SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Umelá inteligencia pomohla policajtom identifikovať pašeráka drog analýzou jeho spôsobu jazdy

Technológie
0

Polícii v štáte New York sa nedávno podarilo identifikovať a zadržať pašeráka drog. David Zayas cestoval cez malé mestečko Scarsdale, keď ho zastavila polícia. Policajti prehľadali Zayasovo vozidlo a našli v ňom veľké množstvo cracku, zbraň a viac ako 34 000 dolárov v hotovosti. Zatknutý sa neskôr priznal k obchodovaniu s drogami. Ako presne policajti vedeli, že Zayas by mohol obchodovať s drogami? Využili služby spoločnosti Rekor na regionálnu analýzu dopravných vzorcov a počas tejto analýzy program identifikoval Zayasa ako podozrivého.

Policajti už roky používajú systémy na čítanie evidenčných čísel na vyhľadávanie vodičov, ktorí môžu mať neplatný vodičský preukaz alebo sú hľadaní za predchádzajúce priestupky. Teraz sa však zdá, že vďaka integrácii umelej inteligencie je táto technológia veľmi dobrá aj pri identifikácii iných druhov trestnej činnosti len na základe pozorovania správania vodičov. Rekor sa označuje za platformu „cestného spravodajstva“ riadenú umelou inteligenciou. Spoločnosť uzatvára zmluvy s policajnými oddeleniami a inými verejnými agentúrami po celej krajine, ale spolupracuje aj so súkromnými podnikmi.

Pomocou softvéru spoločnosti Rekor mohli newyorskí policajti prechádzať gigantickú databázu informácií získaných z regionálnych ciest prostredníctvom systému ALPR (automatic license plate recognition – automatické rozpoznávanie evidenčných čísel) v celom okrese. Tento systém, ktorý pozostáva zo 480 kamier rozmiestnených po celom regióne, rutinne skenuje 16 miliónov vozidiel týždenne, pričom zachytáva identifikačné údaje, ako je evidenčné číslo, značka a model vozidla.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Na základe zaznamenávania a spätného analyzovania trajektórií vozidiel pri ich prejazde štátom môžu policajti pomocou softvéru vyhodnotiť, či sú určité trasy podozrivé alebo nie. V tomto prípade Rekor pomohol polícii vyhodnotiť trasu, po ktorej sa Zayasovo auto pohybovalo niekoľko rokov. Algoritmus, ktorý zistil, že vodič bežne podnikal cesty tam a späť medzi Massachusetts a určitými oblasťami štátu New York, vyhodnotil, že tieto trasy „sú známe tým, že ich využívajú pašeráci drog“, pričom išlo o nápadne krátke pobyty. V dôsledku toho program považoval Zayasovu činnosť za aktivitu obchodníka s drogami.

Ak už teraz dokážu policajti pomocou AI identifikovať pašeráka drog kliknutím na tlačidlo, len si predstavte, aká dobrá bude táto technológia o desať rokov. Dúfame, že s jej vývojom prídu aj predpisy na jej rozumné nasadenie bez toho, aby sme sa dostali do oblasti Minority Report.

Zdroj: gizmodo.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať