Image
10.4.2015 0 Comments

Smartfón s hyperspektrálnou kamerou môže prezradiť chemické zloženie vecí

unispectral.jpg Páčilo by sa vám, keby ste mohli zistiť chemické zloženie niečoho len tým, že zhotovíte snímku alebo video danej veci smartfónom? Azda to raz bude možné vďaka kompaktnej hyperspektrálnej kamere, ktorú vyvíjajú na univerzite v Tel Avive.

Hyperspektrálne zobrazovanie zahŕňa snímanie svetelného spektra, ktoré nie je viditeľné našim očiam, s cieľom určiť jedinečné elektromagnetické „odtlačky" rôznych látok a procesov.

Hoci to už umožňujú väčšie kamery, izraelský tím pod vedením profesora Davida Mendlovica teraz vyvíja oveľa menšie optické súčasti, aby sa takáto kamera dala prípadne zabudovať do smartfónu. Technológia sa nazýva Unispectral a využíva systém MEMS (microelectromechanical systems), ktorý je údajne vhodný na hromadnú výrobu a je kompatibilný so štandardným dizajnom smartfónových kamier.Aby obrázok zachytený smartfónom niečo prezradil, treba ho spárovať s „databázou hyperspektrálnych podpisov rôznych látok".

„Optický prvok pôsobí ako nastavovateľný filter a softvér umožní získať z obrázka všetky relevantné informácie," vysvetlil Mendlovic.

Momentálne tím pracuje na funkčnom prototype, ktorý by mal byť hotový do júna. Základný systém už bol predvedený na Mobile World Congress v Barcelone minulý mesiac. Technológia by mohla nájsť uplatnenie v spotrebnej elektronike, automobilovom priemysle, biotechnológiách, ale aj v oblasti vnútornej bezpečnosti.

Zdroj: gizmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá