Image
24.2.2015 0 Comments

Trh použitých smartfónov v roku 2017 dosiahne 120 mil. kusov

smartphone.jpg Veľkosť trhu s použitými smartfónmi dosiahne v roku 2017 celosvetovo 120 miliónov kusov. Predpokladá to analytická spoločnosť Gartner. Z prieskumu, ktorý uskutočnila firma v minulom roku medzi 5 600 americkými a nemeckými spotrebiteľmi vyplýva, že 60 % z nich kupuje nový smartfón pre nové funkcie alebo len preto, že chcú novinku.

"Vďaka tomuto fenoménu porastie veľkosť trhu s použitými "repasovanými" inteligentnými telefónmi z 56 miliónov v roku 2014 na 120 miliónov kusov v roku 2017," konštatoval Gartner. Spomínaný nárast predstavuje veľkoobchodnú hodnotu zhruba 14 miliárd amerických dolárov (USD).

"Zákazníci na vyspelých trhoch menia svoje smartfóny za nové každých 18 až 20 mesiacov preto sa vynára otázka, čo sa stane so starými?" komentuje trend vedúca výskumu a analytička spoločnosti Gartner Meike Escherichová. V oficiálnych programoch na recykláciu inteligentných telefónov skončí asi len 7 % zariadení, 64 % sa dostane do "druhej ruky", jedna tretina z nich je darovaná a dve tretiny sú predané ďalej.

Vzhľadom k tomu, že celé dve tretiny vymenených smartfónov sa ďalej používajú, budú sa podľa spoločnosti Gartner obchodníci aj trh stále viac orientovať na zariadenia z druhej ruky. "V USA a západnej Európe je v tomto roku hodnota spomínaného trhu odhadovaná na 3 miliardy amerických dolárov, do roku 2017 vzrastie zhruba na 5 miliárd," uviedla analytická firma.

"Podiel použitých telefónov, ktoré sa ďalej predávajú súkromne, pritom rastie a možno predpokladať, že o ne začnú súperiť tak operátori, ako firmy venujúce sa repasovaniu," predpokladá Eschereichová. Výsledky prieskumu podľa nej naznačujú, že v USA a Nemecku sa priamo predá 41 % použitých smartfónov.

"Predovšetkým užívatelia, ktorí samí seba označujú za technologických nadšencov by mali byť cieľom kampaní, ktoré ich presvedčia, aby svoje telefóny nepredávali do druhej ruky, ale ponúkli ich na výkup ako protihodnotu," poznamenala Eschereichová. Táto skupina by mala podľa nej zaujímať predovšetkým výrobcov hardwéru, pretože vykúpené zariadenia môžu poskytnúť distribútorom súčiastky nevyhnutné pre záručné výmeny.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

CES 2017: BMW i Inside Future a BMW HoloActive Touch – toto je budúcnosť automobilizmu

05.01.2017 09:42

BMW predstavilo nové koncepty a technológie pre autonómne riadené vozidlá. Na tlačovej konferencii bola predstavená štúdia elektromobilu BMW i Inside Future ktorá má za úlohu návštevníkom ukázať ako b ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Výdavky na digitálne iniciatívy narastú v priebehu dvoch rokov o 50 %

27.12.2016 00:08

Že sa CIO v Európe, ale aj na strednom východe a v Afrike (región EMEA), zapájajú do digitálneho biznisu, dokazujú výsledky prieskumu Gartner 2017 CIO Agenda. Organizácia plnej polovice z nich sú aktí ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Stredoeurópania sa prihlasujú na Facebook sedemkrát denne

23.12.2016 00:05

Spoločnosť Ericsson vo svojom najnovšom vydaní štúdie konštatuje, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá