Image
3.4.2014 0 Comments

Turecko: Ústavný súd označil zneprístupnenie Twitteru za protiprávne

sud.jpg Turecký ústavný súd v stredu potvrdil, že marcové zneprístupnenie mikroblogovej siete Twiter v krajine bolo porušením práva obyvateľov na slobodu prejavu a opatrenie musí byť preto zrušené. Urobil tak presne týždeň po tom, ako rovnako rozhodol jeden z nižších súdov, ktorého nariadenie však zatiaľ telekomunikačný úrad neuposlúchol, keďže má na to údajne 30-dňovú lehotu a chce sa odvolať.

Termín obnovenia prístupu na Twitter je pritom nejasný aj po vynesení stredajšieho rozsudku, ktorý je pre úradníkov záväzný.

Populárna sieť je pre Turkov neprístupná od 21. marca, čo telekomunikačný úrad zdôvodňuje odmietaním správcov odstrániť "protizákonný obsah" a porušovaním "osobných práv". Šéf tureckej vlády Recep Tayyip Erdogan len deň pred tým v rámci kampane pred komunálnymi voľbami vyhlásil, že Twitter "vykorení" bez ohľadu na reakcie medzinárodného spoločenstva.

Reagoval tak zrejme na kampaň jeho protivníkov, ktorí na internete šíria nahrávky označované za dôkaz korupcie vo vládnych kruhoch. Vyšetrovanie kauzy už niekoľko mesiacov otriasa tureckou politickou scénou, podľa Erdogana je však vykonštruovaná prívržencami vplyvného moslimského učenca Fethullaha Gülena žijúceho v USA s cieľom uskutočniť prevrat. Necelý týždeň po Twitteri začali v Turecku opätovne blokovať i videoportál YouTube, kde sa objavil audiozáznam pochádzajúci údajne z tajného rokovania o intervencii v Sýrii. Mnohí používatelia vrátane prezidenta Abdullaha Güla medzitým našli spôsoby, ako blokovanie v oboch prípadoch obísť.

Zverejňovanie nahrávok namierených proti vládnej Strane spravodlivosti a rozvoja (AKP) ohrozovali jej postavenie pred komunálnymi voľbami, ktoré sa konali minulú nedeľu a mali ukázať, do akej miery si udržala sympatie Turkov po minuloročnej vlne opozičných protestov. Strana pod vedením Erdogana nakoniec presvedčivo zvíťazila, na čo premiér odkázal svojim protivníkom, že sa zo svojho konania budú "zodpovedať".


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá