Image
3.2.2014 0 Comments

V projekte štandardizácie ARM sa zúčastňuje aj Microsoft. Na architektúru ARM chce dostať svoje serverové riešenia.

INT_arm.jpg Microsoft sa pripojil k novému projektu, ktorý by mal urýchliť vývoj serverov ARM, a podľa expertov to vyzerá tak, že sa vnútri amerického gigantu pracuje na produktoch Windows Server a Hyper-V s plnou podporou architektúry ARM.

Microsoft sa rozhodol zúčastniť na vývoji novej špecifikácie, ktorá má pomôcť štandardizovať platformu serverov s procesormi ARM, takže softvéroví vývojári budú môcť vytvárať svoje produkty pre ARM s vedomím toho, že pobežia na serveroch od rôznych výrobcov. Okrem Microsoftu sa v projekte, ktorý bol predstavený minulú stredu na summite Open Compute Project v kalifornskom San José, budú zúčastňovať aj ďalšie veľké spoločnosti vrátane linuxových vývojárov z firiem Red Hat, SUSE alebo Canonical, výrobcov serverov z Hewlett-Packard a Dellu a výrobcov procesorov AMD, AppliedMicro, Cavium a Texas Instruments. Svoju podporu prisľúbila aj spoločnosť Citrix.

Účasť Microsoftu je o to zaujímavejšia, že jeho predstavitelia doteraz verejne neoznámili, že by plánovali vyvíjať verziu ARM svojho serverového softvéru, aj keď americká korporácia ponúka verziu ARM svojho operačného systému pre tablety s názvom Windows RT. ARM oznámil, že prvá verzia novej špecifikácie nazvanej Server Base System Architecture bola dokončená a počas stredy bola zverejnená na jeho webe.

„Môžeme potvrdiť, že sa Microsoft zúčastňuje na fóre okolo Server Base System Architecture, a to ako súčasť našich prebiehajúcich snáh o spoluprácu s partnermi na tom, aby sme boli schopní zákazníkom dodať riešenia, ktoré chcú," uviedol hovorca Microsoftu v e-maile a odmietol pritom poskytnúť k vyhláseniu ďalšie podrobnosti vrátane toho, či Microsoft vyvíja serverový softvér pre servery ARM. Tieto servery, ktoré sa od konkurencie založenej na architektúre x86 líšia napríklad nižšou spotrebou energie, zažívajú veľký vzostup a firmy ich čoraz viac začínajú využívať na analýzu dát. Väčšina softvéru, ktorý je pre tieto systémy dostupný, je však open source.

Jedna zo silných stránok platformy je fakt, že britská spoločnosť ARM svoju architektúru procesorov licencuje mnohým výrobcom a tí následne vytvárajú zaujímavú ponuku pre koncových zákazníkov. Na druhej strane treba strážiť to, aby nedošlo k zbytočnej fragmentácii, teda triešteniu platformy. ARM preto musí zaručiť určitú mieru kompatibility bez toho, aby svojim partnerom znemožňoval jeho platformu inovovať. „V takejto situácii musíte zvažovať dve roviny - štandardizáciu a inováciu," povedala Lakshmi Mandyam z ARM.
Nová špecifikácia má predovšetkým definovať základné požiadavky na ARM SoC (System-on-Chip). „Určitý stupeň štandardizácie je dôležitý aj z perspektívy koncových zákazníkov, pretože tí, ktorí využívajú stovky či tisíce serverov s architektúrou ARM, musia byť schopní aplikovať nové opravy a aktualizácie softvéru - a to všetko musí byť jednoduché a unifikovateľné," dodala Mandyam. Podľa ARM je však nová špecifikácia skôr hardvérová ako softvérová, a to napriek tomu, že na nej pracujú spoločne hardvéroví aj softvéroví vývojári.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 4

Vybudovanie Národného systému dopravných informácií stálo 14,2 milióna eur, jeho prevádzka vyjde ročne na 1,5 milióna eur

11.01.2017 00:05

Nový web z dielne ministerstva dopravy informuje o dopravných nehodách, aktuálnych zdržaniach na cestách či meškaniach vlakov, ale aj o počasí a údržbe na dopravných komunikáciách. Národný systém dopr ...

Biznis

Gartner: Trh PC, tabletov a mobilných telefónov do roku 2018 neporastie

09.01.2017 00:15

Celosvetové kombinované dodávky PC, tabletov, ultraprenosných notebookov a mobilných telefónov podľa analytikov spoločnosti Gartner v tomto roku neporastú. Ich celkový objem tak dosiahne v roku 2017 2 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá