Image
4.8.2015 0 Comments

Vedci vyvinuli o 30 % účinnejšie fotovoltické články

Účinnosť solárnych článkov by sa mohla zvýšiť o 30 percent alebo aj viac vďaka novým hybridným materiálom, ktoré využívajú infračervené žiarenie, tvoriace väčšinu svetla dopadajúceho na zemský povrch.

Infračervené svetlo však bežne prechádza cez fotovoltické materiály, z ktorých sú zhotovené dnešné solárne články. Teraz vedci z Kalifornskej univerzity v Riverside vytvorili hybridný materiál, ktorý môže využívať slnečné infračervené žiarenie.

Hybridný materiál je kombináciou anorganických polovodičových nanokryštálov, ktoré zachytávajú infračervené fotóny, a organických molekúl, ktoré pomáhajú spájať energiu z týchto fotónov a emitovať fotón s vyššou energiou. Pri pokusoch boli použité nanokryštály selenidu olova na zachytenie infračervených fotónov a organická zlúčenina rubrén vyžarujúca viditeľné žltooranžové fotóny.

nanocrystals.jpg

Nanokryštály a organické materiály môžu previesť nízkoenergetické fotóny na viditeľné svetlo, ktoré zachytí solárny článok. Nanokryštály selenidu kadmia s jedným druhom organického povlaku vytvárajú fialové svetlo, zatiaľ čo selenid kadmia s iným typom organického povlaku vytvára zelené svetlo.

Vedci uviedli, že schopnosť konvertovať dva nízkoenergetické fotóny do jedného s vyššou energiou má potenciálne využitie napríklad aj v ukladaní dát s vysokou hustotou a v oblasti organických svetelných diód (OLED).

Celá štúdia bola publikovaná v časopise Nano Letters.


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 3

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá