SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Technológia šplhacích žeriavov by mohla úplne zmeniť priemysel veterných turbín

Technológie
1

Šplhací žeriav ENERCON LCC 140 je určený na stavbu veterných turbín do veľkých výšok aj v náročných podmienkach. Pretože nevyžaduje samostatnú vežu, je v porovnaní s inými žeriavmi na stavbu turbín malý, potrebuje menej priestoru na inštaláciu a možno ho efektívne prepravovať a postaviť alebo rozobrať hoci aj za jeden deň, čo šetrí čas, peniaze a energiu. Video na sociálnej sieti TikTok, ktoré zverejnila spoločnosť GiGadgets, opisuje LCC 140 ako „samovyťahovací žeriav“, ktorý dokáže inštalovať veterné turbíny vysoké až 180 metrov, čo je takmer štvornásobok výšky Sochy slobody (bez jej základne).

Názov žeriava je odvodený od hmotnosti, ktorú dokáže zdvihnúť: 140 metrických ton, čo je približne hmotnosť Sochy slobody (opäť bez podstavca). Žeriav funguje tak, že sa obtáča okolo valcovej časti turbíny, keď pridáva ďalšiu časť nad ňu a potom sa zdvíha ďalej. Operátor na zemi pohybuje žeriavom pomocou diaľkového ovládača. Táto technológia je vynálezom holandskej spoločnosti Lagerwey vyrábajúcej turbíny, ktorú kúpila nemecká energetická spoločnosť ENERCON. Koncept samovyťahovacieho žeriava bol vyvinutý v rokoch 2015 – 2016.

V posledných rokoch vyvinuli podobné šplhacie zariadenia aj iné spoločnosti, napríklad žeriav na veterné turbíny Anson, samošplhací žeriav Weihua a KoalaLifter. Posledný z nich bol inšpirovaný metódou, ktorú používajú koaly na šplhanie po stromoch. Vývoj šplhacích žeriavov by mohol byť významný, keďže veterné turbíny sú stále vyššie. Jedna morská veterná turbína v čínskych vodách má údajne výšku náboja 146 metrov.

Prototyp s výškou 280 metrov v Dánsku nedávno stanovil rekordy vo výške a výrobe čistej energie. Hoci sa v opise šplhacieho žeriava LCC 140 neuvádza, že by staval do takejto rekordnej výšky, aj tak by bol schopný postaviť turbíny, ktoré patria medzi najvyššie na svete. Stavitelia už postavili turbíny v Holandsku pomocou jedného z týchto žeriavov. Väčšia výška často umožňuje turbínam mať dlhšie lopatky, aby zachytili viac vetra alebo dosiahli silnejší vietor vo väčších výškach.  

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

can finasteride cause hoarseness reakcia na: Technológia šplhacích žeriavov by mohla úplne zmeniť priemysel veterných turbín

29.2.2024 04:02
4 months Confirmed objective response rate was 40 <a href="http://propec.homes">cheap propecia online uk</a>
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať