Image
18.9.2015 0 Comments

Slováci hodnotia e-shopy často, na Čechov sa však nechytajú

Na internete dnes kúpite prakticky čokoľvek a ponuka je naozaj obrovská. Zákazník má problém vyznať sa v záľahe e-shopov a zvoliť si ten najkvalitnejší. Existuje na to jednoduché riešenie - spoľahnúť sa na skúsenosti iných. Slováci sa čoraz viac riadia recenziami, no nielen to, každý rok stúpa aj počet tých, ktorí recenzie píšu.

Podľa štatistík portálu Heureka.sk hodnotia slovenskí zákazníci nákupy pravidelne. Iba za prvý polrok tohto roka zanechali zákazníci na Heureke takmer pol milióna recenzií a hodnotení. Dovedna na Heureke zanechali už takmer tri milióny recenzií a hodnotení. To však ešte nič nie je. Česi ich už napísali spolu 15 miliónov, čo je päťkrát viac ako Slováci, i keď vzhľadom na veľkosť trhu je to porovnateľný počet. Na porovnanie - v Česku pôsobí 37 200 e-shopov, kým na Slovensku je to 8250.

Skúsenosťami ostatných nakupujúcich sa pri výbere e-shopu riadi až 28 % Slovákov, vyplynulo to z prieskumu Heureka.sk. Slováci dokonca považujú skúsenosti ostatných zákazníkov za druhý najdôležitejší parameter pri výbere obchodu, a to hneď za cenou tovaru, ktorá zaváži u 45 % ľudí. Viac na hodnotenia dajú muži, spomedzi 28 % respondentov tvoria páni viac ako dve tretiny.

Systém pridávania recenzií je niekoľkonásobne zabezpečený protči vyfabrikovaným hodnoteniam bez autentickej nákupnej skúsenosti. Dotazníky sa rozosielajú na základe reálne uskutočnených objednávok. Ide teda o skutočných zákazníkov, ktorí majú s daným e-shopom skúsenosť. Na základe vysokého počtu kladných hodnotení potom Heureka udeľuje e-shopom certifikát Overené zákazníkmi.

Zákazníci si postupne na recenzie zvykli, píšu ich čoraz viac. V roku 2011 bolo ohodnotených len o málo viac ako 153-tisíc nákupov. V roku 2014 sa toto číslo zvýšilo už na takmer 964-tisíc recenzií. Vlaňajšie Vianoce boli z pohľadu recenzií zatiaľ najsilnejším obdobím, iba v decembri 2014 zákazníci ohodnotili vyše 120-tisíc nákupov.


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Prieskumy trhu

PRIESKUM: Bankovú mobilnú aplikáciu využíva týždenne 22 % Slovákov

31.08.2016 00:07

Raz za týždeň využíva mobilnú aplikáciu svojej banky 22 % Slovákov. Takmer každý deň aplikáciu využije 14 % oslovených respondentov. V ČR je situácia obdobná, keď v oboch prípadoch sú výsledky len o p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá