Image
19.5.2016 0 Comments

VLÁDA: Kabinet súhlasil s legislatívnym zámerom IT zákona

Vláda v stredu na svojom rokovaní odobrila legislatívny zámer zákona o výkone správy v oblasti informačných technológií verejnej správy (ITVS). Ako uviedlo ministerstvo financií ako predkladateľ návrhu, revízia ustanovení platnej právnej úpravy je potrebná aj s ohľadom na vývoj v oblasti informačných technológií, ale aj s ohľadom na zmeny vo vnímaní a v stave realizácie informatizácie verejnej správy na Slovensku.

V súčasnosti zákon o informačných systémoch verejnej správy (ISVS) obsahuje podrobnú úpravu len vo vzťahu k štandardom ISVS, ktoré sú ustanovené výnosom o štandardoch. "Ostatné oblasti správy ISVS sú v zákone upravené buď len v minimálnej, všeobecnej rovine, bez podrobnej úpravy vykonávacími predpismi alebo vôbec," konštatoval predkladateľ v doložke vplyvov. Zároveň podľa neho tieto oblasti správy ISVS a jednotlivé povinnosti, ktoré zákon o ISVS ustanovuje, nie sú upravené systematicky, niektoré sa prekrývajú, nemajú logickú a procesnú súslednosť a nepokrývajú potrebné oblasti správy ISVS.

"Cieľom je prijatie návrhu zákona o výkone správy v oblasti ITVS, ktorý ustanoví komplexnú právnu úpravu správy ITVS tak, aby boli jednotným spôsobom pokryté všetky oblasti vedenia a riadenia v správe ITVS, od fázy plánovania a organizácie až po monitoring a hodnotenie," uviedlo ministerstvo.

Navrhovaný zákon by mal upravovať najmä nový pojem ITVS, ako aj vymedzenie riadenia v správe ITVS, pod ktoré budú patriť plánovanie a organizácia, obstaranie a implementácia, prevádzka, servis a podpora a monitoring a hodnotenie výkonu riadenia v správe ITVS. Nová právna úprava by tiež mal stanoviť pravidlá pre oblasť bezpečnosti, a to pre každú zo štyroch základných oblastí riadenia v správe ITVS.

Samotný legislatívny zámer v rozpočtovom roku 2015 a 2016 nezakladá zvýšené nároky na štátny rozpočet, na rozpočty obcí a vyšších územných celkov, ani na hospodárenie verejnoprávnych inštitúcií. Dopady na túto oblasť budú identifikované až v rámci paragrafového znenia návrhu zákona, ktorý by mal podľa uznesenia predložiť minister financií SR Peter Kažimír do vlády v roku 2017.

Autor: SITA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá