16.10.2012 0 Comments

Sviatok vedy a výskumu. Superpočítač už v prevádzke.

Vedci a tiež budúci vedeckí pracovníci sa môžu výrazne posunúť vpred vo svojej výskumnej práci. Pomôže im superpočítač, ktorý spustili na Slovensku vďaka projektu Slovenská infraštruktúra pre vysokovýkonné počítanie (SIVVP).

Už v piatok 19. októbra 2012 o 10.00 hod vo Výpočtovom stredisku Slovenskej akadémie vied bude superpočítač slávnostne spustený do prevádzky aj s novým menom, ktoré mu mala možnosť vybrať hlasujúca verejnosť.

Toto super výkonné zariadenie, môžu využívať nielen vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV), ale aj partnerské univerzity. Slovenský superpočítač je spomedzi 500 kusov na svete na 335. priečke, čo je veľmi dobré umiestnenie a jeho výkon sa odrazí aj vo výsledkoch výskumu slovenských vedcov.

Dodávateľom pre projekt SIVVP je spoločnosť DATALAN a.s., ktorá vyhrala verejnú súťaž. Realizácia je postavená na technologickom riešení od spoločnosti IBM.

Množstvo zaujímavých informácií o superpočítači odznie na slávnostnom spustení do prevádzky vo Výpočtovom stredisku SAV (Dúbravská cesta č. 9, Bratislava).


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá