Image
13.2.2012 0 Comments

V čom sa bude líšiť Windows 8 pre procesory ARM?

win8_arm_102.jpg Operačný systém Windows 8 bude okrem klasických procesorov x86 po prvýkrát vo svojej histórii podporovať aj procesory ARM. Jednotlivé verzie operačného systému však nebudú pre všetky procesory totožné. V čom sa bude líšiť verzia optimalizovaná pre ARM, označovaného aj ako WOA?

Steven Sinofsky z Microsoftu prezradil, že WOA sa objaví na trhu súbežne s verziou x86 (zatiaľ nevieme, kedy presne) a bude obsahovať aj desktopovú verziu kancelárskeho balíka Office 15, ktorý bude možné používať aj na tabletoch. Tieto aplikácie však budú dizajnovo prispôsobené na dotykové ovládanie a menšiu spotrebu energie. Súčasťou verzie ARM bude aj prieskumník a desktopová verzia internetového prehliadača Internet Explorer 10, ktorá bude prispôsobená potrebám dotykového ovládania.

Hoci Windows 8 pre desktop PC dokáže spustiť softvér, ktorý je určený pre Windows 7 a staršie verzie operačného systému, procesory ARM s týmto softvérom nebudú kompatibilné. Pokiaľ teda budete chcieť použiť nejaký softvér x86, budete na to potrebovať procesory x86 – Windows 8 pre ARM neponúkne žiadnu magickú utilitu, ktorá by v tomto smere zabezpečila kompatibilitu. S tým súvisí aj rozhodnutie Microsoftu nepodporovať žiadnu virtualizáciu alebo emuláciu aplikácií určených pre procesory x86/64 v rámci WOA.

Snahou výrobcov je dosiahnuť určitú unikátnosť zariadení ARM a operačný systém čo najviac prispôsobiť ich potrebám. Verziu ARM si vo forme samostatnej softvérovej distribúcie nekúpite. Windows 8 pre ARM bude vždy v koncovom zariadení predinštalovaný aj s aktuálnymi ovládačmi a príslušným softvérom. Microsoft takisto túto verziu jasne označí, aby nedošlo k pomýleniu s verziou systému pre procesory x86/64. Verziu ARM Windows takisto nebude možné vypnúť. K dispozícii nebudú ani klasické možnosti hibernácie a spánku. Prevádzka tohto operačného systému bude prakticky totožná so správaním mobilných operačných systémov.

Hoci verzia ARM obsahuje niekoľko zmien a určitých obmedzení, používateľská skúsenosť by mala byť totožná, resp. veľmi podobná s verziou x86. Absenciu spätnej kompatibility softvéru x86 by mal vyriešiť Windows Store bohatou ponukou aplikácií. Mnohé z nich budú navrhnuté špeciálne pre WOA alebo pre obe verzie operačného systému.

Zdroj: news.cnet.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá