SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Tony kávového odpadu znovu oživili odlesnenú pôdu

1

Jedným z najväčších problémov výroby kávy je, že pri nej vzniká neuveriteľné množstvo odpadu. Po oddelení kávových zŕn od šupiek sa vyhodí približne 45 % celej biomasy. Takže z každého kilogramu praženej kávy, ktorú si vychutnávame, sa rovnaké množstvo kávového odpadu vyhodí na obrovské skládky po celom svete. To znamená, že každý rok sa do životného prostredia vyhodí približne 10 miliónov ton kávových šupiek. Pri nesprávnej likvidácii môže tento odpad vážne poškodiť pôdu a vodné zdroje.

Nová štúdia uverejnená v časopise Ecological Solutions and Evidence však zistila, že kávová drvina môže mať neuveriteľne pozitívny vplyv na obnovu odlesnených oblastí planéty. V roku 2018 výskumníci z ETH Zürich a Havajskej univerzity rozviezli 30 vozíkov kávovej drviny na plochu s rozmermi približne 100 × 130 metrov na degradovanej pôde v Kostarike. Experiment sa uskutočnil na bývalej kávovej farme, ktorá v 50. rokoch 20. storočia prešla rýchlym odlesňovaním. Kávová drvina bola rozprestretá na celej ploche v hrúbke 90 cm. Ďalší pozemok v blízkosti ponechaný bez zásahu slúžil ako kontrolný pozemok pre experiment.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Ukázalo sa, že plocha ošetrená hrubou vrstvou kávovej drviny sa len za dva roky zmenila na malý les, zatiaľ čo na kontrolnej ploche naďalej dominovali nepôvodné pastvinové trávy. Po dvoch rokoch mala plocha ošetrená kávovým odpadom 80 % pokrytie stromami, zatiaľ čo na kontrolnej ploche to bolo iba 20 %. Kofeínový šok oživil biologickú aktivitu v oblasti. Krovina bola takisto štyrikrát vyššia ako v prípade kontrolnej plochy. Z oblasti ošetrenej kávou zmizol invazívny druh trávy, ktorý predtým ovládol pôdu a zabránil rozvoju lesa. Jeho eliminácia umožnila iným pôvodným druhom, aby znovu osídlili oblasť.

Zdroj: upworthy.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Kompostovanie reakcia na: Tony kávového odpadu znovu oživili odlesnenú pôdu

26.9.2023 15:09
To je naozaj prelomový objav, keď vedci zistili že biomasa sa dá kompostovať. Ešte by to mohli zalievať do betónu namiesto piesku, a bolo by hotovo.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať