16.5.2016 0 Comments

V auguste príde na slovenský trh View-Master – okuliare na virtuálnu realitu

Virtuálna realita sa stáva trendom naprieč odbormi a tento rok neminie ani Českú a Slovenskú republiku. V priebehu augusta 2016 bude možné na obidvoch trhoch zakúpiť View-Master, okuliare na virtuálnu realitu spoločnosti Mattel. Dizajnový produkt sa zaradí medzi najdostupnejšie zariadenia pre širokú verejnosť, ponúka totiž najpriaznivejší pomer ceny a kvality. Okrem okuliarov View-Master bude na trh uvedených aj päť zážitkových, tematických balíčkov – Zaujímavé miesta, Divočina, Vesmír, Podmorský svet a Dinosauri. Okrem nich sa môžu užívatelia tešiť na VR hry, virtuálnu turistiku, tzv. virtuálne zážitky, 360° videá či minifilmy.  Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že je produkt určený len pre deti, zabavia sa aj dospelí.

Predchodcom súčasného View-Master bolo zariadenie na projekciu 3D obrázkov z tematických kotúčov, ktoré si z detstva pamätá nejedna generácia. Jeho značne inovovaný nástupca funguje na princípe vloženia smartfónu do okuliarov, telefón potom slúži na spustenie aplikácie, ale taktiež ako displej. Kvôli správnej funkčnosti aplikácií na virtuálnu realitu musí smartfón disponovať gyroskopom. Ďalším parametrom, s ktorým je potrebné počítať, je rozmer telefónu – veľkosť displeja musí byť v rozmedzí od 4 do 6 palcov.

Zážitkové balíčky od Mattela – zábava aj vzdelávanie zároveň

Spoločne s View-Masterom bude na trh uvedených taktiež päť zážitkových balíčkov, z nich niektoré boli pripravené v spolupráci s National Geographic či Discovery Channel. Témy s názvami Divočina, Vesmír, Zaujímavé miesta, Podmorský svet a Dinosauri prenesú užívateľa do verne simulovaného prostredia a okrem návštevy virtuálneho safari či vesmíru naňho čakajú tiež zaujímavé informácie či minihry. View-Master teda okrem zábavy predstavuje aj nové poňatie vzdelávania detí. Zážitkové balíčky je možné zakúpiť v špeciálnom balení alebo zaobstarať si ich ako aplikáciu online. Balíčky vo fyzickej podobe však ponúknu obsah naviac – špeciálne kotúče, ktoré pri použití okuliarov View-Master sprostredkujú tzv. rozšírenú realitu, teda tú, ktorá spája digitálnu projekciu a reálne prostredie. Práve kvôli zážitkovým balíčkom, ale i ďalším edukatívnym, voľne dostupným aplikáciám, je produkt určený primárne pre deti od 7 rokov. „Zážitkové balíčky boli navrhnuté tak, aby deťom hravou formou poskytli nové informácie. Ak sa budú deti napríklad pohybovať vo virtuálnej realite v džungli, môžu si okrem pozerania okolitého prostredia vždy páčkou kliknúť na jednotlivé zvieratá a dozvedia sa ďalšie zaujímavosti. Aplikácie sú teda vydareným nástrojom, ako spojiť príjemné s užitočným. A deti sa učia bez toho, aby o tom vedeli,“ hovorí Marek Somol, manažér projektu View-Master pre Českú a Slovenskú republiku.

View-Master – univerzálnosť aj garancia zdravotnej nezávadnosti

Výhodou View-Masteru je univerzálnosť, preto bude na ňom možné vyskúšať aj iný než oficiálny obsah od Mattela. Dostupné aplikácie, či už zadarmo alebo za poplatok, a to pre systémy iOS, Android alebo Windows Phone/Windows 10 Mobile, ponúknu predovšetkým virtuálne hry rôzneho zamerania. Špecifický zážitok sprostredkujú tzv. virtuálne zážitky, ktoré mnohokrát kombinujú 360° video, herné prvky a interakciu. Časté sú napríklad tie s hororovou tematikou. Užívatelia si prostredníctvom okuliarov prehliadnu aj dnes už rozšírené 360° videá. Prenesú ich na fascinujúce a svetoznáme destinácie, verejnosti neprístupné miesta, koncerty alebo napríklad sprostredkujú adrenalínové zážitky. Práve kvôli možnosti poznať zahraničné destinácie z celkom nového pohľadu sa hovorí o tzv. virtuálnej turistike.

Z hľadiska užívateľského pohodlia je prínosom View-Mastera, oproti iným zariadeniam na trhu v podobnej cenovej hladine, plastové prevedenie. Pri porovnaní s kartónovými verziami ponúkajú dlhú životnosť. Jeho pádu na zem a rozbitiu bráni praktická šnúrka okolo ruky. Pohodlné užívanie zabezpečia pogumované okraje, ktoré dokonale „stlmia“ užívateľa od okolitého svetla a priestoru. Cieľom je zabezpečiť čo najvierohodnejší zážitok z virtuálnej reality. Ani o telefón nemusí mať užívateľ strach, vo vnútri View-Masteru je pevne uchytený a samovoľné vypadnutie je nemožné aj kvôli zajistenému krytu okuliarov.

Pre rodičov potom bude pri kúpe iste rozhodujúcim aspektom zdravotná nezávadnosť View-Masteru. Podobne ako všetky produkty spoločnosti Mattel, prešli aj okuliare na virtuálnu realitu nevyhnutným testovaním, produkt bol naviac pripravený v spolupráci s očnými lekármi a jeho používanie je pre detský zrak bezpečné. Pri výrobe sa počítalo aj s tým, že sa okuliare prikladajú do oblasti okolo očí, kde je citlivá pokožka a taktiež očná sliznica. „Na zahraničných trhoch sa postupne objavuje celý rad okuliarov na virtuálnu realitu, a to vrátane tých lacnejších a nie príliš kvalitných z Ázie. Je možné predpokladať, že sa v priebehu roka objavia aj v Českej a Slovenskej republike. Pokiaľ okuliare vyberáme pre deti, je potrebné klásť dôraz na zdravotnú nezávadnosť produktu a overiť si, či produkt prešiel testami. Niektoré lacnejšie produkty z Ázie napríklad nemusia spĺňať štandardy EÚ a môžu obsahovať ftaláty,“ dopĺňa Somol.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Konferencia PyCon sa po roku vracia na Slovensko

20.01.2017 14:11

Druhý ročník komunitnej konferencie avizuje špeciálny program pre učiteľov informatiky Príležitosť zoznámiť sa s jedným z najpopulárnejších programovacích jazykov súčasnosti, inšpirovať profesionálov ...

Tlačové správy

Desať MFZ Sharp dostalo ocenenie „vysoko odporúčané“ od laboratória BLI

20.01.2017 13:00

Nový rad MFZ Sharp bol ocenený za kvalitu, spoľahlivosť a jednoduchosť používania popredným hodnotiteľom Buyers Laboratory LLC Nový rad produktov MFZ Sharp s názvom Advanced and Essentials získal oce ...

Tlačové správy

Synology predstavuje službu Surveillance Station 8.0

20.01.2017 12:30

Spoločnost Synology® Inc. dnes oficiálne oznámila vydanie služby Surveillance Station 8.0, ktorá obsahuje nového a praktického desktopového klienta, inteligentné technológie viacerých dátových prúdov ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá