Image
15.6.2015 0 Comments

Security firma Kaspersky ohlásila prienik hackerov do jej vlastných systémov

kaspersky.jpg Antivírusová spoločnosť Kaspersky nedávno oznámila, že objavila pokročilý útok na vlastnej internej sieti, zneužívajúci niekoľko zero-day zraniteľností. Nazvala ho Duqu 2.0.

Škodlivý kód Duqu, ktorého stopy vedú údajne do Izraela, bol objavený aj v počítačovej sieti troch európskych hotelov hostiacich účastníkov rokovaní o iránskom jadrovom programe, ako aj na Strednom východe a v Ázii. Pokladá sa za doteraz najpokročilejší kód používaný hackermi sponzorovanými štátom.

Šéf spoločnosti Eugene Kaspersky opísal útok ako „takmer neviditeľný" a vyjadril sa, že softvér bol taký prepracovaný, že jeho vývoj a podpora mohli stáť okolo 10 miliónov dolárov, „možno aj viac".

Malvér sa šíril po sieti prostredníctvom súborov MSI (Microsoft Software Installer), ktoré bežne používajú správcovia systému na nasadenie softvéru na vzdialených počítačoch so systémom Windows. Kybernetický útok nezanechal za sebou nijaké súbory na disku ani zmeny v systémových nastaveniach, takže jeho detekcia bola veľmi ťažká.

Kaspersky uviedol, že útok bol starostlivo naplánovaný a zrejme ho vykonala rovnaká skupina ako pôvodný útok Duqu v roku 2011. Bezpečnostná firma sa domnieva, že ide o kampaň sponzorovanú niektorým štátom. Hackeri sa pravdepodobne zaujímali o výskum spoločnosti v oblasti najsofistikovanejších typov bezpečnostných útokov a ignorovali oddelenie predaja, marketingu či právne oddelenie.

Malvér bol objavený pri testovaní nového antivírusového produktu spoločnosti na vlastných sieťach. Všetky tri zraniteľnosti, ktoré útočníci zneužili, boli už opravené. Poslednú chybu (CVE-2015-2360) opravil Microsoft 9. júna po tom, čo mu bola nahlásená spoločnosťou Kaspersky.

Zdroj: zdnet.com
blog.kaspersky.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 3

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá