Tkanivové lepidlo lieči otvorené rany rýchlejšie a šetrnejšie

0

Otvorené rany, či už spôsobené nehodami, alebo chirurgickým zákrokom, si vyžadujú správnu liečbu, aby sa urýchlilo hojenie a zabránilo sa infekciám. Hoci stehy a svorky sú bežné metódy uzatvárania rany, môžu spôsobiť sekundárne poranenia tkaniva. Tkanivové lepidlá sú atraktívnejšou alternatívou, ale ich nevýhodami sú neraz toxicita a slabá priľnavosť. Inovatívne riešenie ponúkajú tkanivové lepiace náplasti. Umožňujú presnú kontrolu adhézie a mechanických vlastností pomocou nastaviteľných polymérnych kompozícií.

Tieto náplasti môžu takisto dodávať lieky priamo do rán, čím sa zlepšuje zotavenie. Hoci existujúce adhezívne náplasti obsahujúce katecholamíny, ako je dopamín (DA), sa ukázali ako sľubné, čelia problémom v dôsledku pomalej oxidácie a slabej väzby s polymérnou kostrou. Preto sa tím kórejských výskumníkov pod vedením docenta Kyung Min Parka z Národnej univerzity Incheon rozhodol nájsť efektívne riešenie týchto obmedzení. Vyvinuli novú stratégiu výroby tkanivových adhezívnych želatínových hydrogélov obsahujúcich DA. Štúdiu o tom publikovali v časopise Composites Part B: Engineering.

Tím sa sústredil na pridanie peroxidu vápenatého (CaO2) ako zložky pri príprave roztoku hydrogélu, čo vedie k vzniku tkanivových lepidiel na báze želatíny. Táto zlúčenina ľahko reaguje s vodou a uvoľňuje molekulárny kyslík (O2), čím uľahčuje oxidáciu molekúl DA, podporuje polymerizáciu DA a hojenie rany. Výskumníci uskutočnili experimenty in vitro a in vivo, ktoré demonštrovali, že ich tkanivové lepidlo na báze želatíny zlepšilo koaguláciu, zastavenie krvácania a neovaskularizáciu.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Tieto hydrogély okrem tvorby kyslíka umožňovali ľahkú kontrolu rôsolovatenia a mechanických vlastností a poskytovali silnú adhéziu tkaniva v rozsahu 15 – 38 kPa. Ide o prvé hlásené bioadhezívne látky a prvý tkanivový adhezívny materiál, ktorý dokáže generovať kyslík. Výskumný tím vkladá veľké nádeje do potenciálu tkanivového lepidla na báze želatíny stať sa nákladovo efektívnym riešením liečby rán v klinickom prostredí.

Zdroj: phys.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať