Image
11.2.2014 0 Comments

Tvorcovia SpyEye zatknutí

spyeye.jpg Minulý týždeň americké ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že tvorca neslávne známeho bankového malvéru SpyEye Alexander Andrejevič Panin (známy aj ako Gribodemon alebo Harderman) priznal na federálnom súde svoju vinu za trestný čin tvorby a distribúcie škodlivého programu SpyEye.

Jeden z Paninových spoločníkov bol Hamza Bendelladj, ktorý fungoval pod prezývkou BX1. Tak Panin, ako aj Bendelladj vytvárali a nastavovali rôzne domény a servery SpyEye, ktoré im umožňovali získavať informácie. Hoci SpyEye bol vytvorený tak, že len nepatrná časť týchto súborov bola k dispozícii verejne, analytikom z Trend Micro sa podarilo získať informácie v týchto súboroch. Informácie obsahovali (napríklad) e-mailovú adresu radiča servera.

Informácie získané z týchto konfiguračných súborov sa potom korelovali s informáciami získanými inde. Experti z Trend Micro napríklad infiltrovali rôzne undergroundové fóra, o ktorých sa vedelo, že ich Panin aj Bendelladj navštevujú. Len prečítaním ich príspevkov na fóre kriminálnici o sebe nevedomky odhalili informácie typu e-mailovej adresy, čísla ICQ alebo čísla Jabberu, pomocou ktorých bolo možné odhaliť ich skutočnú totožnosť.

Tím napríklad odhalil C & C server lloydstsb.bz a súvisiace binárne kódy a konfiguračné súbory SpyEye. Dešifrované konfiguračné súbory obsahovali meno (handle) BX1. Jeden konfiguračný súbor na tomto serveri obsahoval aj e-mailovú adresu. Potom bol nájdený druhý konfiguračný súbor - takisto používajúci meno BX1 -, ktorý obsahoval prihlasovacie údaje pre virtest, službu na testovanie detekciou, ktorú používajú počítačoví podvodníci.

Panin začal program SpyEye predávať v roku 2009 a z produktu sa rýchlo stala uznávaná konkurencia vtedajšieho známejšieho malvéru ZeuS. Program SpyEye získal popularitu vďaka svojej nízkej cene a možnosti pridávať vlastné pluginy, čo ZeuS neponúkal.


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 3

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá