Image
27.7.2016 1 Comments

S viazaním výdavkov v kapitole SAV nesúhlasia ani rektori

Slovenská rektorská konferencia nesúhlasí s viazaním výdavkov v rozpočtovej kapitole SAV a viazaním kapitálových výdavkov ministerstva školstva na valorizáciu miezd učiteľov. Prezídium rektorskej konferencie to vyhlásilo na svojom zasadnutí v pondelok 25. júla. Informovala o tom generálna sekretárka Slovenskej rektorskej konferencie Mária Čikešová.

Viazanie výdavkov môže podľa rektorskej konferencie viesť ku kríze vo financovaní slovenskej vedy a môže ohroziť personálnu štruktúru vedecko-výskumnej základne na Slovensku. Rektorská konferencia zároveň vyhlásila, že podporuje principiálne a transparentné riešenia záväzku vlády, ktoré vyjadrila v jej programovom vyhlásení a ktoré sa týka zvýšenia platového ohodnotenia učiteľov.

Rektorská konferencia vo svojom vyhlásení reaguje na to, že ministerstvo financií s cieľom zabezpečiť kompenzáciu nízkych výkupných cien mlieka a zvyšovať mzdy pedagogických a odborných zamestnancov a učiteľov vysokých škôl chce znížiť rozpočet SAV o 1 072 087 eur. Ministerstvo to odôvodnilo tým, že v schválenom rozpočte na tento rok neboli na tento účel rozpočtované peniaze a je teda potrebné ich zabezpečiť viazaním výdavkov v rámci schválených rozpočtov jednotlivých rozpočtových kapitol.

Slovenská akadémia vied žiada ministerstvo financií, aby rešpektovalo Programové vyhlásenie vlády SR na roky 2016 až 2020, v ktorom vláda uvádza, že vynaloží úsilie na posilnenie financovania výskumu a vývoja z prostriedkov štátneho rozpočtu. Postup vlády voči Slovenskej akadémii vied kritizovali tiež Iniciatíva slovenských učiteľov, Iniciatíva vysokoškolských učiteľov a iniciatíva Veda chce žiť!

Slovenská rektorská konferencia je jedným z troch orgánov reprezentujúcich vysoké školy v Slovenskej republike. Cieľom konferencie je koordinácia a podpora činnosti rektorov slovenských vysokých škôl v záujme utvárania vysokoškolskej politiky.

Autor: SITA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

1 Comments

  1. Komunisticka vlada reakcia na: S viazaním výdavkov v kapitole SAV nesúhlasia ani rektori
    27.7.2016 07:07
    Náš komunistický premiér má za poradcu bývalého ohrdnutého riaditeľa SAV. A ten sa takto snaží postiť tým, ktorý ho už mali v SAV plné zuby. Presne v straníckej línii komunistickej strany smer.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá