Image
3.4.2014 0 Comments

Turecko: Ústavný súd označil zneprístupnenie Twitteru za protiprávne

sud.jpg Turecký ústavný súd v stredu potvrdil, že marcové zneprístupnenie mikroblogovej siete Twiter v krajine bolo porušením práva obyvateľov na slobodu prejavu a opatrenie musí byť preto zrušené. Urobil tak presne týždeň po tom, ako rovnako rozhodol jeden z nižších súdov, ktorého nariadenie však zatiaľ telekomunikačný úrad neuposlúchol, keďže má na to údajne 30-dňovú lehotu a chce sa odvolať.

Termín obnovenia prístupu na Twitter je pritom nejasný aj po vynesení stredajšieho rozsudku, ktorý je pre úradníkov záväzný.

Populárna sieť je pre Turkov neprístupná od 21. marca, čo telekomunikačný úrad zdôvodňuje odmietaním správcov odstrániť "protizákonný obsah" a porušovaním "osobných práv". Šéf tureckej vlády Recep Tayyip Erdogan len deň pred tým v rámci kampane pred komunálnymi voľbami vyhlásil, že Twitter "vykorení" bez ohľadu na reakcie medzinárodného spoločenstva.

Reagoval tak zrejme na kampaň jeho protivníkov, ktorí na internete šíria nahrávky označované za dôkaz korupcie vo vládnych kruhoch. Vyšetrovanie kauzy už niekoľko mesiacov otriasa tureckou politickou scénou, podľa Erdogana je však vykonštruovaná prívržencami vplyvného moslimského učenca Fethullaha Gülena žijúceho v USA s cieľom uskutočniť prevrat. Necelý týždeň po Twitteri začali v Turecku opätovne blokovať i videoportál YouTube, kde sa objavil audiozáznam pochádzajúci údajne z tajného rokovania o intervencii v Sýrii. Mnohí používatelia vrátane prezidenta Abdullaha Güla medzitým našli spôsoby, ako blokovanie v oboch prípadoch obísť.

Zverejňovanie nahrávok namierených proti vládnej Strane spravodlivosti a rozvoja (AKP) ohrozovali jej postavenie pred komunálnymi voľbami, ktoré sa konali minulú nedeľu a mali ukázať, do akej miery si udržala sympatie Turkov po minuloročnej vlne opozičných protestov. Strana pod vedením Erdogana nakoniec presvedčivo zvíťazila, na čo premiér odkázal svojim protivníkom, že sa zo svojho konania budú "zodpovedať".


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Google Mapy vám už ukážu, kde sa dá dobre zaparkovať

19.01.2017 00:23

Mapy Googlu budú opäť užitočnejšie. Ich nová aktualizácia v9.44 beta totiž prináša funkciu, ktorá ukáže používateľom, aké možnosti parkovania môžu očakávať na mieste určenia. Získajú tak predstavu o t ...

Internet 10

Stroj na morálne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

19.01.2017 00:40

So samojazdiacimi autami experimentuje čoraz viac firiem, a tak sa vynárajú aj otázky o tom, ako majú vozidlá rozhodovať v krízových situáciách. Ak napríklad niekto nečakane vbehne do jazdnej dráhy, m ...

Internet

10 trendov pre tohtoročný trh s mobilnými aplikáciami

18.01.2017 00:15

Na začiatku nového roka sa spoločnosť Resco pozrela na najdôležitejšie trendy, ktoré čaká tento biznis v roku 2017. Výskum spoločnosti App Annie predpokladá, že celkové výdavky spotrebiteľov na nákup ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá