Image
2.9.2014 0 Comments

Väčšine vývojárov prestávajú mobilné aplikácie vynášať

mibile_apps.jpg V prvých rokoch fungovania Apple App Store mohli vývojári za kód, ktorého vytvorenie im trvalo len niekoľko hodín, celkom slušne zarobiť. Každý, kto mal čo len trochu technického talentu, sa mohol zviezť na vlne rastúcej popularity iPhonu. Jeho majitelia totiž radi investovali pár dolárov do dobre navrhnutej aplikácie na vytvorenie zoznamu úloh, obľúbené boli aj aplikácie na počasie či Angry Birds.

„Prevládala myšlienka, že je to čosi ako zlatá horúčka," hovorí Stuart Hall, ktorý prevádzkuje službu na analýzu aplikácií s názvom Appbot. „Ak poviete ľuďom, že ste vývojár, hneď si myslia, že musíte byť bohatý." Sám Hall totiž v roku 2012 aplikáciou pre iPhone, ktorá mu zabrala 6 hodín práce, zarobil 56 000 dolárov. No teraz je takýto úspech skôr výnimka. Nezávislí vývojári tvrdia, že trh ovládli veľké spoločnosti.

Prieskum uskutočnený spoločnosťou MobileVision minulý mesiac medzi 10 000 tvorcami aplikácií zistil, že 1,6 % vývojárov zarába viac ako zvyšných 98,4 % dovedna. Štúdia ďalej odhaduje, že z troch miliónov vývojárov aplikácií vo svete viac ako polovica nezarobí viac ako 500 dolárov mesačne.

Ďalšia štúdia spoločnosti Deloitte zistila, že takmer tretina majiteľov smartfónov typicky nestiahne ani jednu aplikáciu mesačne.

Na prvý pohľad je to záhada. Čoraz prevažujúcejšia väčšina ľudí v západnej Európe a Severnej Amerike vlastní smartfóny, ktoré majú stále sofistikovanejšie funkcie. Majitelia iPhonov a iPadov stiahli v uplynulých 6 rokoch viac než 75 mld. aplikácií. Google Play, aplikačný obchod pre androidové zariadenia, sa dotiahol na Apple App Store, pokiaľ ide o počet aplikácií i príjmy. Pre vývojárov by to malo byť obdobie konjunktúry. A podľa výrobcov smartfónov ním aj je.

Apple uvádza, že od roku 2008 zaplatil vývojárom aplikácií viac ako 20 miliárd dolárov. Napriek tomu medzi nezávislými vývojármi a v malých a stredných firmách, ktoré tvoria väčšinu aplikácií pre smartfóny, panuje ponurá nálada. Napriek rýchlemu rastu počtu aplikácií a rýchlemu tempu rozširovania inteligentných telefónov sa znížil predaj jednotlivých kusov, čo postihlo aj také hity, ako je hra Candy Crush Saga.

„V minulom roku sa nevyskytol v oblasti aplikácií ani jediný trhák," povedal analytik Tero Kuittinen, „a každá aplikácia má výrazne kratšiu životnosť." Pri súčasnej ponuke miliónov aplikácií dominujú tie spoločnosti, ktoré si môžu dovoliť investovať do on-line reklamy.

Napriek tomu „app-store optimisti" veria, že trh neumiera, len prechádza do novej fázy.

Apple a Google vkladajú veľké nádeje najmä do nositeľnej elektroniky a obe spoločnosti vytvorili vlastnú platformu určenú pre zdravie, nazvanú HealthKit, resp. Google Fit.

Zdroj: ft.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Lenovo Yoga Book a Lenovo Yoga 910 prichádzajú na slovenský trh

19.10.2016 00:08

Spoločnosť Lenovo predstavila na tlačovej konferencii dvojicu horúcich noviniek ktoré boli po prvý krát uvedené na veľtrhu IFA v Berlíne. Prvou z nich je štýlový notebook Lenovo Yoga 910. Notebook up ...

Produkty 1

Ockel Sirius A – plnohodnotný počítač s Windows 10, 6" dotykovým displejom a podporou 4K videa

19.10.2016 00:22

Minipočítače so systémom Windows 10 predstavilo v poslednom čase viacero spoločností. Patrí k nim aj firma Ockel, vyvíjajúca mini PC s Windows 10, ktoré sa zmestí do dlane. Zaujímavé zariadenie s názv ...

Produkty

Nový Chromebook Pro od Samsungu zvládne 4K video a bude vybavený digitálnym perom

19.10.2016 00:19

Podľa uniknutých informácií má Samsung pridať ďalšie zariadenie do rozrastajúceho sa zoznamu chromebookov typu 2-v-1 a s 360-stupňovými pántmi.  Bude to 12,3-palcový Chromebook Pro s dotykovým displej ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá