Image
21.2.2013 0 Comments

Veľký čínsky firewall v praxi

firewall.jpg Firmy sa sťažujú, že cenzúra spomaľuje prezeranie WWW a blokuje prístup k službám. Zaujímavý problém so stabilitou internetu obťažoval malú spoločnosť, vytvárajúcu 3D modely budov, s kanceláriami v Číne a klientmi v zahraničí. Kedykoľvek sa jeden z klientov pokúsil pripojiť zo švédskej lokality, došlo k hodinovej strate konektivity na čínskej strane. Trvalo niekoľko týždňov, než bola záhada objasnená. Klient sa pokúšal z Číny preniesť súbor nazvaný rovnako ako švédske mesto Falun.

Žiaľ, takto sa volá aj náboženská skupina, ktorá je v Číne zakázaná (Fa-lun-kung). Bol očividné, že do hry nemilosrdne vstúpil tzv. veľký čínsky firewall. Všetko sa neskôr vyriešilo, keď firma presunula svoje podnikanie do Thajska, kde bola internetová konektivita rýchla, spoľahlivá a dokonca sa dali používať služby, ako je Facebook alebo Twitter.

Tento prípad je charakteristický pre súčasnú Čínu a problémy zahraničných spoločností, ktoré sa v nej snažia podnikať. Podľa expertov snaha blokovať prístup z čínskej pôdy k službám, ako je Facebook, Twitter alebo YouTube, znemožňuje niektoré obchody, spomaľuje rýchlosť pripojenia a znemožňuje používanie novej generácie cloudových služieb. Približne 75 % firiem hovorí, že nestabilný prístup k internetu znižuje ich efektívnosť, a 40 % tvrdí, že snahy o cenzúru priamo poškodzujú ich obchod.

Hlavný problém je „veľký čínsky firewall", čo je prezývka technológie na cenzurovanie a filtrovanie internetu. Tá sa aktivuje, kedykoľvek sa počítač v Číne pokúsi o pripojenie k zakázaným prostriedkom na „druhej strane", a začne zahadzovať dátové pakety. Čínskej vláde sa doteraz nepodarilo vybudovať infraštruktúru, ktorá by cenzúrne zásahy zvládala bez vplyvu na kvalitu pripojenia. Nie je to napokon ani prioritou, vo všetkých situáciách sa preferuje využívanie lokálnych zdrojov.

Spoločnosť Google začala v roku 2010 presmerovávať vyhľadávacie dopyty do dátových centier v Hongkongu, aby sa vyhla reštrikciám a zostala dostupná. Ale aj tak sa počas posledného roka jej služby stali menej spoľahlivými.

V minulom mesiaci čínska vláda popudila proti sebe prosperujúci softvérový priemysel, keď zablokovala službu GitHub. GitHub je úložisko (čiastočne bezplatné) ponúkajúce možnosť ukladať zdrojové kódy, zdieľať ich alebo spolupracovať na ich editácii. Po výbuchu kritiky ustúpila a odblokovala adresu.

Alex Miler, čínsky podnikateľ, ktorý založil startup Frog, hovorí, že vždy podporoval veľký čínsky firewall, pretože bráni vstupu západnej konkurencie a dáva priestor na vznik a vývoj čínskych internetových spoločností. Ale zablokovanie GitHubu bolo už priveľa. „Je to miesto, kde sa dajú získať projekty s otvoreným zdrojovým kódom. Zablokovaním GitHubu by udusili inováciu."

Medzi hlavné ciele novej cenzúry patria predovšetkým poskytovatelia virtuálnych privátnych sietí (VPN). Zahraničná spoločnosť nemôže legálne v Číne prevádzkovať VPN bez lokálneho certifikovaného partnera a mnoho prevádzkovateľov bolo v posledných mesiacoch zablokovaných. Tí, ktorí začali meniť používané porty služby, sa stali cieľom útokov typu denial-of-service.

Snahy o cenzúru začali pritvrdzovať v priebehu výmeny hlavných predstaviteľov vlády, zmeny, ktorá nastáva približne raz za dekádu. Nie je teda veľmi pravdepodobné, že by sa s novými tvárami pri moci mohla situácia zlepšiť.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá