Image
19.5.2016 0 Comments

VLÁDA: Kabinet súhlasil s legislatívnym zámerom IT zákona

Vláda v stredu na svojom rokovaní odobrila legislatívny zámer zákona o výkone správy v oblasti informačných technológií verejnej správy (ITVS). Ako uviedlo ministerstvo financií ako predkladateľ návrhu, revízia ustanovení platnej právnej úpravy je potrebná aj s ohľadom na vývoj v oblasti informačných technológií, ale aj s ohľadom na zmeny vo vnímaní a v stave realizácie informatizácie verejnej správy na Slovensku.

V súčasnosti zákon o informačných systémoch verejnej správy (ISVS) obsahuje podrobnú úpravu len vo vzťahu k štandardom ISVS, ktoré sú ustanovené výnosom o štandardoch. "Ostatné oblasti správy ISVS sú v zákone upravené buď len v minimálnej, všeobecnej rovine, bez podrobnej úpravy vykonávacími predpismi alebo vôbec," konštatoval predkladateľ v doložke vplyvov. Zároveň podľa neho tieto oblasti správy ISVS a jednotlivé povinnosti, ktoré zákon o ISVS ustanovuje, nie sú upravené systematicky, niektoré sa prekrývajú, nemajú logickú a procesnú súslednosť a nepokrývajú potrebné oblasti správy ISVS.

"Cieľom je prijatie návrhu zákona o výkone správy v oblasti ITVS, ktorý ustanoví komplexnú právnu úpravu správy ITVS tak, aby boli jednotným spôsobom pokryté všetky oblasti vedenia a riadenia v správe ITVS, od fázy plánovania a organizácie až po monitoring a hodnotenie," uviedlo ministerstvo.

Navrhovaný zákon by mal upravovať najmä nový pojem ITVS, ako aj vymedzenie riadenia v správe ITVS, pod ktoré budú patriť plánovanie a organizácia, obstaranie a implementácia, prevádzka, servis a podpora a monitoring a hodnotenie výkonu riadenia v správe ITVS. Nová právna úprava by tiež mal stanoviť pravidlá pre oblasť bezpečnosti, a to pre každú zo štyroch základných oblastí riadenia v správe ITVS.

Samotný legislatívny zámer v rozpočtovom roku 2015 a 2016 nezakladá zvýšené nároky na štátny rozpočet, na rozpočty obcí a vyšších územných celkov, ani na hospodárenie verejnoprávnych inštitúcií. Dopady na túto oblasť budú identifikované až v rámci paragrafového znenia návrhu zákona, ktorý by mal podľa uznesenia predložiť minister financií SR Peter Kažimír do vlády v roku 2017.

Autor: SITA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá