Image
27.8.2014 0 Comments

Smartfóny s Windows Phone sú vraj neprofitabilné

windows_phone.jpg Už veľa veľkých výrobcov smartfónov vyjadrilo svoje rozčarovanie nad tým, že prístroje postavené na platforme Windows Phone sa nepredávajú veľmi dobre. Hoci Microsoft hovorí o tom, že sa situácia postupne zlepšuje, pomerne negatívne hodnotenie Windows Phone si teraz v interview pre Wall Street Journal neodpustil Richard Yu, riaditeľ consumer business group v spoločnosti Huawei.

Huawei nemá o Windows Phone záujem

Nečakajte preto, že v blízkej budúcnosti zbadáte na trhu nejaký nový smartfón značky Huawei s Windows Phone, keďže tento čínsky gigant dáva od mobilného operačného systému Microsoftu ruky preč.

Richard Yu hovorí, že pristroje s Windows Phone boli pre Huawei neprofitabilné, a tak bol ďalší vývoj zastavený. Jeho spoločnosť sa pokúsila Windows Phone použiť a ponúknuť konkurencieschopné produkty, ale podľa neho o ne nemajú zákazníci veľký záujem a je ťažké ich predávať.

Platforma Windows Phone nie je jediná, ktorej v Huawei neveria. Yu sa kriticky vyjadruje aj o novej mobilnej platforme Tizen od Samsungu, ktorá je postavená na linuxovom jadre a na jej vývoji sa podieľal napríklad aj Intel. Podľa Yua má Tizen ešte horšie šance ako Windows Phone a nedokáže si predstaviť, ako by nová mobilná platforma v súčasnosti mohla preraziť na trh a vybudovať taký bohatý ekosystém, aby bola schopná konkurovať Androidu a iOS. Ostatne Samsung si už raz "vylámali zuby" s platformou Bada a je prekvapivé, že sa do takej obťažnej úlohy púšťa znova.

Hoci Huawei už nechce o Windows Phone ani počuť, sú výrobcovia, ktorí chcú dať tejto platforme ešte šancu. Príkladom môže byť spoločnosť HTC, ktorá sa znovu vracia na trh s Windows Phone s prístrojom HTC One M8 for Windows. Ten je však zatiaľ k dispozícii len pre amerických operátorov.

Čísla hovoria jasne

Aj údaje IDC o mobilnom trhu ukazujú, že pozícia Windows Phone sa príliš nezlepšuje. Ba naopak. Podľa posledných údajov totiž jej celosvetový trhový podiel klesol na 2,5 % (pred rokom to bolo 3,4 %) a dvojica Android a iOS ovláda trh s celkovým podielom 96,4 %. Ani počtom aplikácií sa Windows Phone nemôže týmto dvom hráčom rovnať.

Analytici síce predpokladajú, že Microsoft boj o mobilný trh nevzdá a naďalej sa bude pokúšať uspieť, ale jeho perspektívy nie sú valné. No Microsoft má dosť finančných prostriedkov z iných aktivít, vďaka ktorým si môže dovoliť dotovať aj menej úspešné projekty - čo si okrem najväčších hráčov na trhu môže dovoliť naozaj len málokto. Otázkou je, či podobnú filozofiu budú akceptovať aj výrobcovia, ktorým ide vždy o momentálny profit.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá