Image
3.4.2014 0 Comments

Turecko: Ústavný súd označil zneprístupnenie Twitteru za protiprávne

sud.jpg Turecký ústavný súd v stredu potvrdil, že marcové zneprístupnenie mikroblogovej siete Twiter v krajine bolo porušením práva obyvateľov na slobodu prejavu a opatrenie musí byť preto zrušené. Urobil tak presne týždeň po tom, ako rovnako rozhodol jeden z nižších súdov, ktorého nariadenie však zatiaľ telekomunikačný úrad neuposlúchol, keďže má na to údajne 30-dňovú lehotu a chce sa odvolať.

Termín obnovenia prístupu na Twitter je pritom nejasný aj po vynesení stredajšieho rozsudku, ktorý je pre úradníkov záväzný.

Populárna sieť je pre Turkov neprístupná od 21. marca, čo telekomunikačný úrad zdôvodňuje odmietaním správcov odstrániť "protizákonný obsah" a porušovaním "osobných práv". Šéf tureckej vlády Recep Tayyip Erdogan len deň pred tým v rámci kampane pred komunálnymi voľbami vyhlásil, že Twitter "vykorení" bez ohľadu na reakcie medzinárodného spoločenstva.

Reagoval tak zrejme na kampaň jeho protivníkov, ktorí na internete šíria nahrávky označované za dôkaz korupcie vo vládnych kruhoch. Vyšetrovanie kauzy už niekoľko mesiacov otriasa tureckou politickou scénou, podľa Erdogana je však vykonštruovaná prívržencami vplyvného moslimského učenca Fethullaha Gülena žijúceho v USA s cieľom uskutočniť prevrat. Necelý týždeň po Twitteri začali v Turecku opätovne blokovať i videoportál YouTube, kde sa objavil audiozáznam pochádzajúci údajne z tajného rokovania o intervencii v Sýrii. Mnohí používatelia vrátane prezidenta Abdullaha Güla medzitým našli spôsoby, ako blokovanie v oboch prípadoch obísť.

Zverejňovanie nahrávok namierených proti vládnej Strane spravodlivosti a rozvoja (AKP) ohrozovali jej postavenie pred komunálnymi voľbami, ktoré sa konali minulú nedeľu a mali ukázať, do akej miery si udržala sympatie Turkov po minuloročnej vlne opozičných protestov. Strana pod vedením Erdogana nakoniec presvedčivo zvíťazila, na čo premiér odkázal svojim protivníkom, že sa zo svojho konania budú "zodpovedať".


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá