Image
3.1.2014 0 Comments

TOP 10 udalostí Microsoftu v roku 2013

Rok 2013 bol zrejme jedným z najvyťaženejších rokov v histórii Microsoftu. Ten uviedol veľké množstvo nových produktov, vytvoril novinky v mnohých smeroch a všeobecne mal oveľa širšie zameranie ako po predošlé roky.

Teraz, keď je rok takmer na konci, rozhodli sme sa spätne pozrieť na najzaujímavejšie udalosti tejto spoločnosti za posledných 12 mesiacov. A naozaj bolo z čoho vyberať…

skydrive.jpg

10. Microsoft prehral boj o názov SkyDrive

Zatiaľ čo redmondská spoločnosť používala SkyDrive ako názov svojej cloudovej služby, na britských ostrovoch bola podaná žaloba za porušovanie ochrannej známky. Jej majiteľom je britský poskytovateľ platenej televízie - BSkyB. Podľa spoločnosti by mohlo dochádzať k zamieňaniu názvu so službami ňou poskytovanými.

Britský súd napokon uznal Microsoft vinným z porušovania ochrannej známky. Ten ihneď ohlásil, že sa voči rozhodnutiu odvolá, no v júli došlo k vyhláseniu, že obe spoločnosti sa dohodli mimosúdne. Napriek tomu, súčasťou dohody ostal prísľub Microsoftu, že názov svojej služby pozmení. Stále však neoznámil, aký názov nahradí doterajší SkyDrive.

zune.jpg

9. Zune Marketplace a Microsoft Points boli ukončené

Zatiaľ čo Microsoft zastavil predaj prehrávača médií Zune v roku 2011, spoločnosť naďalej pokračovala v podpore jeho obchodu pre vtedajších vlastníkov zariadení. To sa zmenilo tento rok, keď MS oznámil, že používatelia si viac nebudú môcť zakúpiť obsah z tejto služby. Spoločnosť taktiež uviedla, že podpora pre Zune prehrávače a PC klientov skončí vo februári 2014. Tým táto značka prakticky zanikne.

V čase, kedy bol uzavretý Zune Marketplace, MS ukončil aj funkciu Microsoft Points. Tá slúžila na nákup hier a iného obsahu v Xbox Live, či nákup mediálneho obsahu v Zune Marketplace.

Službu nahradí reálna mena konkrétnej krajiny, pričom zvyšné body budú prekonvertované na reálnu menu v aktuálnom konverznom kurze. Taktiež bude možné využiť už zakúpené darčekové MP karty.

windows_phone.jpg

8. Windows Phone získava pôdu pod nohami

Vydanie WP 8 v novembri 2012 znamenalo nový začiatok pre tento operačný systém určený pre smartfóny. Podľa všetkého je teraz WP tretí najväčší mobilný ekosystém na svete. Túto priečku prebral po prepade spoločnosti BlackBerry. Nedávna správa ukazuje, že v piatich najväčších krajinách v Európe má tento systém trhový podiel cez 10%.

Počet aplikácií dostupných vo Windows Phone Store tento rok prekročili hranicu 200 tisíc a mnoho populárnych služieb vyvinulo svoju aplikáciu aj pre WP. Microsoft mal od vydania novej verzie systému naponáhlo. Vydal už 3 dôležité aktualizácie, ktoré priniesli nové funkcie. Avšak systém má stále čo doháňať, aby sa pre vývojárov stal takým populárnym, ako iOS, či Andorid. Rok 2014 bude pre budúcnosť tohto systému kľúčovým.

ohlasena_reorganizacia.jpg

7. Ohlásená reorganizácia

Po väčšinu existencie spoločnosti, MS predával softvér. To sa v posledných rokoch začalo meniť a chce sa stať spoločnosťou ponúkajúcou zariadenia a služby. V júli boli odhalené plány na veľkú reorganizáciu pod značkou „One Microsoft". Tá je prispôsobená na naplnenie spomínanej vízie v nasledujúcich rokoch.

Medzi zmenami bola nová divízia zariadení, ktoré momentálne vedie Julie Larson-Green, ktorá má na starosti produkty ako tablet Surface, či hernú konzolu Xbox. Terry Myerson teraz vedie divíziu operačných systémov pracujúcu na všetkých OS projektoch vrátane Windows a Windows Phone. Qi Lu je lídrom MS on-line služieb ako Bing, a Satya Nadella práve vedie cloudové služby spoločnosti.

Na záver treba dodať, že MS bude mať v blízkej dobe nového generálneho riaditeľa. O ňom si však povieme viac neskôr.

office2013_365.jpg

6. Spustenie Office 2013/Office 365 Home Premium

Office divízia je jedným z najväčších generátorov príjmu Microsoftu začiatkom januára spoločnosť vydala najnovšiu verziu - Office 2013. V rovnakom čase MS vydal aj Office 365 Home Premium - prvú spotrebiteľskú verziu svojej platenej služby založenej na cloude. V septembri MS oznámil, že má už viac ako 2 milióny predplatiteľov svojej služby, ktorú ponúka za cenu 99$ ročne. Tá ponúka Word, Excel a PowerPoint až pre 5 zariadení.

surface2.jpg

5. Vydanie tabletov Surface 2 a Surface 2 Pro

Vydanie pôvodného tabletu Surface RT v októbri 2012 a nasledovné vydanie Surface Pro vo februári 2013 dali najavo, že Microsoft to so vstupom na hardvérový trh myslí vážne. V septembri spoločnosť oficiálne predstavila 10,6 palcové Surface 2 a Surface Pro 2 modely. Oba sa dostali do predaja už v októbri a obdržali prevažne kladné recenzie. Najmä vďaka vylepšenému hardvéru a výkonu batérie, ako aj novému stojanu nastaviteľnému do dvoch polôh. MS taktiež pridal nové príslušenstvo pre tablety a dokovaciu stanicu.

Štatistiky predaja zatiaľ hovoria, že sa novým modelom darí viac, ako ich originálnym predchodcom. Napriek tomu sa mnoho ľudí domnieva, že Microsoft tentoraz vyrába menšie množstvá svojich prístrojov. Spoločnosť predpokladá, že nové modely môžeme očakávať už v priebehu roku 2014, pričom jeden z nich by mohol zahŕňať bezdrôtovú LTE anténu a druhý môže mať menší 8-palcový displej.

windows8.1.jpg

4. Spustenie Windows 8.1

Windows 8 bol vypustený v októbri 2012 a obsahoval nové moderné užívateľské prostredie. Reakcie na túto zmenu boli, mierne povedané, zmiešané. Mnohým užívateľom chýbal prístup do Štart menu a iný cítili, že nový moderný dizajn bol príliš mätúci. Okamžite po vydaní sa začali šíriť fámy o nasledujúcej aktualizácii zo začiatku nazývanej „Windows Blue".

V máji MS oficiálne oznámil, že nová aktualizácia pre systém ponesie označenie 8.1 a bude voľne prístupné pre vlastníkov Windows 8. Finálna verzia aktualizácie bola spustená v októbri, takmer rok po vydaní Windowsu 8. Ponúkla mnoho nových funkcií ako väčšie/menšie živé dlaždice na úvodnej obrazovke, či možnosť spustiť naraz dve Modern UI aplikácie. MS taktiež pridal nové tlačidlo Štart na pracovnú plochu, no rozhodol sa nezahrnúť celú ponuku Štart menu.

Budúcnosť Windowsu je nejasná, najmä kvôli spomínanej „One Microsoft" reorganizácii. Povráva sa však, že MS pridá plnohodnotné Štart menu v najbližšej aktualizácii už na jar 2014. Avšak väčší update systému sa nemusí udiať skôr, ako v roku 2015.

microsoft_nokia.jpg

3. Microsoft kupuje mobilnú divíziu Nokie

Keď Nokia oznámila, že v roku 2011 pobežia jej zariadenia výlučne na OS Windows Phone, mnohí ľudia si mysleli, že je len otázkou času, kedy MS odkúpi fínskeho výrobcu. Ako sa ukázalo, tieto prognózy boli pravdivé len z polovice. V septembri MS oznámil dohodu o kúpe divízie pre zariadenia služby za celkovú sumu cca 7 miliárd amerických dolárov. Zjednodušene povedané, MS kúpil mobilnú divíziu Nokie, no zvyšok jej obchodného portfólia zostal nedotknutý.

Dohoda, ktorá by podľa predpokladov mala byť dotiahnutá do konca v prvom štvrťroku 2014 znamená, že Microsoft bude môcť odteraz vyrábať vlastné zariadenia s WP a zároveň svoj systém ponúkať pre ostatných výrobcov a ich modely.

xboxoneconsole.jpg

2. Ohlásenie a vydanie Xbox One

Po rokoch špekulácií Microsoft v máji konečne oznámil vydanie svojej tretej hernej konzoly. Narozdiel od originálneho Xboxu, či Xboxu 360, bol nový Xbox One od začiatku označovaný ako zábavný set, nie „iba" herná konzola. Vďaka jeho podpore stremovania videa a možnosti pripojiť ho ku boxu káblovej TV pre rozšírené ovládanie televízie, nehovoriac o Kinect senzore 2.0, bol nový Xbox One predávaný ako ultimátny zábavný systém.

Avšak veľká vlna nevôle prišla od hard-core hráčov, ktorí cítili, že na nich MS zabudol. To sa výrazne zhoršilo po tom, čo v júni spoločnosť oznámila vysoko reštriktívnu DRM politiku ako pre samotný Xbox, tak aj pre jeho hry. Internetová reakcia bola taká veľká, že MS bol nútený svoje rozhodnutie o niekoľko týždňov odvolať.

Xbox One bol nakoniec vypustený na trinástich trhoch v novembri a zdá sa, že si vedie veľmi dobre. V decembri spoločnosť uviedla, že za prvých 18 dní na trhu predala cez 2 milióny jednotiek tejto konzoly. Pre porovnanie, Xbox 360 prekonal rovnakú hranicu až 5 mesiacov po svojom uvedení do predaja v roku 2005.

steve_ballmer.jpg

1. CEO Steve Ballmer oznámil svoj odchod

Microsoft mal vo svojej 38-ročnej histórii len dvoch riaditeľov - Billa Gatesa a Steva Ballmera. Ten v auguste po tom, čo viedol spoločnosť od roku 2000, oznámil svoj odstup z funkcie.

„Nikdy nie je ideálny čas pre tento typ zmeny, no teraz je správny čas."

Zatiaľ čo bol svojho času kontroverznou postavou, nemôžeme poprieť, že pod jeho vedením Microsoft pokračoval v roli najväčšej hybnej sily technologického priemyslu.

V súčasnej dobe Ballmer stále vedie spoločnosť, zatiaľ čo výbor hľadá nového generálneho riaditeľa. Chvíľu to vyzeralo, že najlepšie šance na zisk tohto postu má Stephen Elop, bývalý riaditeľ Nokie. Pred pár týždňami sa však povery zamerali na Alana Mulallyho, riaditeľa automobilky Ford. Len pred pár dňami člen predstavenstva spoločnosti - John W. Tompson potvrdil, že hľadanie výboru „zameralo svoju energiu intenzívnejšie" na skupinu asi 20 jednotlivcov, ktorí by eventuálne mohli Ballmera nahradiť. Napriek tomu, taktiež potvrdil, že komisia svoje finálne rozhodnutie neurobí skôr, ako začiatkom roku 2014.

Tým náš zoznam udalostí končí. Považujete iné novinky, ktoré sa doňho nedostali za podstatnejšie, alebo máte svoje vlastné poradie spomínaných udalostí? Neváhajte, a podeľte sa so svojimi názormi v komentároch.

Zdroj: Svet IT


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá