Image
6.5.2016 0 Comments

Úspech vzdelávacieho systému nezávisí len od obsahu

Systémy manažmentu vzdelávania zažívajú obrovský rozmach. Nečudo, e-learning je efektívna metóda, ktorá prináša jasné a merateľné výsledky. On-line kurzy, vzdelávacie programy, virtuálne vzdelávacie miestnosti, to všetko sa stáva bežnou súčasťou rozvoja zamestnancov nielen vo veľkých nadnárodných korporáciách, ale aj v menších firmách.

Jedna z primárnych vlastností riešení na riadenie elektronického vzdelávania a rozvoja (Learning Management System, LMS) je doručovať elektronický vzdelávací obsah. Ten je alfa a omega – ak je vhodne zvolený, dokáže motivovať cieľovú skupinu tak, aby zvládla definované vzdelávacie ciele. Správne zvolené a podané informácie dokážu z tohto procesu urobiť bezbolestný a dokonca príjemný zážitok. Lenže LMS, to nie je len obsah – jeho úlohou je správa vzdelávacieho procesu od začiatku až do konca. Patrí sem aj registrácia študentov a správa ich účtov, vytváranie a správa vzdelávacích podujatí, diplomy a certifikáty, tvorba rozvrhov alebo analýza pokroku študentov.

Súčasť ekosystému

Pri výbere systému správy vzdelávania sa preto nemožno obmedziť len na obsah. Dlhodobý úspech nasadenia LMS závisí v nemalej miere aj od jeho možností integrácie s inými technológiami a systémami. Len v takom prípade sa dajú naplno využiť všetky možnosti, ktoré tento spôsob ponúka.

Dnes je už štandardom prepojenie so systémami HR firmy. Personalisti tak vďaka integrácii získajú okamžitý prehľad – hoci aj o tom, ktorí zamestnanci absolvovali povinné školenia alebo aké výsledky dosiahli v testoch. Samozrejme, pri využití všetkých možností získa oddelenie HR vďaka integrácii so vzdelávacím systémom prehľad o pokroku jednotlivých zamestnancov, ich osobnom rozvoji či ochote učiť sa nové veci.

Mnohé LMS majú prepojenie na sociálne médiá a vnášajú tak do komunikácie neformálne prvky. Z mnohých výskumov vyplýva, že v práci sa až 70 percent informácií dozvieme priamo z praxe alebo od kolegov. Integrácia sociálnych nástrojov umožňuje naplno využiť tento kanál a zároveň ho mať pod kontrolou.

Systémom rebríčkov a odmien zase mnohé riešenia využívajú prirodzenú súťaživosť. Integrované gamifikačné riešenia povzbudzujú motiváciu zamestnancov a zvyšujú efektivitu celého systému.

Jednotné prihlásenie

Žiaľ, je fakt, že v mnohých firmách sa elektronické vzdelávanie využíva prevažne len na povinné školenia, ktoré zamestnanci považujú za nutné zlo. V takých prípadoch je najdôležitejšie im túto povinnosť uľahčiť, aby okrem vlastnej nechuti nemuseli prekonávať ďalšie prekážky.

Dosiahnuť to možno integráciou identifikačných a autorizačných nástrojov spoločnosti s riešením LMS. Funkcionalita Single Sign On poskytne elegantný spôsob, ako zamestnancovi sprístupniť vzdelávací systém bez toho, aby sa znova a znova musel niekde registrovať, vymýšľať a pamätať si heslá a prihlasovať sa pri vstupe do každého systému zvlášť.

Nadstavba na mieru

So schopnosťami integrácie je úzko spojená aj optimalizácia systému manažmentu vzdelávania. Mnohé LMS sú tvorené ako platformy na široké použitie. Ponúkajú nástroje a možnosti, ktoré pokrývajú viaceré oblasti a ich cieľová skupina je veľmi široká.

Čo však v prípade, ak má klient jasnú predstavu o tom, čo chce elektronickým vzdelávaním získať?

Práve tu sa k slovu dostávajú vzdelávacie portály, ktoré možno nad jednotlivými riešeniami na riadenie elektronického vzdelávania postaviť. Orientujú sa na špecifické publikum a poskytujú mu presne cielené nástroje.

Na rozdiel od štandardných LMS, pri ktorých je podstatná práve ich obsažnosť a adaptabilita, vývoj vzdelávacieho portálu sa začína od konca – od používateľského zážitku alebo skúsenosti, ktorú by mal priniesť.

Linka či widget? Možností je veľa

Možnostiam integrácie sa opäť medze nekladú. Vzorový portál môže prinášať rozhranie šité na mieru a veľmi cielené nástroje.

On-line kurz, jeho spustenie a sledovanie pokroku môže zaobstarávať platforma LMS, prepojená s portálom prostredníctvom aplikačného rozhrania (API). To zabezpečuje využitie širokých možností LMS na dosiahnutie konkrétneho cieľa. Súčasťou portálu môžu byť takisto sociálne nástroje, ktoré spoločnosť využíva samostatne. Prostredníctvom rôznych widgetov sa však môžu stať priamo súčasťou vzdelávacieho portálu.

Firmy často majú na korporátnom intranete vlastný obsah, ktorý nie je súčasťou riešenia na riadenie elektronického vzdelávania. Ide o rôzne materiály vo forme PDF či iných súborov. Aj k tým možno priamo pristupovať prostredníctvom portálu vo forme linky.

Ďalšia, no nie posledná možnosť je prepojenie systému na správu obsahu (CMS), ktorý firma využíva od tretej strany. Najčastejší prípad použitia sú obežníky a iný často menený obsah. Tu možno aktuálnosť a dostupnosť priamo vo vzdelávacom portáli dosiahnuť priamo vložením (embedovaním) stránky z CMS do portálu.

Samozrejme, podmienkou príjemného používateľského zážitku je opäť použitie jednotného prihlasovacieho systému.

Aktuálne trendy a požiadavky zákazníkov hovoria jasne: prinášať personalizovaný a gamifikovaný zážitok zo vzdelávania každému študujúcemu prostredníctvom dedikovaného vzdelávacieho portálu šitého na mieru, ktorý je na pozadí podporený predovšetkým robustným riešením LMS, možnosťami systémov CMS a integráciou sociálnych nástrojov.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Bezpečnosť

KillDisk útočí už aj na operačný systém Linux, ako výkupné za odšifrovanie dát chce 200-tisíc eur

10.01.2017 00:24

Výskumníci z bezpečnostnej spoločnosti ESET objavili variant škodlivého kódu KillDisk, ktorý útočí aj na operačný systém Linux. KillDisk je škodlivý kód, ktorý bol na sklonku roka 2015 použitý pri úto ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá