Image
24.2.2015 0 Comments

Trh použitých smartfónov v roku 2017 dosiahne 120 mil. kusov

smartphone.jpg Veľkosť trhu s použitými smartfónmi dosiahne v roku 2017 celosvetovo 120 miliónov kusov. Predpokladá to analytická spoločnosť Gartner. Z prieskumu, ktorý uskutočnila firma v minulom roku medzi 5 600 americkými a nemeckými spotrebiteľmi vyplýva, že 60 % z nich kupuje nový smartfón pre nové funkcie alebo len preto, že chcú novinku.

"Vďaka tomuto fenoménu porastie veľkosť trhu s použitými "repasovanými" inteligentnými telefónmi z 56 miliónov v roku 2014 na 120 miliónov kusov v roku 2017," konštatoval Gartner. Spomínaný nárast predstavuje veľkoobchodnú hodnotu zhruba 14 miliárd amerických dolárov (USD).

"Zákazníci na vyspelých trhoch menia svoje smartfóny za nové každých 18 až 20 mesiacov preto sa vynára otázka, čo sa stane so starými?" komentuje trend vedúca výskumu a analytička spoločnosti Gartner Meike Escherichová. V oficiálnych programoch na recykláciu inteligentných telefónov skončí asi len 7 % zariadení, 64 % sa dostane do "druhej ruky", jedna tretina z nich je darovaná a dve tretiny sú predané ďalej.

Vzhľadom k tomu, že celé dve tretiny vymenených smartfónov sa ďalej používajú, budú sa podľa spoločnosti Gartner obchodníci aj trh stále viac orientovať na zariadenia z druhej ruky. "V USA a západnej Európe je v tomto roku hodnota spomínaného trhu odhadovaná na 3 miliardy amerických dolárov, do roku 2017 vzrastie zhruba na 5 miliárd," uviedla analytická firma.

"Podiel použitých telefónov, ktoré sa ďalej predávajú súkromne, pritom rastie a možno predpokladať, že o ne začnú súperiť tak operátori, ako firmy venujúce sa repasovaniu," predpokladá Eschereichová. Výsledky prieskumu podľa nej naznačujú, že v USA a Nemecku sa priamo predá 41 % použitých smartfónov.

"Predovšetkým užívatelia, ktorí samí seba označujú za technologických nadšencov by mali byť cieľom kampaní, ktoré ich presvedčia, aby svoje telefóny nepredávali do druhej ruky, ale ponúkli ich na výkup ako protihodnotu," poznamenala Eschereichová. Táto skupina by mala podľa nej zaujímať predovšetkým výrobcov hardwéru, pretože vykúpené zariadenia môžu poskytnúť distribútorom súčiastky nevyhnutné pre záručné výmeny.


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Prieskumy trhu

PRIESKUM: Bankovú mobilnú aplikáciu využíva týždenne 22 % Slovákov

31.08.2016 00:07

Raz za týždeň využíva mobilnú aplikáciu svojej banky 22 % Slovákov. Takmer každý deň aplikáciu využije 14 % oslovených respondentov. V ČR je situácia obdobná, keď v oboch prípadoch sú výsledky len o p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá