Image
11.11.2016 0 Comments

Umelý pankreas má zlepšiť život diabetikov

Telo pacientov trpiacich cukrovkou 1. typu nemôže adekvátne produkovať inzulín, hormón potrebný na premenu cukrov a škrobov na glukózu, ktorú telo potrebuje ako zdroj energie. Viacero výskumov sa v poslednom čase usilovalo zlepšiť život diabetikov a s využitím najnovších technológií im pomôcť automaticky regulovať dávky inzulínu.

Doteraz mohli diabetici používať podkožný senzor na sledovanie hladiny glukózy v krvi a inzulínovú pumpu na uvoľňovanie rôznych dávok hormónu. Monitor a pumpa však navzájom nekomunikovali, takže pacient musel sledovať údaje a podľa toho nastaviť dávkovanie na pumpe.

Nedávno sa spoločnosti Medtronic vďaka novým algoritmom podaril prielom – jej produkt MiniMed 670G schválil americký úrad FDA (Food and Drug Administration) ako prvé zariadenie tohto druhu. Prístroj využíva pokročilé algoritmy, ktoré môžu zistiť, koľko inzulínu pacient práve potrebuje, a môže mu poskytnúť variabilné dávky tohto hormónu. Plní teda rovnakú úlohu ako skutočný pankreas. Hoci MiniMed je významný krok smerom k takmer dokonalému umelému pankreasu, predsa len zariadenie nie je úplne automatické. Pacient totiž musí zadať množstvo uhľohydrátov v každom jedle. Prístroj bude americkej verejnosti dostupný v budúcom roku.

O niečo podobné sa snaží aj spoločnosť Beta Bionic. Jej prístroj iLet má dávkovať do tela dva hormóny – inzulín a glukagón, čo je hormón, ktorý stabilizuje hladinu glukózy v krvi. Dosiahla by sa tak lepšia kontrola hladiny cukru v krvi. Klinické testy iLetu by sa mali začať budúci rok.

A do tretice je tu aj spoločný výskum univerzity vo Virgínii a Harvardovej univerzity, ktoré v spolupráci s partnerskými organizáciami vyvíjajú systém integrujúci inzulínovú pumpu a kontinuálne monitorovanie glukózy so smartfónovou aplikáciou. Klinické testy s doteraz najväčšou vzorkou účastníkov pozostávajúcou z 240 pacientov sa začali tento rok.

Zdroj: futurism.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá