SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Test notebookov

Archív NXT
0

ASUS N551J

Multimediálny stroj na prácu aj hranie


Vzhľad tejto modelovej série zakaždým pútal pozornosť. Hliníkové telo je kombinované s plastom a je takmer na nerozoznanie, kde je hliník a kde sa už začína iný materiál. Veko displeja má brúsenie vo vzore sústredných kružníc a nechýba svietiace logo ASUS. Takýto prvok sa čoraz viac objavuje na počítačoch všetkých značiek, zatiaľ je viac doménou multimediálnych strojov. Základňa je z plastu a nad klávesnicou sú v kruhovom tvare čierne bodky signalizujúce prítomnosť reproduktorov. Dierovanie je len v malom okruhu, takisto sa treba dôkladnejšie pozrieť, kde je a kde už prechádza do tmavosivého náteru bodiek. Je to efektné a zároveň sa nebude priveľa dierok zanášať nečistotami. V balení nájdete aj samostatne pripojiteľný subwoofer. Podstatným spôsobom rozširuje hudobný zážitok. K tomuto notebooku teda naozaj nepotrebujete externé reproduktory. Klávesnica má trojstupňové farebné podsvietenie bielou farbou. Pre horšie čitateľné priehľadné popisy klávesov ho však odporúčame použiť iba v tmavých podmienkach, inak na popisy vidieť horšie. Zaujímavé sú aj signalizačné LED diódy pod touchpadom. Dovedna ich je tu päť a majú len veľmi jemnú priesvitnosť, takže nerušia pri práci. Opierka na ruku je rozmerná, rovnako aj celé okolie klávesnice. Numerické klávesy sú menšie a šípky vsadené do klávesnice. Nejde však o nič, na čo by sa nedalo zvyknúť. Sme radi, že ASUS pripravil univerzálnu klávesnicu bez dizajnových „prekvapení".

V našej konfigurácii sme mali tento model s full HD displejom a pozorovacím uhlom 178°. Existuje aj variant s HD displejom.

Výzbroj a výkon

Ako správny multimediálny nástroj má procesor Intel Core i7-4710HQ 2,5 ÷ 3,5 GHz, čiže ide o štvorjadrový variant. Kapacita operačnej pamäte je 12 GB a podstatná je aj integrácia 1 TB disku s 24 GB SSD. Vďaka tomu jednak systém rýchlo nabehne a s notebookom sa dá príjemnejšie pracovať. Disk je síce 5400-otáčkový, ale je tu dostatok RAM, navyše sa v tejto konfigurácii vyhovie používateľom s potrebou uchovávania veľkého objemu dát. Na hry sa dá využiť karta NVIDIA GeForce GTX 850M, 2 GB VRAM. Nie je to síce séria 9xx, ale na hranie poslúži. Takisto aj pri práci so špeciálnymi aplikáciami na strih videa alebo prácu s obrázkami. Nezaznamenali sme ani vysoké zahrievanie, 38,2 °C považujeme za bežné pri strojoch so silnejšou grafikou. Pri filmoch, práci alebo hrách využijete technológiu ASUS Splendid, ktorá mení teplotu a presnosť farieb. Skrátka, konečne uvidíte aj na tmavé scény. Prispôsobenia sa týkajú aj zvuku. Technológia SonicMaster je základom na rôzne moduly v základnej inštalácii, teda aj napríklad na prispôsobenie zvuku podľa využitia notebooku (hry, filmy, četovanie, hudba, nahrávanie). Hoci toto nie je vyslovene cestovný notebook, InstantOn je funkcia, ktorú oceníte aj na pracovnom stole. Rýchle prebudenie do 2 sekúnd alebo úsporný režim s dobou až na 14 dní sa zíde všade. Ak kapacita klesne pod 5 %, notebook sa uloží do klasické režimu spánku s presunom dát v RAM na disk.

Výbava portov je dostačujúca. Na pravej hrane vedľa opierky na ruku je port USB 3.0 a audiokonektor, nasleduje optická mechanika a audiokonektor na subwoofer. Ľavá hrana má Mini DisplayPort, HDMI, eternetový port a dva porty USB 3.0. Krajný je s možnosťou nabíjania zariadení. Čítačka na karty SD je na prednej hrane vľavo. Nechýba zvukový systém ICEpower Bang & Olufsen, ale ani také detaily ako Wi-Fi A/B/G/N a bezdrôtový prenos obrazu cez WiDi.

Hodnotenie

+ Vzhľad, kapacita RAM, full HD displej IPS, 3-stupňové podsvietenie klávesnice, zvukový systém

- Nič podstatné pri tejto cene

Cena: 899 EUR

Zapožičal: ASUS

HP Pro x2 612 G1

Koncept notebooku a oddeliteľného tabletu

hp-pro-x2-612-g1-cierny-default.jpg

Vzhľad trpí tvarom tabletovej časti. Tu výrobca musel pripraviť konvertibilný notebook tak, aby po odpojení od základovej časti s klávesnicou mohol byť tablet nezávislý. To sa podarilo, no podľa nás na úkor dizajnu. Základňa a zároveň aj dokovacia stanica obsahuje klávesnicu podsvietenú nabielo v dvoch stupňoch. Navyše je vodovzdorná s odvodnými kanálikmi. Je tu aj akumulátor a značná časť portov. Napríklad LAN a VGA, ktoré by ste na tabletoch našli len ťažko. Na prvý pohľad vyzerá koncept pomerne použiteľne. Pri hmotnosti tabletovej časti 961 gramov sa dá aj rozumne používať. V režime notebooku nám vyslovene prekážal malý stupeň otvorenia veka. Zhruba 110 % je naozaj málo a po chvíli zistíte, že podvedome skláňate hlavu, aby ste dobre videli na obraz v nižšej polovici displeja. Klávesnica je štandardná a dobre sa na nej píše. V tomto smere nemáme výhrady. Vzhľadom na vyhotovenie sú tu dve kamery. Predná má rozlíšenie 2 Mpx a zadná 5 Mpx. Povrch veka je z plastu so zmäkčeným povrchom vo forme jemného pogumovania. Veko zároveň obsahuje aj tlačidlo na povolenie otáčania displeja, posuvný prepínač na zapnutie notebooku a tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Na kraji je čítačka odtlačkov prstov. Tá viac nefungovala, ako bola dostupná, a tak očakávame, že problémy jej aktivácie po reštarte alebo zobudení z úsporných režimov notebooku vyrieši výrobca softvérovými aktualizáciami.

Výzbroj a výkon

O výkon nebude núdza, no procesor Intel Core i5-4202 1,6 ÷ 2 GHz je z radu tých, ktoré sú viac zamerané na úsporu energie. Tento model má TDP len na úrovni 4,5 W. Kapacita RAM je štandardných 8 GB, je tu aj 256 GB disk SSD. Potešilo nás rozlíšenie full HD, a hoci na 12,5" displeji sa to môže zdať priveľa, opak je pravda. Na menšie prvky si rýchlo zvyknete a oceníte veľkú zobrazovaciu plochu. Notebook sa tak stáva vhodným nástrojom na náročnejšie pracovné použitie. Je tu Microsoft Windows 8.1 Pro, takže máte k dispozícii okrem iného aj pokročilé funkcie na šifrovanie disku a iných pripojiteľných jednotiek. Keď už sme pri zabezpečení, na tablete je čítačka SmartCard. Na spodnej hrane, ktorú po zasunutí do dokovacieho konektora nevidno, je ukrytý stylus, slot na kartu micro SIM, kartu microSDHC, port USB 3.0, kombinovaný audiokonektor a konektor na nabíjací kábel. Pod displejom je tlačidlo na prepnutie ponuky do hlavného menu systému. Treba ho stlačiť silnejšie, inak nie vždy spoľahlivo reaguje. Základňa s klávesnicou obsahuje slot SD, dva porty USB 3.0, DisplayPort, dokovací konektor, audiokonektor, spomínané VGA a LAN a konektor na napájanie.

Je jasné, že v tomto prípade dosiahnete v režime notebooku väčšiu výdrž, a to takmer 12 hodín. Pri práci nám prekážala zvýšená hlučnosť. Keď už sa chladič rozbehol, prakticky sa do reštartu nezastavil ani pri minimálnom zaťažení počítača. Citeľné zahrievanie na boku pripisujeme umiestneniu procesora.

Hodnotenie

+ Oddeliteľná časť, konektory na tabletovej časti, dva akumulátory, podsvietená klávesnica

- Uhol otvorenia veka, hlučnosť, hrúbka tabletu, prakticky nefunkčná čítačka odtlačkov

Cena: 1219 EUR

Zapožičal: Hewlett-Packard Slovensko

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 3

Výkonný stroj určený najnáročnejším používateľom

LenovoCarbon.jpg

Vzhľad je nenápadný a viac pracovný ako multimediálny. Telo je kompletne vyhotovené z uhlíkového vlákna a to mu zatiaľ zaručuje označenie najľahší 14" ultrabook na svete. Kĺb veka je pevný a zároveň poddajný tak, aby sa dal otvoriť jednou rukou. Veko je navyše otvoriteľné až na úroveň 180°. Dotykový panel nad klávesnicou je opäť nahradený klasickými tlačidlami. Bola to požiadavka používateľov a výrobca na túto výzvu zareagoval. Klávesnica má dva stupne podsvietenia, je tichá a vskutku sa na nej veľmi dobre píše. Rozdiel poznať okamžite po prvých napísaných textoch. Touchpad má klasické tri tlačidlá a nechýba ani klobúčik trackpointu medzi klávesmi. Za zmienku stojí aj prepracovanosť prispôsobení v BIOS-e. Môžete si zameniť kláves Fn a Ctrl, keďže tu je kláves Fn na kraji klávesnice, a teda je prehodený oproti drvivej väčšine iných notebookových klávesníc. Takisto sa dá primárne nastaviť, aby boli dostupné klávesy F priamo alebo až po stlačení Fn a mať tak priamo dostupné multimediálne a systémové klávesy. Chválime aj prítomnosť čítačky odtlačkov. V časti rámu základne vedľa šípok je vždy poruke a nikomu nebude prekážať. Na trhu bude aj vo verzii s dotykovým displejom a rozlíšením 2560 × 1440 px. My sme však mali na test full HD verziu s nedotykovým displejom a aj tá sa nám páčila. Pri práci používame aj tak myš a je to zatiaľ najrýchlejší spôsob na bežnú kancelársku činnosť.

Výzbroj a výkon

Piatu generáciu procesora Intel Core i7-5500U 2,4 ÷ 3 GHz na výkone naozaj poznať. Je to rýchly a zároveň úsporný procesor. Kapacita RAM je 8 GB a disk má kapacitu 256 GB. Toto postačuje na rýchlu prácu a mnohým aj na uskladnenie dát priamo v ultrabooku. V BIOS-e sa dá v tomto prípade nastaviť aj alokovanie 256 alebo 512 MB RAM pre grafické jadro na čipe s CPU. Model X1 Carbon je tichý stroj, ktorý o sebe dá vedieť len pri najnáročnejšom používaní. Výhodná je vyladená softvérová podpora a špeciálne nástroje ThinkVantage Technologies. Je tu do detailu navrhnuté riadenie spotreby (vrátane plánovania aktivácie režimov úspory a udalostí, ktoré majú nastať pri zamknutí PC, odhlásení atď.). Bežne sa s notebookom dostanete na hodnotu 8:20 hod., tú sme namerali aj my. Pri zapnutom úspornom režime presiahnete hodnotu 10 hodín. Áno, výkon sa mierne zníži, čo budete aj vidieť pri načítaní webových stránok, no dá sa bežne používať a na cestách budete za tento režim vďační.

V zadnej časti rámu je priestor na SIM kartu, na pravej hrane je špeciálny port na pripojenie redukcie k adaptéru LAN a jeden port USB 3.0. Ľavá hrana má obdĺžnikový nabíjací konektor, HDMI, Mini DisplayPort a jeden port USB 3.0. Tu je aj audiokonektor. Mierne sklamanie v nás vyvolala absencia čítačky kariet SD. Toto tu už naozaj mohol výrobca ponechať.

Hodnotenie

+ Odolné telo, nízka hmotnosť, vysoký kancelársky výkon, prvotriedne softvérové vyladenie

- Vyššia, no pre veľkú skupinu akceptovateľná cena

Cena: 1750 EUR

Zapožičal: Lenovo Slovakia

tabulka 4.jpg


Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať