Image
10.4.2015 0 Comments

Smartfón s hyperspektrálnou kamerou môže prezradiť chemické zloženie vecí

unispectral.jpg Páčilo by sa vám, keby ste mohli zistiť chemické zloženie niečoho len tým, že zhotovíte snímku alebo video danej veci smartfónom? Azda to raz bude možné vďaka kompaktnej hyperspektrálnej kamere, ktorú vyvíjajú na univerzite v Tel Avive.

Hyperspektrálne zobrazovanie zahŕňa snímanie svetelného spektra, ktoré nie je viditeľné našim očiam, s cieľom určiť jedinečné elektromagnetické „odtlačky" rôznych látok a procesov.

Hoci to už umožňujú väčšie kamery, izraelský tím pod vedením profesora Davida Mendlovica teraz vyvíja oveľa menšie optické súčasti, aby sa takáto kamera dala prípadne zabudovať do smartfónu. Technológia sa nazýva Unispectral a využíva systém MEMS (microelectromechanical systems), ktorý je údajne vhodný na hromadnú výrobu a je kompatibilný so štandardným dizajnom smartfónových kamier.Aby obrázok zachytený smartfónom niečo prezradil, treba ho spárovať s „databázou hyperspektrálnych podpisov rôznych látok".

„Optický prvok pôsobí ako nastavovateľný filter a softvér umožní získať z obrázka všetky relevantné informácie," vysvetlil Mendlovic.

Momentálne tím pracuje na funkčnom prototype, ktorý by mal byť hotový do júna. Základný systém už bol predvedený na Mobile World Congress v Barcelone minulý mesiac. Technológia by mohla nájsť uplatnenie v spotrebnej elektronike, automobilovom priemysle, biotechnológiách, ale aj v oblasti vnútornej bezpečnosti.

Zdroj: gizmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá