzii Googlu je už šiesty raz p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá