11.12.2012 0 Comments

STU: Po šiestykrát ocenili Vedca roka a Mladý vedecký talent

Slovenská technická univerzita v Bratislave už po šiestykrát udelila titul Vedec roka i Mladý vedecký talent. Vedcom roka sa stal Jozef Janovec z Materiálnotechnologickej fakulty STU a titul Mladý vedecký talent získal Martin Weis z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU. Ocenení vedci sa venovali zmene vlastností známych materiálov či elektronike budúcnosti.

Vedec roka Jozef Janovec sa spolu so svojim tímom venuje výskumu komplexných zliatin, ktoré sa vlastnosťami nepodobajú bežným kovovým zliatinám. "Poznáme pravidlo, že dobré elektrické vodiče ako kovy a ich technické zliatiny sú aj dobré tepelné vodiče a slabé elektrické vodiče, napríklad keramické materiály sú aj tepelnými izolantmi. Čo však, ak potrebujeme vodič elektriny, ktorý by slabo viedol teplo, prípadne naopak? Odpoveď môžu priniesť komplexné kovové zliatiny s vhodne upraveným chemickým zložením, ktorým dosiahneme zmenu väzby medzi atómami z kovovej na dominantnú kovalentnú," povedal Jozef Janovec. Komplexné kovové zliatiny sa tiež vyznačujú vysokou absorbčnou schopnosťou vodíka. Práve to je kľúčová vlastnosť pri využití vodíkových spaľovacích motorov v praxi a vedci dnes hľadajú spôsob ako vodík pre motory uskladniť.

Mladý vedecký pracovník STU Martin Weis sa vo svoje výskumnej činnosti venuje hlavne elektronike budúcnosti. V budúcnosti by sme tak mohli nosiť mobilný telefón na ruke ako náramok, prípadne používať počítač, ktorý zrolujeme na ohybnú fóliu. Práve tak by mohli vyzerať v budúcnosti displeje elektronických zariadení. „Elektronika budúcnosti bude stáť na organických materiáloch, už dnes sa s nimi môžeme stretnúť v obchodoch, ide o OLED displeje či televízne obrazovky, ktoré prinášajú lepšiu vernosť farieb a vyššie rozlíšenie. Zároveň sú však citlivejšie na vplyvy prostredia, preto sa venujeme aj tomu, ako zvýšiť ich odolnosť a ochranu pred oxidáciou alebo tepelným stresom," vysvetľuje Martin Weis. Študenti z tímu Martina Weisa pracujú vo svetových elektronických firmách, viaceré ich návrhy sú už v procese patentovania.

Na titul vedkyne roka bola nominovaná aj Mária Bieliková z Fakulty informatiky a informačných technológii STU. So svojim výskumným tímom PeWe (Personalized Web) sa venovala vyvíjaniu metódy, pomocou ktorej by sa z webu dali získať informácie šité na mieru každému používateľov, a ako urobiť web aktívnym, napríklad poznámkovaním. Píše v tlačovej správe Andrea Hajdúchová. Študenti na fakulte už využívajú digitálnu knižnicu s možnosťou robiť si poznámky, ktoré pomôžu novým užívateľom vyhľadať odporúčanú literatúru presnejšie. Na fakulte sa vyvíja a už aj používa výučbový systém Alef, ktorý obsahuje študijné materiály predmetov a študenti do nich môžu robiť poznámky či vypracovávať úlohy. Systém im potom podľa toho, ako odpovedajú na otázky, odporučí, čo si majú ešte preštudovať. Podľa slov Márie Bielikovej študenti sú partnermi vo výskume, ale aj objektmi výskumu. „S použitím kamier sa zaujímame aj o to, kam sa pri práci pozerajú, pretože ak na dokument na webe kliknete, neznamená to, že ste ho aj prečítali. Práve sledovaním pohľadu môžeme lepšie odhadnúť či vás informácia zaujala a či ju môžeme naozaj odporučiť ďalším používateľom. Pri tom všetkom však musíme starostlivo zohľadniť súkromie používateľa," dodáva.

Na ocenenie Mladý vedecký pracovník roka bol nominovaní aj Ľubomír Švorc z Fakulty chemickej a potravinovej technológie. Jeho výskum môže významne zjednodušiť, zrýchliť a zlacnieť kontrolu aditív a nebezpečných látok v potravinách, ale aj vyšetrovanie biologických vzoriek u lekára či kontrolu znečistenia životného prostredia.

Z Fakulty elektrotechniky a informatiky bol nominovaný na titul Vedec roka STU aj kolektív Ústavu jadrového inžinierstva vedený Vladimírom Slugeňom. Venuje sa analýzam bezpečnosti jadrových zariadení. Zo Stavebnej fakulty boli nominované Kamila Hlaváčová a Mariana Remešíková. Prvá sa venuje protipovodňovej ochrane sídiel, druhá analýze obrazových dát vyvíjajúcich sa organizmov. Zo Strojníckej fakulty získal nomináciu Peter Križan za výskum procesov zhutňovania rôznych druhov odpadov. Z Fakulty architektúry nominovali kolektív autorov monografie Nekropolná architektúra, vedený Jarmilou Lalkovou.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá