Image
4.7.2016 1 Comments

Vedci vyvíjajú úsporný kamerový systém so selektívnou pamäťou, ktorý môže nahrať celý váš život

Vedci z Rice University vyvíjajú novú technológiu kamery, ktorá je schopná trvalo sledovať svoje okolie, ale vyberať iba selektívne informácie. Systém známy pod názvom RedEye funguje tak, že sa zameriava na analýzu analógových dát, čo umožňuje výrazné šetrenie batérie a pamäťového úložiska.

Cieľom tímu je vytvoriť kamerovú technológiu schopnú poskytovať počítačom kontinuálne videnie, aby mohli stále vidieť rovnako ako my. Mohli by sme tak mať akéhosi osobného asistenta, ktorý by bol stále s nami a v prípade potreby by si napríklad mohol spomenúť na ľudí, ktorých sme stretli. Využitie takéhoto videnia by mohlo znamenať revolúciu v oblasti nositeľnej elektroniky.

Zariadenia by tak mohli stále vidieť svet okolo seba, problém však spôsobuje to, že spotreba energie dnešných kamier napr. v mobilných telefónoch je veľmi vysoká. Aktuálna kamerová technológia by teda prirýchlo vyčerpala batériu, a to najmä pri spracovaní videa v reálnom čase. Na to, aby sa tento zámer dal realizovať, obrazové snímače by museli mať asi 100-krát vyššiu energetickú účinnosť v porovnaní s dnešnými.

Vlani vedci publikovali článok o tom, ako možno desaťnásobne zlepšiť spotrebu energie prostredníctvom optimalizácie softvéru. Odvtedy pracujú na ďalšom desaťnásobnom zlepšení, pričom identifikovali, že významný energetický problém spôsobuje konverzia obrazu z analógového na digitálny formát.

V reálnom svete senzory kamery prijímajú signály v analógovom formáte, tie sa potom prevedú do digitálneho, ktorý obsahuje menej šumu, a tak sa dá ľahšie čítať. Tím sa však rozhodol experimentovať s analógovým signálom a vynechať jeho konverziu, čo je energeticky veľmi náročná úloha.

Museli teda preukázať, že aj analógové dáta možno veľmi presne analyzovať napriek šumu, ktorý obsahujú. Využili pri tom nové objavy v oblasti strojového učenia, napríklad techniku nazývanú konvolučná neurónová sieť, ktorá je inšpirovaná štruktúrou zrakového kortexu u zvierat.

Výsledkom ich práce je to, že systém RedEye dokáže rozpoznať objekty, ako sú telefóny, tváre, dokonca aj rôzne druhy zvierat, pri pohľade na obrázok, teda na analógový výstup zo snímača bez prevodu do digitálneho formátu. Výrazne sa tým zníži množstvo potrebnej energie.

Metóda má dôležité výhody, aj pokiaľ ide o ochranu súkromia. Umožňuje totiž definovať osobitné pravidlá, podľa ktorých systém vyradí nežiaduce dáta. Používateľ tak môže určiť, čo nechce nahrávať, a teda nechce, aby si to systém pamätal.

Podrobnosti o výskume vedci publikovali na webe.

Zdroj: gizmag.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Výskum

Slovenská vedkyňa bude veliteľkou misie na „Mars“

10.01.2017 00:29

Slovenská vedkyňa Dr. Michaela Musilová sa stala hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá uskutoční misiu na simulovaný Mars. Už o par dní odlieta do USA, aby v americkej púšti uskutočnila niek ...

1 Comments

  1. To je presne ako zo serialu Black Mirror reakcia na: Vedci vyvíjajú úsporný kamerový systém so selektívnou pamäťou, ktorý môže nahrať celý váš život
    8.7.2016 16:07
    Presne o tomto je 3.epizoda 1.serie serialu Black Mirror. Odporucam pozriet ;)
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá