Image
4.8.2015 0 Comments

Vedci vyvinuli o 30 % účinnejšie fotovoltické články

Účinnosť solárnych článkov by sa mohla zvýšiť o 30 percent alebo aj viac vďaka novým hybridným materiálom, ktoré využívajú infračervené žiarenie, tvoriace väčšinu svetla dopadajúceho na zemský povrch.

Infračervené svetlo však bežne prechádza cez fotovoltické materiály, z ktorých sú zhotovené dnešné solárne články. Teraz vedci z Kalifornskej univerzity v Riverside vytvorili hybridný materiál, ktorý môže využívať slnečné infračervené žiarenie.

Hybridný materiál je kombináciou anorganických polovodičových nanokryštálov, ktoré zachytávajú infračervené fotóny, a organických molekúl, ktoré pomáhajú spájať energiu z týchto fotónov a emitovať fotón s vyššou energiou. Pri pokusoch boli použité nanokryštály selenidu olova na zachytenie infračervených fotónov a organická zlúčenina rubrén vyžarujúca viditeľné žltooranžové fotóny.

nanocrystals.jpg

Nanokryštály a organické materiály môžu previesť nízkoenergetické fotóny na viditeľné svetlo, ktoré zachytí solárny článok. Nanokryštály selenidu kadmia s jedným druhom organického povlaku vytvárajú fialové svetlo, zatiaľ čo selenid kadmia s iným typom organického povlaku vytvára zelené svetlo.

Vedci uviedli, že schopnosť konvertovať dva nízkoenergetické fotóny do jedného s vyššou energiou má potenciálne využitie napríklad aj v ukladaní dát s vysokou hustotou a v oblasti organických svetelných diód (OLED).

Celá štúdia bola publikovaná v časopise Nano Letters.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Výskum

Budeme používať diamantové batérie z jadrového odpadu?

30.11.2016 11:49

Fyzici a chemici z Bristolskej univerzity našli spôsob, ako premeniť tisíce ton zdanlivo bezcenného jadrového odpadu na batérie z umelého diamantu, ktoré môžu generovať malý elektrický prúd po dobu dl ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá