Image
13.2.2012 0 Comments

V čom sa bude líšiť Windows 8 pre procesory ARM?

win8_arm_102.jpg Operačný systém Windows 8 bude okrem klasických procesorov x86 po prvýkrát vo svojej histórii podporovať aj procesory ARM. Jednotlivé verzie operačného systému však nebudú pre všetky procesory totožné. V čom sa bude líšiť verzia optimalizovaná pre ARM, označovaného aj ako WOA?

Steven Sinofsky z Microsoftu prezradil, že WOA sa objaví na trhu súbežne s verziou x86 (zatiaľ nevieme, kedy presne) a bude obsahovať aj desktopovú verziu kancelárskeho balíka Office 15, ktorý bude možné používať aj na tabletoch. Tieto aplikácie však budú dizajnovo prispôsobené na dotykové ovládanie a menšiu spotrebu energie. Súčasťou verzie ARM bude aj prieskumník a desktopová verzia internetového prehliadača Internet Explorer 10, ktorá bude prispôsobená potrebám dotykového ovládania.

Hoci Windows 8 pre desktop PC dokáže spustiť softvér, ktorý je určený pre Windows 7 a staršie verzie operačného systému, procesory ARM s týmto softvérom nebudú kompatibilné. Pokiaľ teda budete chcieť použiť nejaký softvér x86, budete na to potrebovať procesory x86 – Windows 8 pre ARM neponúkne žiadnu magickú utilitu, ktorá by v tomto smere zabezpečila kompatibilitu. S tým súvisí aj rozhodnutie Microsoftu nepodporovať žiadnu virtualizáciu alebo emuláciu aplikácií určených pre procesory x86/64 v rámci WOA.

Snahou výrobcov je dosiahnuť určitú unikátnosť zariadení ARM a operačný systém čo najviac prispôsobiť ich potrebám. Verziu ARM si vo forme samostatnej softvérovej distribúcie nekúpite. Windows 8 pre ARM bude vždy v koncovom zariadení predinštalovaný aj s aktuálnymi ovládačmi a príslušným softvérom. Microsoft takisto túto verziu jasne označí, aby nedošlo k pomýleniu s verziou systému pre procesory x86/64. Verziu ARM Windows takisto nebude možné vypnúť. K dispozícii nebudú ani klasické možnosti hibernácie a spánku. Prevádzka tohto operačného systému bude prakticky totožná so správaním mobilných operačných systémov.

Hoci verzia ARM obsahuje niekoľko zmien a určitých obmedzení, používateľská skúsenosť by mala byť totožná, resp. veľmi podobná s verziou x86. Absenciu spätnej kompatibility softvéru x86 by mal vyriešiť Windows Store bohatou ponukou aplikácií. Mnohé z nich budú navrhnuté špeciálne pre WOA alebo pre obe verzie operačného systému.

Zdroj: news.cnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Alternatívna klávesnica SwiftKey je zadarmo. Bezplatne si môžete stiahnuť už aj motívy

05.12.2016 00:19

SwiftKey pred dvoma rokmi svoju dovtedy platenú aplikáciu šikovnej klávesnice sprístupnil zadarmo. Dnes podporuje už vyše 100 jazykov a má viac ako 250 miliónov používateľov. Zdrojom príjmov zostali i ...

Produkty 1

Google inovoval AdWords, zákazníci budú môcť poslať inzerentom SMSky

05.12.2016 00:16

Google AdWords je rozšírenie, pomocou ktorého môžu zákazníci poslať firme textovú správu na mobilný telefón priamo z vyhľadávania. V týchto dňoch k nemu Google pridáva technológiu click-to-message, kt ...

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá