Image
27.8.2014 0 Comments

Smartfóny s Windows Phone sú vraj neprofitabilné

windows_phone.jpg Už veľa veľkých výrobcov smartfónov vyjadrilo svoje rozčarovanie nad tým, že prístroje postavené na platforme Windows Phone sa nepredávajú veľmi dobre. Hoci Microsoft hovorí o tom, že sa situácia postupne zlepšuje, pomerne negatívne hodnotenie Windows Phone si teraz v interview pre Wall Street Journal neodpustil Richard Yu, riaditeľ consumer business group v spoločnosti Huawei.

Huawei nemá o Windows Phone záujem

Nečakajte preto, že v blízkej budúcnosti zbadáte na trhu nejaký nový smartfón značky Huawei s Windows Phone, keďže tento čínsky gigant dáva od mobilného operačného systému Microsoftu ruky preč.

Richard Yu hovorí, že pristroje s Windows Phone boli pre Huawei neprofitabilné, a tak bol ďalší vývoj zastavený. Jeho spoločnosť sa pokúsila Windows Phone použiť a ponúknuť konkurencieschopné produkty, ale podľa neho o ne nemajú zákazníci veľký záujem a je ťažké ich predávať.

Platforma Windows Phone nie je jediná, ktorej v Huawei neveria. Yu sa kriticky vyjadruje aj o novej mobilnej platforme Tizen od Samsungu, ktorá je postavená na linuxovom jadre a na jej vývoji sa podieľal napríklad aj Intel. Podľa Yua má Tizen ešte horšie šance ako Windows Phone a nedokáže si predstaviť, ako by nová mobilná platforma v súčasnosti mohla preraziť na trh a vybudovať taký bohatý ekosystém, aby bola schopná konkurovať Androidu a iOS. Ostatne Samsung si už raz "vylámali zuby" s platformou Bada a je prekvapivé, že sa do takej obťažnej úlohy púšťa znova.

Hoci Huawei už nechce o Windows Phone ani počuť, sú výrobcovia, ktorí chcú dať tejto platforme ešte šancu. Príkladom môže byť spoločnosť HTC, ktorá sa znovu vracia na trh s Windows Phone s prístrojom HTC One M8 for Windows. Ten je však zatiaľ k dispozícii len pre amerických operátorov.

Čísla hovoria jasne

Aj údaje IDC o mobilnom trhu ukazujú, že pozícia Windows Phone sa príliš nezlepšuje. Ba naopak. Podľa posledných údajov totiž jej celosvetový trhový podiel klesol na 2,5 % (pred rokom to bolo 3,4 %) a dvojica Android a iOS ovláda trh s celkovým podielom 96,4 %. Ani počtom aplikácií sa Windows Phone nemôže týmto dvom hráčom rovnať.

Analytici síce predpokladajú, že Microsoft boj o mobilný trh nevzdá a naďalej sa bude pokúšať uspieť, ale jeho perspektívy nie sú valné. No Microsoft má dosť finančných prostriedkov z iných aktivít, vďaka ktorým si môže dovoliť dotovať aj menej úspešné projekty - čo si okrem najväčších hráčov na trhu môže dovoliť naozaj len málokto. Otázkou je, či podobnú filozofiu budú akceptovať aj výrobcovia, ktorým ide vždy o momentálny profit.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Produkty

Cubetto – hračka, ktorá naučí deti základom programovania

18.01.2017 00:30

Alternatívna motessoriovská pedagogika, ktorá sa ukázala ako jeden z najúčinnejších spôsobov výučby detí, sa zameriava na vzdelávanie prostredníctvom hry. Môžu sa však touto metódou deti naučiť  aj pr ...

Produkty 2

iPhone 8 vraj bude mať displej s otvormi, oceľový rám a modem LTE s rýchlosťou sťahovania až do 1 Gb/s

18.01.2017 00:35

Do príchodu iPhonu 8 zostáva ešte niekoľko mesiacov, no už stihol vyvolať obrovskú vlnu záujmu zo strany fanúšikov i analytikov. Apple o detailoch svojho nového vlajkového modelu mlčí, ale objavilo sa ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá