Image
24.10.2012 0 Comments

Technológia vedcov z MIT zvýši rýchlosť bezdrôtových sietí desaťnásobne

internet-speed.jpg Strata paketov v káblových sieťach je veľmi zriedkavá, ale pri bezdrôtových sieťach je to jeden z hlavných problémov. Vedci z MIT v spolupráci s kolegami z amerických i európskych univerzít objavili spôsob, ako sa stratám vyhnúť a zvýšiť tak prenosovú rýchlosť sietídesaťnásobne.

Súčasné bezdrôtové technológie fungujú na princípe prenosu paketov. Neprenášajú sa teda celé súbory, ale jednotlivé bloky dát (asi 1500-bajtové). Ak sa nejaký paket stratí, prijímač to oznámi odosielateľovi a celý prenos sa zastaví, kým sa nedoručí náhradný paket. To spôsobí krátkodobé zvýšenie latencie (lag), čo znižuje celkovú rýchlosť prenosu.

codedTCP_graf.png

Graf ukazuje závislosť rýchlosti prenosu od latencie a množstva stratených blokov

Vedci z MIT predstavili spôsob, ktorý umožní vyhnúť sa takýmto pauzám v prenose. Nazvali ho kódované TCP (Coded TCP). Pri takomto prenose sa neposielajú jednotlivé bloky dát, ale viacero paketov sa spojí a vytvorí sa rovnica opisujúca dáta obsiahnuté v nich. Príjemca dostane túto rovnicu, a ak sa počas prenosu nejaké pakety stratia, podľa nej si stratené dáta dopočíta. Nemusí teda čakať na opätovné poslanie stratených paketov a prenos dát sa nepreruší.

Vďaka novej technológii sa vo Wi-Fi sieti MIT, kde dochádza k stratám na úrovni 2 %, zvýšila prenosová rýchlosť z 1 na 16 Mb/s. Pri teste v idúcom rýchliku, kde straty predstavovali 5 %, sa zvýšila rýchlosť prenosu z 0,5 na 13,5 Mb/s.

Nová technológia nájde uplatnenie najmä v sieťach s vysokou stratovosťou a slabým signálom, teda napr. v budovách s hrubými múrmi alebo pri vysokých rýchlostiach pohybu prijímača. Nie je obmedzená na siete Wi-Fi, nasadiť ju možno napr. aj v celulárnych sieťach, kde výstavba väčšieho počtu základňových staníc je drahšie riešenie na zabránenie stratám paketov.

Proces riešenia rovníc je „jednoduchý a lineárny", nevyžaduje teda vysoký výpočtový výkon na strane odosielateľa ani prijímateľa. Ďalšie podrobnosti o technológii neboli zverejnené, ale už si ju vraj licencovalo niekoľko spoločností, takže je nádej, že sa s ňou v budúcnosti stretneme aj v praxi.

Záujemcovia nájdu ďalšie informácie o technológii v tomto dokumente.

Zdroj: extremetech.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Výskum

Budeme používať diamantové batérie z jadrového odpadu?

30.11.2016 11:49

Fyzici a chemici z Bristolskej univerzity našli spôsob, ako premeniť tisíce ton zdanlivo bezcenného jadrového odpadu na batérie z umelého diamantu, ktoré môžu generovať malý elektrický prúd po dobu dl ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá