Image
30.4.2014 0 Comments

Sony FDR-AX100E: Najmenšia 4K kamera na svete prináša štyrikrát viac detailov ako full HD

AX100E_BK_image1-1200.jpg Spoločnosť Sony dokázala kameru zmenšiť na štvrtinu pôvodnej veľkosti a tretinu hmotnosti oproti predchodcovi FDR-AX1E. Výsledkom je najmenšia a najľahšia 4K kamera na svete, ktorú možno ovládať jednou rukou.

Ako prvá 4K videokamera Handycam disponuje veľkým snímačom CMOS 1,0" Exmor R so zadným podsvietením. Tento snímač je výrazne väčší ako pri bežných kamerách a sníma záznamy v 4K Ultra HD kvalite (3840 × 2160 pixelov), ktorá prináša štyrikrát viac detailov v porovnaní s full HD. Kamera zároveň umožňuje vytvoriť efekt rozostrenia pozadia.

4K snímač je prepojený s procesorom BIONZ X od Sony, ktorý sa stará o redukciu šumu v závislosti od prostredia. Progresívne 25p snímanie spolu s pokročilými funkciami Cinematone Gamma/Colour dodáva záznamom živý vzhľad. Objektív ZEISS Vario-Sonnar T* s 12× optickým zoomom je vyvinutý špeciálne na snímanie v 4K kvalite.

O rozlíšenie aj v rohoch snímky sa stará objektív so 17 elementmi v 11 skupinách, ktoré zahŕňajú aj AA (asférické) šošovky a ED šošovky. Objektív ZEISS so 7-lamelovou clonou pracuje v s veľkým 1,0" obrazovým snímačom a procesorom na spracovanie obrazu BIONZ X. Optická stabilizácia Optical SteadyShot sa postará o ešte detailnejšie výsledky pri snímaní z ruky.

Novinkou je aj funkcia Dual Video Recording, ktorá pohyblivý obraz ukladá súbežne do najvyššieho rozlíšenia aj do formátu MP4 na jednoduché zdieľanie. Kamera tvorí záznam v najvyššej možnej kvalite vo formáte XAVC S (až do 50 Mb/s) alebo AVCHD a súčasne vytvára kompaktnú kópiu s nižším rozlíšením vo formáte MP4.

Následne sa stačí kamerou dotknúť tabletu alebo smartfónu s podporou NFC a svoje videá vo formáte MP4 môžete po prenesení okamžite zdieľať na webe. Kreatívne možnosti umocňuje aj vysoká rýchlosť snímania, vďaka ktorej dokážete snímať šport či inú akciu v HD kvalite (1280 × 720).

Záznam si potom môžete prehrávať na notebooku či televízore spomalene. V plnej kráse si tak rozhodujúce gólové okamihy futbalu či hokeja vychutnáte do najmenších detailov podobne ako pri televíznom športe.

Aby ste 4K videozáznam a fotografie prehrali na vašom 4K televízore, stačí pripojiť dodávaný kábel HDMI. Ak chcete záznamy prehrať na zariadení s menším rozlíšením, môžete si ich vychutnať vo vysokej HD kvalite vďaka automatickej konverzii na rozlíšenie 2K (full HD). Každopádne vďaka veľkému množstvu zaznamenaných dát na každej 4K snímke budete ohromení kvalitou obrazu. Plusom je inteligentné prehrávanie: keď sa počas prehrávania 4K videa dotknete displeja videokamery, oblasť v okolí dotyku sa okamžite upraví do podoby na prehrávanie vo full HD.

Videokamera Sony AX100E disponuje širokouhlým hľadáčikom OLED s vysokým kontrastom. Množstvo svetla vstupujúceho do objektívu môžete ovplyvniť výberom vhodného filtra ND (Neutral Density) - číreho, 1/4, 1/16 alebo 1/64. V spojení s veľkým obrazovým snímačom môžete dosiahnuť efektné rozostrenie pozadia bez predĺženia času uzávierky, a to aj pri snímaní pri silnom slnečnom žiarení. Prstencu na objektíve možno priradiť funkciu ovládania ostrenia alebo zoomu a expozície. Nadšenci filmovania určite ocenia bočný otočný ovládač, ktorému možno priradiť funkcie ako zisk alebo jas.

AX100E_BK_main2_hood-1200.jpg

Jednoduchým pohybom prsta môžete tieto funkcie aktivovať aj vtedy, keď sa práve pozeráte do elektronického hľadáčika a máte zavretý LCD displej na videokamere. Funkcia potlačenia hlasu My Voice Cancelling automaticky redukuje hlasovú zložku zvuku vychádzajúceho spoza videokamery, pričom hlas osoby v zábere ostane nezmenený. Neúmyselné komentáre pochádzajúce z iných zdrojov sú vo výslednej zvukovej stope potlačené, vďaka čomu vynikne hlas osoby v zábere.

Bezdrôtové prepojenie s telefónom, tabletom alebo PC

Vstavané rozhranie Wi-Fi a technológia NFC vám jediným dotykom umožnia bezdrôtovo preniesť videá a fotografie do smartfónu alebo tabletu. Stačí, keď si do svojho zariadenia s operačným systémom iOS alebo Android zadarmo stiahnete aplikáciu PlayMemories.

Pomocou Wi-Fi si môžete prehrať ľubovoľný obsah uložený vo videokamere na svojom televízore pripojenom do siete (potrebujete televízor kompatibilný s DLNA a prístupový bod; nie je kompatibilná s formátom XAVC S). Po dotyku videokamery s mobilným zariadením sa aktivuje funkcia Smart Remote Control. Spustenie a zastavenie nahrávania pomocou vášho mobilného zariadenia je šikovné na snímanie/fotografovanie skupín alebo tzv. selfie - fotiek samých seba.

Nová 4K videokamera Sony FDR-AX100E je v Európe dostupná od apríla 2014. Cena Sony FDR-AX100E v slovenských obchodoch sa pohybuje okolo 1989 € s DPH.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá