SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Úložisko energie budúcnosti: „Horúce kamene“

0

Tepelné batérie v podobe horúcich kameňov sú známe už veľmi dávno, no teraz sa čoraz častejšie spomínajú v súvislosti s úsilím oslobodiť sa od fosílnych palív, aby sa vyhlo klimatickému kolapsu. Horúce kamene startupu Antora Energy sú uložené v boxe veľkosti menšej budovy a sú horúcejšie ako kedykoľvek predtým, majú asi 1600 stupňov Celzia. No to, čo robí kontajner s rozpálenými kameňmi takým významným, je fakt, že neboli zahrievané spaľovaním ton uhlia alebo plynu, ale zachytávaním slnečného svetla pomocou tisícok fotovoltických solárnych panelov, ktoré obklopujú prototyp umiestnený západne od Fresna.

Ak bude projekt úspešný, spoločnosť Antora Energy by sa mohla stať súčasťou nového sektora skladovania energie v hodnote niekoľkých biliónov dolárov, ktorý využíva slnko alebo vietor na rozpálenie boxov s kameňmi, ktoré sú dostatočne horúce na to, aby prevádzkovali najväčšie svetové továrne. Hoci pri slove batéria sa nám vybaví skôr chemický typ, ktorý sa nachádza v autách a elektronike, horúce kamene v súčasnosti uchovávajú desaťkrát viac energie ako lítiovo-iónové na celom svete, a to vďaka vynálezu z 19. storočia známemu ako Cowperov ohrievač.

Tieto masívne veže z naskladaných tehál, ktoré sa často nachádzajú v taviarňach, absorbujú prebytočné teplo z vysokej pece, kým sa nezohrejú na takmer 1600 °C, a potom poskytujú viac ako 100 megawattov tepelnej energie približne 20 minút. Proces sa môže opakovať 24-krát denne počas 30 rokov a Antora patrí medzi startupy, ktoré experimentujú s rôznymi druhmi hornín v izolovaných boxoch alebo roztavenou soľou vo valcoch, aby našli najefektívnejšiu kombináciu.

„Grafit nás celkom zaujal z viacerých dôvodov,“ povedal Andrew Ponec, zakladateľ startupu. Lacný a hojný uhlík nachádzajúci sa v ceruzkách, ktorý sa používa aj na tavenie hliníka a ocele, dokáže udržať toľko tepla, že žiari teplejšie ako slnko, dodal. Bolo však treba nájsť spôsob, ako dostať teplo zasa von. „Pridali sme niekoľko dutín, niekoľko medzier v karbóne, ktoré umožňujú svetlu z hlbín systému vyžarovať von, a niekoľko izolovaných dvierok, ktoré umožňujú, aby toto svetlo svietilo, keď chcete,“ vysvetlil Ponec. „V budúcnosti budeme toto svetlo používať nielen na vytváranie pary, ale aj na vytváranie tepla s oveľa vyššou teplotou pre priemyselné odvetvia, ako sú cementárne a oceliarstvo.“

Tesla nedávno predpovedala, že svet bez uhlíka bude potrebovať skladovať neuveriteľných 240 terawatthodín energie, čo je viac ako 340-násobok množstva úložného priestoru vybudovaného pomocou lítiovo-iónových batérií v roku 2022.  

Zdroj: edition.cnn.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať