Image
24.3.2014 0 Comments

V rámci projektu Mystic nahráva NSA v jednej krajine všetky telefonické hovory

nsa.jpg Americký Národný bezpečnostný úrad má vybudovaný systém dohľadu schopný zaznamenať „100 percent" telefónnych hovorov v cudzej krajine. Nahrávky sa uchovávajú len jeden mesiac pre nedostatok úložnej kapacity. Informáciu uverejnil denník The Washington Post na základe vlastných zdrojov a dokumentov poskytnutých Edwardom Snowdenom.

Odpočúvací program s názvom Mystic sa začal v roku 2009. Jeho nástroj Retro (skratka pre retrospektívne rešerše) dosiahol plnú kapacitu v prvej cieľovej krajine v roku 2011. Podľa plánov sa o dva roky neskôr mali začať podobné operácie v inej krajine.

V počiatočnej etape nasadenia systém zbiera „všetky hovory" na celoštátnej úrovni a ukladá ich do 30-dňovej vyrovnávacej pamäte, z ktorej sú staré hovory automaticky vymazávané postupne, ako sa ukladajú nové. Takýto systém otvára „dvere do minulosti" a umožňuje vrátiť sa k hovorom záujmovej osoby aj z čias, keď sa jej ešte nevenovala pozornosť. Analytici však spracúvajú len malý zlomok hovorov, pretože ide o veľmi veľké objemy dát. Z nich potom zhotovujú „hlasové výstrižky" na spracovanie a dlhodobé uskladnenie.

Na žiadosť amerických úradov denník nezverejnil údaje, na základe ktorých by mohla byť identifikovaná krajina, kde bol systém nasadený, a ani ďalšie, v ktorých sa s jeho uplatnením rátalo.

Žiadny iný doteraz známy systém NSA nemonitoroval národnú telefónnu sieť ako celok. Niektoré dokumenty predložené Snowdenom naznačujú, že toto rozsiahle odpočúvanie sa môže čoskoro rozšíriť na ďalšie krajiny. Minuloročný tajný spravodajský rozpočet menuje päť ďalších krajín, kde program Mystic poskytuje „komplexný prístup k metadátam a obsahu", a pripojenie šiestej bolo plánované na vlaňajší október.

Väčšina doterajších programov na hromadný zber údajov sa zameriavala na metadáta, ktoré nezahŕňajú obsah hovoru, a na texty, napr. na adresár e-mailových adries. Podľa indícií využitiu programu na záznam hlasových hovorov bránila obmedzená kapacita NSA na ukladanie a prenášanie objemných hlasových súborov.

Hoci program je zameraný na cudzie krajiny, veľa nazbieraných dát sa týka aj Američanov, ktorí do cieľovej krajiny telefonujú, navštívia ju alebo v nej pracujú. NSA ich hovory neodfiltruje a ich komunikáciu definuje ako „údaje náhodne získané počas zberu smerujúceho proti príslušným zahraničným spravodajským cieľom". Z uverejnených informácií však nie je jasné, akým spôsobom sa NSA k dátam dostáva.

Zdroj: washingtonpost.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Hackerská skupina Anonymous vyhlásila vojnu Donaldovi Trumpovi

20.01.2017 00:15

Skupina Anonymous vyzvala svojich priaznivcov na útok proti novo zvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Jeden z najobľúbenejších účtov spojených s hackerskou skupinou zverejnil na Twitt ...

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá