SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Vedci našli spôsob, ako sa vyhnúť nepríjemnej kolonoskopii

5

Výskumníci úspešne modifikovali baktérie tak, aby dokázali odhaliť špecifické sekvencie nádorovej DNA v hrubom čreve myší. Štúdia uverejnená v časopise Science predstavuje prvý prípad, keď upravené baktérie detegovali špecifické sekvencie DNA. Táto schopnosť by sa nakoniec mohla využiť na detekciu rôznych druhov rakoviny, infekcií a iných ochorení. Kolonoskopia je v súčasnosti zlatým štandardom na odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka, ale pre pacientov môže byť veľmi nepríjemná. Užívanie probiotických tabliet by pre nich bolo oveľa prijateľnejšie.

Baktérie boli už predtým upravené na zisťovanie chorôb vrátane detekcie príznakov rakoviny a cukrovky v moči. Nikto však ešte neprišiel na to, ako prinútiť baktérie, aby vnímali špecifické sekvencie DNA v organizme, čo by mohlo uľahčiť včasné odhalenie nádorov. Tu vstupuje do hry Acinetobacter baylyi, dobre preskúmaná baktéria, ktorá je obzvlášť zdatná v kradnutí DNA z prostredia. Mnohé baktérie integrujú genetický materiál zo svojho okolia, čo je schopnosť nazývaná „prirodzená kompetencia“.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Keby sa A. baylyi dala upraviť tak, aby vyhľadávala špecifické sekvencie DNA, ako sú mutácie bežne spojené s nádormi hrubého čreva, mohla by byť užitočná ako organický detektor rakoviny. Tím upravil A. baylyi tak, aby našiel a ukradol špecifickú sekvenciu DNA, ktorá sa bežne spája s rakovinou hrubého čreva v géne s názvom KRAS. Okrem toho doň zabudovali systém, ktorý spôsobil, že upravená baktéria zapne gén rezistencie proti antibiotikám vždy, keď zistí nádorovú DNA.

Aby vedci zistili, či upravené baktérie zistili rakovinu, stačilo rozotrieť vzorky na antibiotickú Petriho misku a spočítať, koľko buniek narastie. Použitie rezistencie proti antibiotikám na označenie prítomnosti nádorovej DNA by však u ľudí nebol dobrý nápad. V budúcnosti bude zaujímavé zistiť, či sa vedcom podarí spojiť detekciu s výstupným signálom, ktorý bude rýchlejšie zistiteľný. V zásade by signálom mohlo byť čokoľvek, čo dokážu baktérie vytvoriť.

Systém na detekciu DNA fungoval mimoriadne dobre na myšiach s inžiniersky upravenými nádormi. Vedci v podstate dosiahli 100-percentné rozlíšenie medzi myšami, ktoré mali nádor, a tými, ktoré ho nemali. Na myšiach, ktoré neboli upravené, to však nefungovalo tak dobre. Zvýšenie citlivosti je len jedna z mnohých prekážok, ktoré budú musieť vedci odstrániť, kým si pacienti budú môcť vybrať baktérie namiesto kolonoskopie. Výskumníci budú musieť aj preukázať, že použitie upravených baktérií je bezpečné a nemení mikrobióm nebezpečným spôsobom.

Zdroj: themessenger.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Kolonoskopis reakcia na: Vedci našli spôsob, ako sa vyhnúť nepríjemnej kolonoskopii

19.8.2023 10:08
Haha,zas sme vysleli ameriku. No este zaujimavejsi je kateter . Je to super,nechat si ho zavadzat,ked sa po operacii banalnej kvoli predavkovaniu anestetikami ziclivym anesteziologom nemozte vycurat a potom ho nosite dva tyzdne,aj v praci ....
Reagovať

Vyhynutie sa preventívnej kolonoskopii. reakcia na: Vedci našli spôsob, ako sa vyhnúť nepríjemnej kolonoskopii

18.8.2023 21:08
Jeden zo spôsobov ako sa vyhnúť je zmeniť Vseobecnú poisťovňu. Tá si totiž vynucuje vykonanie preventívnej prehliadky urológom tým, že musí byť vykonaná keď na ňu získate nárok, ak chcete preplatiť poplatok za napr. zubára, (sľubovaný benefit). Inak k uplatnovaniu nároku pristupujú ostatné poisťovne(nedávajú to ako podmienku preplatenia benefitu).
Reagovať

Bludy reakcia na: Vedci našli spôsob, ako sa vyhnúť nepríjemnej kolonoskopii

17.8.2023 15:08
Asi som jednoduchšia, ale nepochopila som. Ako sa môže pacient vyhnúť kolonoskopii? Keď baktéria "detekuje prítomnosť nádorových buniek", kolonoskopii sa nevyhne, keď nie sú zachytené nádorové bunky, znamená to akurát toľko, že nádorové bunky neboli zachytené, nie že sa v čreve nenachádzajú
Reagovať

Bludy reakcia na: Vedci našli spôsob, ako sa vyhnúť nepríjemnej kolonoskopii

17.8.2023 14:08
Asi som jednoduchšia, ale nepochopila som. Ako sa môže pacient vyhnúť kolonoskopii? Keď baktéria "detekuje prítomnosť nádorových buniek", kolonoskopii sa nevyhne, keď nie sú zachytené nádorové bunky, znamená to akurát toľko, že nádorové bunky neboli zachytené, nie že sa v čreve nenachádzajú
Reagovať

RE: Bludy reakcia na: Bludy

18.8.2023 18:08
Ak sa nedaju detekovat bunky tak sa v cereve rakovina nenachada a vyhnete sa tak preventivnej kolonoskopii. Samozrejme ak sa najde pozitivny vysledok tak potom sa uz odstraneniu rakoviny kolonoskopiou alebo operacne nevyhnete.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať