Image
22.12.2015 0 Comments

Super zabezpečený operačný systém Qubes pre notebooky nadchol aj Edwarda Snowdena

Qubes OS je operačný systém zameraný na bezpečnosť, o ktorom sa Edward Snowden nedávno vyjadril, že je ním nadšený. Orientovaný je na ochranu súkromia a výrobca notebookov Purism ho bude dodávať predinštalovaný na svojich notebookoch Librem 13.

Qubes je postavený na hypervízore Xen s posilnenými bezpečnostnými funkciami a chráni používateľov tým, že im umožní rozdeliť ich digitálny život do viacerých virtuálnych strojov (virtual machine - VM). Používateľ teda môže mať viacero VM s rozličným nastavením - na prácu, na dôležité dokumenty, na internetbanking, prehliadanie webu a pod. Vytvorenie rôznych subsystémov môže zabrániť útočníkovi v získaní úplnej kontroly nad zariadením. Qubes podporuje VM bežiace na linuxových distribúciách (Fedora, Debian) a na Windows 7.

Jeden z najväčších problémov operačného systému Qubes je hardvérová podpora. Aby bolo možné naplno využiť mnohé jeho inovatívne funkcie, budete potrebovať procesor podporujúci virtualizačné technológie vrátane Intel VT-x (alebo AMD-v) a Intel VT-d (alebo IOMMU) a BIOS s TPM. Spustenie tucta VM je, samozrejme, náročné na zdroje, takže používatelia nevyhnutne potrebujú veľa RAM a rýchly procesor. Preto vývojári v minulosti odporúčali nainštalovať live OS na 32 GB kľúč USB a vyskúšať si notebook v obchode pred kúpou.


Teraz však prichádza certifikovaný notebook Librem 13 a plánuje sa aj jeho väčšia verzia Librem 15. Okrem toho chce Qubes certifikovať aj ďalšie notebooky z rozličných cenových kategórií. Qubes overí, či sú tieto notebooky kompatibilné s vlastnosťami jeho operačného systému.

librem_13_a_15.jpg

Purism úzko spolupracoval s vývojármi Qubes už pred úspešnou crowdfundingovou kampaňou, v ktorej sa vyzbieralo viac ako 800 000 dolárov. Pre svoj notebook Librem vyrába vlastnú základnú dosku a všetky jeho hardvérové komponenty sú určené na spúšťanie free softvéru. Sú pre ne k dispozícii ovládače nevyžadujúce nahratie binárnych dát. Librem sa dodáva takisto s hardvérovými prepínačmi odpájajúcimi mikrofón, kameru a pripojenie Wi-Fi na internet.

Notebook Librem 13 si v súčasnosti možno predobjednať na stránke CrowdSupply za základnú cenu 1624 dolárov (1482 eur). Spolu s odporúčanými doplnkami vrátane hardvérových prepínačov a SSD vychádza cena na 1738 dolárov (1585 eur). Pri objednávkach mimo USA treba prirátať ešte ďalších takmer 70 eur za dopravu. Dodávky sa začnú v januári.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá