Image
7.2.2014 0 Comments

Slabým miestom nositeľnej elektroniky je napájanie. Hodinky Applu sa budú nabíjať solárne, bezdrôtovo aj pohybom.

iphone_portable_charger.jpg Riešenie napájania mobilných zariadení je veľmi aktuálna téma. Výskumníci pracujú na nových druhoch batérií a inovatívnych spôsoboch ich nabíjania. Týmto problémom sa zaoberá aj Apple. Už pred viacerými rokmi sa pokúsil zabudovať do svojho iPod a iPhonu batériu umožňujúcu solárne nabíjanie.

Ešte viac vystupuje do popredia otázka napájania v súvislosti so zariadeniami z oblasti tzv. nositeľnej elektroniky. Používatelia by asi neboli veľmi nadšení, keby napríklad inteligentné náramkové hodinky, na akých pracuje aj Apple, či okuliare Googlu umožnili len párhodinovú prevádzku a potom by ich bolo treba zasa nabíjať. Výrobcovia sa teda predháňajú v objavovaní alternatív k tradičným batériám a predlžovaní ich výdrže.

Hoci počítačové čipy v niekoľkoročných intervaloch zdvojnásobujú svoju rýchlosť a displeje sú čoraz jasnejšie a ostrejšie, technológia batérií akoby uviazla. Výrobcovia zariadení zvyčajne dodávajú rôzne obmeny lítiovo-iónových batérií, ktoré sú tu už niekoľko desaťročí, a výdrž sa snažia predĺžiť kombináciou energeticky úspornejších čipov a displejov.

Sčasti je problém v tom, že je ťažké zaistiť bezpečnosť nových energetických technológií. Chybná batéria by sa mohla stať miniatúrnou bombou. Preto prv, než nová technológia dorazí na pulty predajní, je potrebné jej dôkladné otestovanie zo strany regulačných orgánov. A keď je nový napájací systém schválený, musia ho prijať renomované značky, ako Samsung, Apple či Microsoft, aby mu koncoví používatelia začali dôverovať.

Bývalý viceprezident Applu Tony Fadell, ktorý stál na čele vývoja iPodu aj iPhonu a v súčasnosti je generálnym riaditeľom spoločnosti Nest, ktorú nedávno odkúpil Google, spomína, že Apple sa už veľa rokov snaží zlepšovať batérie svojich zariadení.

No pokusy s pridaním solárneho nabíjania k batériám iPodu a iPhonu sa neosvedčili, pretože ľudia tieto zariadenia zvyčajne nosia vo vreckách, kam slnečné lúče neprenikajú, a interiérové umelé osvetlenie produkuje len malé množstvo energie.

Najnovšie produkty Applu, ako je MacBook Air, ale aj nové iPady a iPhony, sa spoliehajú skôr na energeticky úsporné procesory a softvérové algoritmy na úsporu energie. No existujú indície, že spoločnosť hľadá spôsoby, ako zlepšiť technológie batérií. Naznačuje to aj minuloročná akvizícia spoločnosti Passif Semiconductor, startupu, ktorý vyvíja nízkoenergetické komunikačné čipy.

Pre svoje inteligentné hodinky už Apple testuje technológiu bezdrôtového nabíjania pomocou magnetickej indukcie. Podobnú technológiu používa v niektorých svojich smartfónoch aj Nokia. Telefón treba umiestniť na nabíjaciu dosku, kde elektrický prúd vytvára magnetické pole a vzniká tak napätie, ktoré napája telefón.

Apple experimentuje aj s novými spôsobmi napájania na nabíjanie svojich pripravovaných smart hodiniek, ktoré majú na displeji zakrivené sklo. Jedna možnosť bola pridať na displej solárnu nabíjaciu vrstvu, ktorá by dodávala zariadeniu energiu na dennom svetle. Na jeseň Apple inzeroval voľné pracovné miesta pre inžinierov, ktorí sa špecializujú na slnečnú energiu.

Tretia testovaná technológia by umožňovala nabíjanie batérie pohybom ruky s hodinkami. Tento spôsob sa už využíva v mnohých moderných hodinkách klasického typu. Patentovú prihlášku na takúto technológiu podal Apple už v roku 2009.

V júli Apple získal patent na flexibilnú batériu, ktorá by sa mohla uplatniť v náramkových hodinkách a v tabletoch. Tá by síce bola tradičná, ale veľmi tenká a jej zakrivený tvar by umožňoval ľahké pridanie vrstvy tvorenej ohybným solárnym panelom.

Google sa takisto obzerá po nových technológiách na predĺženie výdrže smartfónov. „Ľudí už nebaví každý deň okolo tretej poobede hľadať nabíjačku," povedal Mark Randall, starší viceprezident spoločnosti Motorola, ktorú sa Google chystá predať čínskemu Lenovu.

Aj Samsung navrhol nové typy batérií pre nositeľnú elektroniku. Uviedol kompaktné zakrivené batérie, ktoré možno inštalovať napríklad v náramkových hodinkách. Minulý rok predstavil batériu Dream, ktorá využíva pevné elektrolyty namiesto kvapaliny alebo polyméru použitého v lítiovo-iónových batériách, čím sa eliminuje riziko výbuchu a iné bezpečnostné problémy.

Na nových technológiách pre batérie pracujú aj mnohé startupy a vedci z univerzít. Napríklad profesor Stanfordovej univerzity Yi Cui už dlhé roky vyvíja spôsob, ako nahradiť uhlíkové anódy v lítiovo-polymérových akumulátoroch kremíkom, ktorý má 10-krát vyššiu úložnú kapacitu ako uhlík. Výskumníci z Washingtonskej univerzity zasa pracujú na metóde, ktorá umožní bezdrôtovým zariadeniam komunikovať bez použitia napájania z batérie.

Bol by tak možný zber energie z televíznych, mobilných a Wi-Fi signálov v okolí. Bežné smartfóny by síce potrebovali batériu na napájanie displeja a ďalšie funkcie, ale metóda zberu energie by umožnila uskutočniť telefónne hovory a posielať textové správy bez použitia energie z batérie.

Dôležitosť nových technológií pre batérie podčiarkol aj CEO Googlu Larry Page, keď sa počas prezentovania hospodárskych výsledkov spoločnosti vyjadril, že životnosť batérie je pre mobilné zariadenia vrátane tabletov a smartfónov kľúčová. „Majú totiž reálny potenciál ponúknuť nové a lepšie používateľské skúsenosti."

Zdroj: nytimes.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá