Image
10.4.2015 0 Comments

Smartfón s hyperspektrálnou kamerou môže prezradiť chemické zloženie vecí

unispectral.jpg Páčilo by sa vám, keby ste mohli zistiť chemické zloženie niečoho len tým, že zhotovíte snímku alebo video danej veci smartfónom? Azda to raz bude možné vďaka kompaktnej hyperspektrálnej kamere, ktorú vyvíjajú na univerzite v Tel Avive.

Hyperspektrálne zobrazovanie zahŕňa snímanie svetelného spektra, ktoré nie je viditeľné našim očiam, s cieľom určiť jedinečné elektromagnetické „odtlačky" rôznych látok a procesov.

Hoci to už umožňujú väčšie kamery, izraelský tím pod vedením profesora Davida Mendlovica teraz vyvíja oveľa menšie optické súčasti, aby sa takáto kamera dala prípadne zabudovať do smartfónu. Technológia sa nazýva Unispectral a využíva systém MEMS (microelectromechanical systems), ktorý je údajne vhodný na hromadnú výrobu a je kompatibilný so štandardným dizajnom smartfónových kamier.Aby obrázok zachytený smartfónom niečo prezradil, treba ho spárovať s „databázou hyperspektrálnych podpisov rôznych látok".

„Optický prvok pôsobí ako nastavovateľný filter a softvér umožní získať z obrázka všetky relevantné informácie," vysvetlil Mendlovic.

Momentálne tím pracuje na funkčnom prototype, ktorý by mal byť hotový do júna. Základný systém už bol predvedený na Mobile World Congress v Barcelone minulý mesiac. Technológia by mohla nájsť uplatnenie v spotrebnej elektronike, automobilovom priemysle, biotechnológiách, ale aj v oblasti vnútornej bezpečnosti.

Zdroj: gizmag.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá