Image
17.6.2016 0 Comments

Umelá inteligencia už dokáže vytvoriť realistický zvuk a vie aj oklamať ľudský sluch

Vedci z MIT použili strojové učenie a tisícky príkladov a naučili umelú inteligenciu vytvoriť zvuk, ktorý zodpovedá realite.

Vo videu možno vidieť človeka udierajúceho palicou na rôzne predmety, pričom počuť aj príslušný zvuk. Ľudia zapojení do testu mali rozlišovať, či ide o zvuk vytvorený algoritmom alebo skutočný. Ukázalo sa, že vytvorený zvuk bol niekedy na nerozoznanie od skutočného a umelá inteligencia vedela oklamať ľudí.

Tím použil techniku z oblasti „hlbokého učenia“ (deep learning), v ktorej sa používa obrovské množstvo dát a počítač v nich má nájsť určité vzory. Na trénovanie algoritmu na tvorbu zvuku využili asi 1000 videí a 46-tisíc zvukov reprezentujúcich údery na rôzne objekty, škrabkanie, štuchnutie paličkou a pod. Úlohou algoritmu bolo potom rekonštruovať zvuky a analyzovať ich výšku, hlasitosť a ďalšie faktory.

„Pri predikcii zvuku v novom videu algoritmus sleduje zvukové vlastnosti každej snímky v rámci tohto videa a priraďuje k nim najviac podobné zvuky zo svojej databázy,“ vysvetľuje doktorand Andrew Owens, vedúci autor štúdie. „Potom systém tieto kúsky zvuku skladá a vytvorí jeden súvislý zvuk.“ Algoritmus tak dokáže úspešne simulovať rôzne zvuky, ako je búchanie, klopkanie či cvakanie.

Výskumníci hovoria, že ich projekt je viac než len obyčajný počítačový trik a mohol by sa využiť na automatickú výrobu zvukových efektov pre filmy a televízne relácie, ale takisto pomôcť robotom lepšie pochopiť vlastnosti objektov. Zatiaľ však má technológia isté obmedzenia, pretože dokáže simulovať len zvuk, ktorý je priamo spojený s vizualizáciou.

Celá štúdia je k dispozícii na arXiv:1512.08512.

Zdroj: dailymail.co.uk

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá