Image
30.4.2014 0 Comments

Sony FDR-AX100E: Najmenšia 4K kamera na svete prináša štyrikrát viac detailov ako full HD

AX100E_BK_image1-1200.jpg Spoločnosť Sony dokázala kameru zmenšiť na štvrtinu pôvodnej veľkosti a tretinu hmotnosti oproti predchodcovi FDR-AX1E. Výsledkom je najmenšia a najľahšia 4K kamera na svete, ktorú možno ovládať jednou rukou.

Ako prvá 4K videokamera Handycam disponuje veľkým snímačom CMOS 1,0" Exmor R so zadným podsvietením. Tento snímač je výrazne väčší ako pri bežných kamerách a sníma záznamy v 4K Ultra HD kvalite (3840 × 2160 pixelov), ktorá prináša štyrikrát viac detailov v porovnaní s full HD. Kamera zároveň umožňuje vytvoriť efekt rozostrenia pozadia.

4K snímač je prepojený s procesorom BIONZ X od Sony, ktorý sa stará o redukciu šumu v závislosti od prostredia. Progresívne 25p snímanie spolu s pokročilými funkciami Cinematone Gamma/Colour dodáva záznamom živý vzhľad. Objektív ZEISS Vario-Sonnar T* s 12× optickým zoomom je vyvinutý špeciálne na snímanie v 4K kvalite.

O rozlíšenie aj v rohoch snímky sa stará objektív so 17 elementmi v 11 skupinách, ktoré zahŕňajú aj AA (asférické) šošovky a ED šošovky. Objektív ZEISS so 7-lamelovou clonou pracuje v s veľkým 1,0" obrazovým snímačom a procesorom na spracovanie obrazu BIONZ X. Optická stabilizácia Optical SteadyShot sa postará o ešte detailnejšie výsledky pri snímaní z ruky.

Novinkou je aj funkcia Dual Video Recording, ktorá pohyblivý obraz ukladá súbežne do najvyššieho rozlíšenia aj do formátu MP4 na jednoduché zdieľanie. Kamera tvorí záznam v najvyššej možnej kvalite vo formáte XAVC S (až do 50 Mb/s) alebo AVCHD a súčasne vytvára kompaktnú kópiu s nižším rozlíšením vo formáte MP4.

Následne sa stačí kamerou dotknúť tabletu alebo smartfónu s podporou NFC a svoje videá vo formáte MP4 môžete po prenesení okamžite zdieľať na webe. Kreatívne možnosti umocňuje aj vysoká rýchlosť snímania, vďaka ktorej dokážete snímať šport či inú akciu v HD kvalite (1280 × 720).

Záznam si potom môžete prehrávať na notebooku či televízore spomalene. V plnej kráse si tak rozhodujúce gólové okamihy futbalu či hokeja vychutnáte do najmenších detailov podobne ako pri televíznom športe.

Aby ste 4K videozáznam a fotografie prehrali na vašom 4K televízore, stačí pripojiť dodávaný kábel HDMI. Ak chcete záznamy prehrať na zariadení s menším rozlíšením, môžete si ich vychutnať vo vysokej HD kvalite vďaka automatickej konverzii na rozlíšenie 2K (full HD). Každopádne vďaka veľkému množstvu zaznamenaných dát na každej 4K snímke budete ohromení kvalitou obrazu. Plusom je inteligentné prehrávanie: keď sa počas prehrávania 4K videa dotknete displeja videokamery, oblasť v okolí dotyku sa okamžite upraví do podoby na prehrávanie vo full HD.

Videokamera Sony AX100E disponuje širokouhlým hľadáčikom OLED s vysokým kontrastom. Množstvo svetla vstupujúceho do objektívu môžete ovplyvniť výberom vhodného filtra ND (Neutral Density) - číreho, 1/4, 1/16 alebo 1/64. V spojení s veľkým obrazovým snímačom môžete dosiahnuť efektné rozostrenie pozadia bez predĺženia času uzávierky, a to aj pri snímaní pri silnom slnečnom žiarení. Prstencu na objektíve možno priradiť funkciu ovládania ostrenia alebo zoomu a expozície. Nadšenci filmovania určite ocenia bočný otočný ovládač, ktorému možno priradiť funkcie ako zisk alebo jas.

AX100E_BK_main2_hood-1200.jpg

Jednoduchým pohybom prsta môžete tieto funkcie aktivovať aj vtedy, keď sa práve pozeráte do elektronického hľadáčika a máte zavretý LCD displej na videokamere. Funkcia potlačenia hlasu My Voice Cancelling automaticky redukuje hlasovú zložku zvuku vychádzajúceho spoza videokamery, pričom hlas osoby v zábere ostane nezmenený. Neúmyselné komentáre pochádzajúce z iných zdrojov sú vo výslednej zvukovej stope potlačené, vďaka čomu vynikne hlas osoby v zábere.

Bezdrôtové prepojenie s telefónom, tabletom alebo PC

Vstavané rozhranie Wi-Fi a technológia NFC vám jediným dotykom umožnia bezdrôtovo preniesť videá a fotografie do smartfónu alebo tabletu. Stačí, keď si do svojho zariadenia s operačným systémom iOS alebo Android zadarmo stiahnete aplikáciu PlayMemories.

Pomocou Wi-Fi si môžete prehrať ľubovoľný obsah uložený vo videokamere na svojom televízore pripojenom do siete (potrebujete televízor kompatibilný s DLNA a prístupový bod; nie je kompatibilná s formátom XAVC S). Po dotyku videokamery s mobilným zariadením sa aktivuje funkcia Smart Remote Control. Spustenie a zastavenie nahrávania pomocou vášho mobilného zariadenia je šikovné na snímanie/fotografovanie skupín alebo tzv. selfie - fotiek samých seba.

Nová 4K videokamera Sony FDR-AX100E je v Európe dostupná od apríla 2014. Cena Sony FDR-AX100E v slovenských obchodoch sa pohybuje okolo 1989 € s DPH.


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá