10.8.2012 0 Comments

Slovak Telekom dosiahol za prvý polrok 2012 výnosy 408 miliónov eur

Skupina Slovak Telekom vykázala za prvý polrok 2012 celkové konsolidované výnosy vo výške 407,8 milióna eur. K ich medziročnému poklesu prispeli ďalšie vlny regulácie na národnej i európskej úrovni, ako aj saturácia trhu.

Skupina zaznamenala EBITDA (prevádzkový zisk pred zdanením, úrokmi, odpismi a amortizáciou) za prvých šesť mesiacov vo výške 169,9 milióna eur.

Dcérske spoločnosti taktiež dosiahli veľmi dobré výsledky vo svojich oblastiach podnikania. Zoznam a Zoznam Mobile si udržiavajú popredné pozície v on-line segmente a ich výnosy sa medziročne zvýšili o 5% na 2,8 milióna eur.Spoločnosti PosAm sa aj naďalej darilo rásť v oblasti ICT - jej výnosy sa medziročne zvýšili o 12% na 11,6 milióna eur.

Nové Easy karty zastavili pokles pre-paidu
Ešte v prvom kvartáli uviedol Telekom na trh nové predplatené karty Easy Free a Easy Time, ktoré výrazným spôsobom zmenili štruktúru portfólia predplatených služieb a priniesli úplne nové benefity ako nízke ceny volaní a dostupný internet v mobile. Obe novinky rezonovali na telekomunikačnom trhu, čo potvrdzuje silný prírastok a počet aktivácií zákazníkov v tomto segmente.

Počas druhého štvrťroku sa zvýšil aj celkový počet zákazníkov až na 2 325 tisíc (t.j. čistý prírastok 13 tisíc zákazníkov v porovnaní so stavom k 31. marcu 2012). Tento nárast možno pripísať predovšetkým aktivitám v oblasti zmluvných zákazníkov, kde sa ich počet zvýšil na 1 459 tisíc k 30. júnu 2012.

V predaji koncových zariadení zmluvným zákazníkom dominujú smartfóny - ich podiel naďalej tvorí 75% všetkých predaných telefónov. Telekom v tomto smere výrazne posilnil svoju ponuku v druhom kvartáli - 90% noviniek uvedených od apríla do júna 2012 patrí do kategórie smartfónov a tabletov s operačnými systémami Android či Windows Phone. V ponuke Telekomu sa objavili aj mnohé novinky z Mobile World Congressu v Barcelone ako napr. HTC One V alebo Sony Xperia S. Rozšírila sa aj ponuka radu Nokia Lumia a začiatkom júna pribudol očakávaný bestseller Samsung Galaxy SIII.

Mobilný internet so silným rastom v celom polroku
Miera používania internetových služieb sa neustále zvyšuje. Výborne sa darí najmä internetu v mobile. V oblasti predplatených služieb je to predovšetkým v dôsledku dostupnosti internetu vďaka novým profilom na kartách Easy Free a Easy Time. V segmente zmluvných zákazníkov sa mobilný internet stáva stabilnou súčasťou programov Podľa seba Naj. Silné výsledky predaja zaznamenal Telekom pri kombinácii dotovaného smartfónu a mobilného internetu, ich počet sa medziročne výrazne zvyšuje.

Pre efektívne a rýchle využívanie mobilného internetu Telekom neustále rozširuje kapacitu a pokrytie svojej 3G siete. K 30. júnu 2012 pokrýval signál 3G siete 72 percent populácie a nadstavba HSPA+ bola k dispozícii už v 400 lokalitách.

Oblasť fixného internetu zaznamenala medziročne mierny nárast (o 3,8%) - počet širokopásmových prístupov sa zvýšil na 470 tisíc. Významným míľnikom v tejto oblasti bolo spustenie celoplošného zrýchľovania DSL pripojení od konca mája tohto roku. Zákazníkom s pripojením do internetu prostredníctvom DSL sa výrazne zvýšili rýchlosti sťahovania dát, pričom po novom budú môcť dosiahnuť teoretické maximá od 5 do 20 Mbps.

Celkom novým benefitom, ktorý Telekom začal v júni 2012 poskytovať svojim zákazníkom internetových služieb - popri výhodných cenách za pripojenie do internetu - je akciová ponuka troch tabletov viacerých značiek, ktoré sú dostupné za cenu už od 1 eura. Už prvé týždne predaja potvrdili vysoký záujem zo strany zákazníkov o novinky, predaj tabletov prekonal pôvodné očakávania a môže prispieť k vyššej penetrácii tabletov na Slovensku.

Digitálna televízia a ICT
Služby digitálnej televízie Magio využívalo k 30. júnu 2012 už 164 tisíc zákazníkov. Aj počas prvého polroku sa možnosti služby rozširovali niekoľkými smermi - pridaním viacerých TV kanálov, rozšírením ponuky videopožičovne v prvom kvartáli, ako aj zaradením nového set-top-boxu do ponuky v druhom štvrťroku pre lepšie využívanie služby digitálnej televízie.

V oblasti ICT získal Telekom v priebehu prvého polroka viacerých klientov z rozličných segmentov pre svoje najmodernejšie dátové centrum a potvrdzuje svoje plány na uvedenie cloud služieb v druhej polovici tohto roka.

„Prvý polrok tohto roka bol náročný vzhľadom na pokračujúcu reguláciu v telekomunikačnom biznise, ktorá do značnej miery prispela k zníženiu výnosov pod úroveň minulého roka. Sme hrdí na to, že aj v súčasnom silnom konkurenčnom prostredí dokážeme uvádzať na trh inovatívne produkty a zaujať zákazníkov, o čom svedčí ich silný prírastok z trhu v celom prvom polroku. Veľmi dobre sa ujali nové varianty predplatených kariet Easy Free a Easy Time, no ešte viac nás teší pokračujúci prírastok v počte zmluvných zákazníkov. Potvrdzuje sa naša stratégia, že kombinácia dotovaného smartfónu a mobilného internetu od Telekomu je tou správnou voľbou pre zákazníkov. Svoju silnú pozíciu v oblasti technológií sme sa aj počas prvých šiestich mesiacov snažili udržať plošným zrýchľovaním pripojenia DSL, ako aj ďalším rozširovaním pokrytia populácie signálom 3G siete až na 72 percent," uviedol Miroslav Majoroš, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Slovak Telekom.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá