Image
22.12.2015 0 Comments

Super zabezpečený operačný systém Qubes pre notebooky nadchol aj Edwarda Snowdena

Qubes OS je operačný systém zameraný na bezpečnosť, o ktorom sa Edward Snowden nedávno vyjadril, že je ním nadšený. Orientovaný je na ochranu súkromia a výrobca notebookov Purism ho bude dodávať predinštalovaný na svojich notebookoch Librem 13.

Qubes je postavený na hypervízore Xen s posilnenými bezpečnostnými funkciami a chráni používateľov tým, že im umožní rozdeliť ich digitálny život do viacerých virtuálnych strojov (virtual machine - VM). Používateľ teda môže mať viacero VM s rozličným nastavením - na prácu, na dôležité dokumenty, na internetbanking, prehliadanie webu a pod. Vytvorenie rôznych subsystémov môže zabrániť útočníkovi v získaní úplnej kontroly nad zariadením. Qubes podporuje VM bežiace na linuxových distribúciách (Fedora, Debian) a na Windows 7.

Jeden z najväčších problémov operačného systému Qubes je hardvérová podpora. Aby bolo možné naplno využiť mnohé jeho inovatívne funkcie, budete potrebovať procesor podporujúci virtualizačné technológie vrátane Intel VT-x (alebo AMD-v) a Intel VT-d (alebo IOMMU) a BIOS s TPM. Spustenie tucta VM je, samozrejme, náročné na zdroje, takže používatelia nevyhnutne potrebujú veľa RAM a rýchly procesor. Preto vývojári v minulosti odporúčali nainštalovať live OS na 32 GB kľúč USB a vyskúšať si notebook v obchode pred kúpou.


Teraz však prichádza certifikovaný notebook Librem 13 a plánuje sa aj jeho väčšia verzia Librem 15. Okrem toho chce Qubes certifikovať aj ďalšie notebooky z rozličných cenových kategórií. Qubes overí, či sú tieto notebooky kompatibilné s vlastnosťami jeho operačného systému.

librem_13_a_15.jpg

Purism úzko spolupracoval s vývojármi Qubes už pred úspešnou crowdfundingovou kampaňou, v ktorej sa vyzbieralo viac ako 800 000 dolárov. Pre svoj notebook Librem vyrába vlastnú základnú dosku a všetky jeho hardvérové komponenty sú určené na spúšťanie free softvéru. Sú pre ne k dispozícii ovládače nevyžadujúce nahratie binárnych dát. Librem sa dodáva takisto s hardvérovými prepínačmi odpájajúcimi mikrofón, kameru a pripojenie Wi-Fi na internet.

Notebook Librem 13 si v súčasnosti možno predobjednať na stránke CrowdSupply za základnú cenu 1624 dolárov (1482 eur). Spolu s odporúčanými doplnkami vrátane hardvérových prepínačov a SSD vychádza cena na 1738 dolárov (1585 eur). Pri objednávkach mimo USA treba prirátať ešte ďalších takmer 70 eur za dopravu. Dodávky sa začnú v januári.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty 1

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá