Image
7.6.2016 0 Comments

Stačí zamieriť iónový lúč na kremík a máme kvantový počítač

Vezmite atóm antimónu, vystreľte ho za pomoci iónového lúča do kremíkového substrátu - a ste na správnej ceste k vybudovaniu funkčného kvantového počítača. Aspoň tak to opisujú výskumníci v americkom Národnom laboratóriu Sandia. Tí koncom mája rozoslali oznámenia, že túto techniku ​​použili s veľmi nádejnými výsledkami.

Vo svojom experimente, opísanom v odbornom magazíne Applied Physics Letters, vedci pomocou generátora iónového lúča vstrekli atóm antimónu do štandardného priemyselného kremíkového substrátu - proces, ktorý zaberie obyčajne mikrosekundy času.

Taký atóm, „vyzbrojený“ piatimi elektrónmi, na seba viaže o jeden elektrón viac než štandardný atóm kremíka. Pretože elektróny sa spájajú po dvojiciach, jeden elektrón pôvodného antimónu zostane voľný.

A práve v tomto voľnom elektróne spočíva potenciál celej metódy. Vedci ho podrobili tlaku z elektromagnetického poľa a merali jeho „spin“, teda, extrémne jednoducho povedané, či mieril hore či dole (hoci pojmy hore a dole sú v kvantovom svete trochu odlišné). Podstatné je, že spin je to, čo umožňuje elektrónom slúžiť ako kvantové bity, teda qubity, čo sú kľúčové súčasti kvantových počítačov.

Zatiaľ čo tradičné počítače berú do úvahy len jednotky alebo nuly, qubit môže byť zároveň 1 alebo 0 skrze stav nazvaný superpozícia. Teraz, keď sa výskumníkom podarilo vložiť jeden „darcovský“ atóm do kremíka, dúfajú, že sa im podarí vložiť druhý do presnej vzdialenosti, ktorá im umožní vzájomnú komunikáciu. To by v princípe znamenalo začiatok fungujúceho integrovaného obvodu kvantových počítačov.

Objav je skutočne veľmi významný. V Sandii plánujú pokúsiť sa o vybudovanie kvantového obvodu neskôr, ale ešte v priebehu tohto roka. „Naša metóda je sľubná, pretože berie do úvahy spin elektrónu skôr než jeho elektrický náboj. Informácia tak nie je 'prehltnutá' statikou a zostáva zrozumiteľná po pomerne dlhý čas,“ hovorí výskumníčka Meenakshi Singhová. Fakt, že metóda využíva kremík, je jedna z jej ďalších výhod. Komerčné výrobné technológie kremíka sú už teraz na vysokej úrovni a oveľa lacnejšie než špecializované supravodivé materiály.

Hoci niektoré časti experimentu boli už skôr demonštrované, teraz je to prvýkrát, čo všetky fungovali dovedna na vytvorenie jediného čipu s každým qubitom na presnom mieste. Iné postupy použili skôr brokovnicový princíp, čo znamená, že vedci mohli len hádať, kde sa aký qubit nachádza, pomocou metódy štatistického odhadu.

Sčasti vďaka väčšej presnosti môže nová technika umožniť výrobcom tvorbu komplikovanejších, viacqubitových štruktúr, ktoré by iné metódy nezvládli, dodávajú vedci.

Autor: ComputerWorld

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá