Image
18.9.2015 0 Comments

Slováci hodnotia e-shopy často, na Čechov sa však nechytajú

Na internete dnes kúpite prakticky čokoľvek a ponuka je naozaj obrovská. Zákazník má problém vyznať sa v záľahe e-shopov a zvoliť si ten najkvalitnejší. Existuje na to jednoduché riešenie - spoľahnúť sa na skúsenosti iných. Slováci sa čoraz viac riadia recenziami, no nielen to, každý rok stúpa aj počet tých, ktorí recenzie píšu.

Podľa štatistík portálu Heureka.sk hodnotia slovenskí zákazníci nákupy pravidelne. Iba za prvý polrok tohto roka zanechali zákazníci na Heureke takmer pol milióna recenzií a hodnotení. Dovedna na Heureke zanechali už takmer tri milióny recenzií a hodnotení. To však ešte nič nie je. Česi ich už napísali spolu 15 miliónov, čo je päťkrát viac ako Slováci, i keď vzhľadom na veľkosť trhu je to porovnateľný počet. Na porovnanie - v Česku pôsobí 37 200 e-shopov, kým na Slovensku je to 8250.

Skúsenosťami ostatných nakupujúcich sa pri výbere e-shopu riadi až 28 % Slovákov, vyplynulo to z prieskumu Heureka.sk. Slováci dokonca považujú skúsenosti ostatných zákazníkov za druhý najdôležitejší parameter pri výbere obchodu, a to hneď za cenou tovaru, ktorá zaváži u 45 % ľudí. Viac na hodnotenia dajú muži, spomedzi 28 % respondentov tvoria páni viac ako dve tretiny.

Systém pridávania recenzií je niekoľkonásobne zabezpečený protči vyfabrikovaným hodnoteniam bez autentickej nákupnej skúsenosti. Dotazníky sa rozosielajú na základe reálne uskutočnených objednávok. Ide teda o skutočných zákazníkov, ktorí majú s daným e-shopom skúsenosť. Na základe vysokého počtu kladných hodnotení potom Heureka udeľuje e-shopom certifikát Overené zákazníkmi.

Zákazníci si postupne na recenzie zvykli, píšu ich čoraz viac. V roku 2011 bolo ohodnotených len o málo viac ako 153-tisíc nákupov. V roku 2014 sa toto číslo zvýšilo už na takmer 964-tisíc recenzií. Vlaňajšie Vianoce boli z pohľadu recenzií zatiaľ najsilnejším obdobím, iba v decembri 2014 zákazníci ohodnotili vyše 120-tisíc nákupov.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Predaj tabletov klesá aj v treťom štvrťroku. Najviac to pocítili Apple a Samsung, Amazon, naopak, raketovo rastie

08.11.2016 00:10

Podľa predbežných údajov spoločnosti IDC v treťom štvrťroku 2016 (3Q16) pokračoval na svetových trhoch prepad dodávok tabletov. Hoci dodávky v 3Q16 vzrástli v porovnaní s druhým štvrťrokom 2016 o 9,8 ...

Prieskumy trhu 2

Prieskum: Po akých počítačoch túžia Slováci, ako často ich menia a koľko sú ochotní zaplatiť

04.11.2016 00:12

Spotrebiteľský prieskum Microsoftu odhalil niekoľko zaujímavých atribútov. Slováci, ale aj Česi si na nákup notebooku či tabletu radšej zájdu do kamenného obchodu. V e-shopoch nakupujú najmä mladí ľud ...

Prieskumy trhu

Samsung aj Apple vedú rebríček. Z podielu im však stále viac ukrajujú čínske značky

02.11.2016 00:07

Podľa prieskumu spoločnosti IDC sa v treťom štvrťroku 2016 dodalo na svetový trh 362,9 milióna smartfónov. Aj napriek stiahnutiu Samsung Galaxy Note 7 objem dodávok v medziročnom porovnaní vzrástol o  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá