Image
11.11.2016 0 Comments

Umelý pankreas má zlepšiť život diabetikov

Telo pacientov trpiacich cukrovkou 1. typu nemôže adekvátne produkovať inzulín, hormón potrebný na premenu cukrov a škrobov na glukózu, ktorú telo potrebuje ako zdroj energie. Viacero výskumov sa v poslednom čase usilovalo zlepšiť život diabetikov a s využitím najnovších technológií im pomôcť automaticky regulovať dávky inzulínu.

Doteraz mohli diabetici používať podkožný senzor na sledovanie hladiny glukózy v krvi a inzulínovú pumpu na uvoľňovanie rôznych dávok hormónu. Monitor a pumpa však navzájom nekomunikovali, takže pacient musel sledovať údaje a podľa toho nastaviť dávkovanie na pumpe.

Nedávno sa spoločnosti Medtronic vďaka novým algoritmom podaril prielom – jej produkt MiniMed 670G schválil americký úrad FDA (Food and Drug Administration) ako prvé zariadenie tohto druhu. Prístroj využíva pokročilé algoritmy, ktoré môžu zistiť, koľko inzulínu pacient práve potrebuje, a môže mu poskytnúť variabilné dávky tohto hormónu. Plní teda rovnakú úlohu ako skutočný pankreas. Hoci MiniMed je významný krok smerom k takmer dokonalému umelému pankreasu, predsa len zariadenie nie je úplne automatické. Pacient totiž musí zadať množstvo uhľohydrátov v každom jedle. Prístroj bude americkej verejnosti dostupný v budúcom roku.

O niečo podobné sa snaží aj spoločnosť Beta Bionic. Jej prístroj iLet má dávkovať do tela dva hormóny – inzulín a glukagón, čo je hormón, ktorý stabilizuje hladinu glukózy v krvi. Dosiahla by sa tak lepšia kontrola hladiny cukru v krvi. Klinické testy iLetu by sa mali začať budúci rok.

A do tretice je tu aj spoločný výskum univerzity vo Virgínii a Harvardovej univerzity, ktoré v spolupráci s partnerskými organizáciami vyvíjajú systém integrujúci inzulínovú pumpu a kontinuálne monitorovanie glukózy so smartfónovou aplikáciou. Klinické testy s doteraz najväčšou vzorkou účastníkov pozostávajúcou z 240 pacientov sa začali tento rok.

Zdroj: futurism.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá