Image
19.5.2016 0 Comments

VLÁDA: Kabinet súhlasil s legislatívnym zámerom IT zákona

Vláda v stredu na svojom rokovaní odobrila legislatívny zámer zákona o výkone správy v oblasti informačných technológií verejnej správy (ITVS). Ako uviedlo ministerstvo financií ako predkladateľ návrhu, revízia ustanovení platnej právnej úpravy je potrebná aj s ohľadom na vývoj v oblasti informačných technológií, ale aj s ohľadom na zmeny vo vnímaní a v stave realizácie informatizácie verejnej správy na Slovensku.

V súčasnosti zákon o informačných systémoch verejnej správy (ISVS) obsahuje podrobnú úpravu len vo vzťahu k štandardom ISVS, ktoré sú ustanovené výnosom o štandardoch. "Ostatné oblasti správy ISVS sú v zákone upravené buď len v minimálnej, všeobecnej rovine, bez podrobnej úpravy vykonávacími predpismi alebo vôbec," konštatoval predkladateľ v doložke vplyvov. Zároveň podľa neho tieto oblasti správy ISVS a jednotlivé povinnosti, ktoré zákon o ISVS ustanovuje, nie sú upravené systematicky, niektoré sa prekrývajú, nemajú logickú a procesnú súslednosť a nepokrývajú potrebné oblasti správy ISVS.

"Cieľom je prijatie návrhu zákona o výkone správy v oblasti ITVS, ktorý ustanoví komplexnú právnu úpravu správy ITVS tak, aby boli jednotným spôsobom pokryté všetky oblasti vedenia a riadenia v správe ITVS, od fázy plánovania a organizácie až po monitoring a hodnotenie," uviedlo ministerstvo.

Navrhovaný zákon by mal upravovať najmä nový pojem ITVS, ako aj vymedzenie riadenia v správe ITVS, pod ktoré budú patriť plánovanie a organizácia, obstaranie a implementácia, prevádzka, servis a podpora a monitoring a hodnotenie výkonu riadenia v správe ITVS. Nová právna úprava by tiež mal stanoviť pravidlá pre oblasť bezpečnosti, a to pre každú zo štyroch základných oblastí riadenia v správe ITVS.

Samotný legislatívny zámer v rozpočtovom roku 2015 a 2016 nezakladá zvýšené nároky na štátny rozpočet, na rozpočty obcí a vyšších územných celkov, ani na hospodárenie verejnoprávnych inštitúcií. Dopady na túto oblasť budú identifikované až v rámci paragrafového znenia návrhu zákona, ktorý by mal podľa uznesenia predložiť minister financií SR Peter Kažimír do vlády v roku 2017.

Autor: SITA

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá