Image
12.1.2017 0 Comments

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie.

Doteraz sme ako najpevnejší materiál poznali grafén. Ide o veľmi tenké plátky uhlíka s hrúbkou jedného atómu, takže je to vlastne 2D materiál. Hoci je pozoruhodný svojou tenkosťou a unikátnymi elektrickými vlastnosťami, urobiť z neho užitočný trojrozmerný materiál je veľmi ťažké.

Tím výskumníkov z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) prišiel na to, že stlačením malých vločiek grafénu pri kombinácii tepla a tlaku možno vytvoriť sieťovú štruktúru, ktorá je veľmi pevná a stabilná. Zároveň však grafén zostáva porézny.

Vedci pri experimentovaní s 3D tlačenými modelmi  zistili, že tento nový materiál s nezvyčajným geometrickým usporiadaním je v skutočnosti ešte pevnejší ako grafén. Je 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba päť percent jej hustoty.

Markus Buehler z MIT hovorí, že nový materiál by našiel uplatnenie buď ako skutočný grafén, alebo v kombinácii s inými materiálmi, ako sú napr. polyméry či kovy. Použiť by sa dal pri rozsiahlych konštrukčných projektoch, napr. pri výstavbe mostov, ale vzhľadom na svoju poréznu povahu by sa dal využiť aj vo filtračných systémoch.

Článok o novom materiáli bol publikovaný v časopise Science Advances.

Zdroj: Futurism

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Výskum

Slovenská vedkyňa bude veliteľkou misie na „Mars“

10.01.2017 00:29

Slovenská vedkyňa Dr. Michaela Musilová sa stala hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá uskutoční misiu na simulovaný Mars. Už o par dní odlieta do USA, aby v americkej púšti uskutočnila niek ...

Výskum 1

Rok 2017 - rok génovej terapie v medicíne. Od hemofílie a rakoviny až po opätovné sfunkčnenie oka

04.01.2017 00:15

Génová terapia je liečba, pri ktorej sa konkrétny gén pacienta buď nahradí, prípadne ak ide o gén spôsobujúci ochorenie, úplne sa deaktivuje. Tento efekt sa zvyčajne dosiahne zavedením nových informác ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá