Image
17.6.2016 0 Comments

Umelá inteligencia už dokáže vytvoriť realistický zvuk a vie aj oklamať ľudský sluch

Vedci z MIT použili strojové učenie a tisícky príkladov a naučili umelú inteligenciu vytvoriť zvuk, ktorý zodpovedá realite.

Vo videu možno vidieť človeka udierajúceho palicou na rôzne predmety, pričom počuť aj príslušný zvuk. Ľudia zapojení do testu mali rozlišovať, či ide o zvuk vytvorený algoritmom alebo skutočný. Ukázalo sa, že vytvorený zvuk bol niekedy na nerozoznanie od skutočného a umelá inteligencia vedela oklamať ľudí.

Tím použil techniku z oblasti „hlbokého učenia“ (deep learning), v ktorej sa používa obrovské množstvo dát a počítač v nich má nájsť určité vzory. Na trénovanie algoritmu na tvorbu zvuku využili asi 1000 videí a 46-tisíc zvukov reprezentujúcich údery na rôzne objekty, škrabkanie, štuchnutie paličkou a pod. Úlohou algoritmu bolo potom rekonštruovať zvuky a analyzovať ich výšku, hlasitosť a ďalšie faktory.

„Pri predikcii zvuku v novom videu algoritmus sleduje zvukové vlastnosti každej snímky v rámci tohto videa a priraďuje k nim najviac podobné zvuky zo svojej databázy,“ vysvetľuje doktorand Andrew Owens, vedúci autor štúdie. „Potom systém tieto kúsky zvuku skladá a vytvorí jeden súvislý zvuk.“ Algoritmus tak dokáže úspešne simulovať rôzne zvuky, ako je búchanie, klopkanie či cvakanie.

Výskumníci hovoria, že ich projekt je viac než len obyčajný počítačový trik a mohol by sa využiť na automatickú výrobu zvukových efektov pre filmy a televízne relácie, ale takisto pomôcť robotom lepšie pochopiť vlastnosti objektov. Zatiaľ však má technológia isté obmedzenia, pretože dokáže simulovať len zvuk, ktorý je priamo spojený s vizualizáciou.

Celá štúdia je k dispozícii na arXiv:1512.08512.

Zdroj: dailymail.co.uk

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 4

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá