Image
4.7.2016 1 Comments

Vedci vyvíjajú úsporný kamerový systém so selektívnou pamäťou, ktorý môže nahrať celý váš život

Vedci z Rice University vyvíjajú novú technológiu kamery, ktorá je schopná trvalo sledovať svoje okolie, ale vyberať iba selektívne informácie. Systém známy pod názvom RedEye funguje tak, že sa zameriava na analýzu analógových dát, čo umožňuje výrazné šetrenie batérie a pamäťového úložiska.

Cieľom tímu je vytvoriť kamerovú technológiu schopnú poskytovať počítačom kontinuálne videnie, aby mohli stále vidieť rovnako ako my. Mohli by sme tak mať akéhosi osobného asistenta, ktorý by bol stále s nami a v prípade potreby by si napríklad mohol spomenúť na ľudí, ktorých sme stretli. Využitie takéhoto videnia by mohlo znamenať revolúciu v oblasti nositeľnej elektroniky.

Zariadenia by tak mohli stále vidieť svet okolo seba, problém však spôsobuje to, že spotreba energie dnešných kamier napr. v mobilných telefónoch je veľmi vysoká. Aktuálna kamerová technológia by teda prirýchlo vyčerpala batériu, a to najmä pri spracovaní videa v reálnom čase. Na to, aby sa tento zámer dal realizovať, obrazové snímače by museli mať asi 100-krát vyššiu energetickú účinnosť v porovnaní s dnešnými.

Vlani vedci publikovali článok o tom, ako možno desaťnásobne zlepšiť spotrebu energie prostredníctvom optimalizácie softvéru. Odvtedy pracujú na ďalšom desaťnásobnom zlepšení, pričom identifikovali, že významný energetický problém spôsobuje konverzia obrazu z analógového na digitálny formát.

V reálnom svete senzory kamery prijímajú signály v analógovom formáte, tie sa potom prevedú do digitálneho, ktorý obsahuje menej šumu, a tak sa dá ľahšie čítať. Tím sa však rozhodol experimentovať s analógovým signálom a vynechať jeho konverziu, čo je energeticky veľmi náročná úloha.

Museli teda preukázať, že aj analógové dáta možno veľmi presne analyzovať napriek šumu, ktorý obsahujú. Využili pri tom nové objavy v oblasti strojového učenia, napríklad techniku nazývanú konvolučná neurónová sieť, ktorá je inšpirovaná štruktúrou zrakového kortexu u zvierat.

Výsledkom ich práce je to, že systém RedEye dokáže rozpoznať objekty, ako sú telefóny, tváre, dokonca aj rôzne druhy zvierat, pri pohľade na obrázok, teda na analógový výstup zo snímača bez prevodu do digitálneho formátu. Výrazne sa tým zníži množstvo potrebnej energie.

Metóda má dôležité výhody, aj pokiaľ ide o ochranu súkromia. Umožňuje totiž definovať osobitné pravidlá, podľa ktorých systém vyradí nežiaduce dáta. Používateľ tak môže určiť, čo nechce nahrávať, a teda nechce, aby si to systém pamätal.

Podrobnosti o výskume vedci publikovali na webe.

Zdroj: gizmag.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Stellátor naozaj funguje. Fúzny reaktor Wendelstein 7-X dokáže udržať plazmu bez potreby elektrického prúdu

09.12.2016 00:28

Na konci minulého roka bol v Nemecku spustený reaktor na jadrovú syntézu, schopný kontinuálne udržať superhorúcu plazmu v magnetickom poli supravodivých magnetov. Bola tu však jedna veľká otázka: Prac ...

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

1 Comments

  1. To je presne ako zo serialu Black Mirror reakcia na: Vedci vyvíjajú úsporný kamerový systém so selektívnou pamäťou, ktorý môže nahrať celý váš život
    8.7.2016 16:07
    Presne o tomto je 3.epizoda 1.serie serialu Black Mirror. Odporucam pozriet ;)
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá