Image
22.12.2015 0 Comments

Super zabezpečený operačný systém Qubes pre notebooky nadchol aj Edwarda Snowdena

Qubes OS je operačný systém zameraný na bezpečnosť, o ktorom sa Edward Snowden nedávno vyjadril, že je ním nadšený. Orientovaný je na ochranu súkromia a výrobca notebookov Purism ho bude dodávať predinštalovaný na svojich notebookoch Librem 13.

Qubes je postavený na hypervízore Xen s posilnenými bezpečnostnými funkciami a chráni používateľov tým, že im umožní rozdeliť ich digitálny život do viacerých virtuálnych strojov (virtual machine - VM). Používateľ teda môže mať viacero VM s rozličným nastavením - na prácu, na dôležité dokumenty, na internetbanking, prehliadanie webu a pod. Vytvorenie rôznych subsystémov môže zabrániť útočníkovi v získaní úplnej kontroly nad zariadením. Qubes podporuje VM bežiace na linuxových distribúciách (Fedora, Debian) a na Windows 7.

Jeden z najväčších problémov operačného systému Qubes je hardvérová podpora. Aby bolo možné naplno využiť mnohé jeho inovatívne funkcie, budete potrebovať procesor podporujúci virtualizačné technológie vrátane Intel VT-x (alebo AMD-v) a Intel VT-d (alebo IOMMU) a BIOS s TPM. Spustenie tucta VM je, samozrejme, náročné na zdroje, takže používatelia nevyhnutne potrebujú veľa RAM a rýchly procesor. Preto vývojári v minulosti odporúčali nainštalovať live OS na 32 GB kľúč USB a vyskúšať si notebook v obchode pred kúpou.


Teraz však prichádza certifikovaný notebook Librem 13 a plánuje sa aj jeho väčšia verzia Librem 15. Okrem toho chce Qubes certifikovať aj ďalšie notebooky z rozličných cenových kategórií. Qubes overí, či sú tieto notebooky kompatibilné s vlastnosťami jeho operačného systému.

librem_13_a_15.jpg

Purism úzko spolupracoval s vývojármi Qubes už pred úspešnou crowdfundingovou kampaňou, v ktorej sa vyzbieralo viac ako 800 000 dolárov. Pre svoj notebook Librem vyrába vlastnú základnú dosku a všetky jeho hardvérové komponenty sú určené na spúšťanie free softvéru. Sú pre ne k dispozícii ovládače nevyžadujúce nahratie binárnych dát. Librem sa dodáva takisto s hardvérovými prepínačmi odpájajúcimi mikrofón, kameru a pripojenie Wi-Fi na internet.

Notebook Librem 13 si v súčasnosti možno predobjednať na stránke CrowdSupply za základnú cenu 1624 dolárov (1482 eur). Spolu s odporúčanými doplnkami vrátane hardvérových prepínačov a SSD vychádza cena na 1738 dolárov (1585 eur). Pri objednávkach mimo USA treba prirátať ešte ďalších takmer 70 eur za dopravu. Dodávky sa začnú v januári.


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá