Image
27.7.2016 1 Comments

S viazaním výdavkov v kapitole SAV nesúhlasia ani rektori

Slovenská rektorská konferencia nesúhlasí s viazaním výdavkov v rozpočtovej kapitole SAV a viazaním kapitálových výdavkov ministerstva školstva na valorizáciu miezd učiteľov. Prezídium rektorskej konferencie to vyhlásilo na svojom zasadnutí v pondelok 25. júla. Informovala o tom generálna sekretárka Slovenskej rektorskej konferencie Mária Čikešová.

Viazanie výdavkov môže podľa rektorskej konferencie viesť ku kríze vo financovaní slovenskej vedy a môže ohroziť personálnu štruktúru vedecko-výskumnej základne na Slovensku. Rektorská konferencia zároveň vyhlásila, že podporuje principiálne a transparentné riešenia záväzku vlády, ktoré vyjadrila v jej programovom vyhlásení a ktoré sa týka zvýšenia platového ohodnotenia učiteľov.

Rektorská konferencia vo svojom vyhlásení reaguje na to, že ministerstvo financií s cieľom zabezpečiť kompenzáciu nízkych výkupných cien mlieka a zvyšovať mzdy pedagogických a odborných zamestnancov a učiteľov vysokých škôl chce znížiť rozpočet SAV o 1 072 087 eur. Ministerstvo to odôvodnilo tým, že v schválenom rozpočte na tento rok neboli na tento účel rozpočtované peniaze a je teda potrebné ich zabezpečiť viazaním výdavkov v rámci schválených rozpočtov jednotlivých rozpočtových kapitol.

Slovenská akadémia vied žiada ministerstvo financií, aby rešpektovalo Programové vyhlásenie vlády SR na roky 2016 až 2020, v ktorom vláda uvádza, že vynaloží úsilie na posilnenie financovania výskumu a vývoja z prostriedkov štátneho rozpočtu. Postup vlády voči Slovenskej akadémii vied kritizovali tiež Iniciatíva slovenských učiteľov, Iniciatíva vysokoškolských učiteľov a iniciatíva Veda chce žiť!

Slovenská rektorská konferencia je jedným z troch orgánov reprezentujúcich vysoké školy v Slovenskej republike. Cieľom konferencie je koordinácia a podpora činnosti rektorov slovenských vysokých škôl v záujme utvárania vysokoškolskej politiky.

Autor: SITA

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Biznis

PR: Cypherconf 2016

20.10.2016 00:08

IT konferencia o ochrane digitálnych informácií, hackingu a zneužívaní aplikačných zraniteľností sa uskutoční 3.11.2016 v Bratislave Prednášky pokrývajú aktuálne trendy vo webovej a mobilnej bezpečno ...

Biznis

VMworld 2016: Čo sa stane 29. 6. 2021 o 15:57?

19.10.2016 00:08

V Barcelone sa začalo jedno z najvýznamnejších podujatí zameraných na cloudové a virtualizačné technológie VMworld 2016. Viac než 10 000 účastníkov z 96 krajín si na prvej hlavnej prednáške okrem inéh ...

1 Comments

  1. Komunisticka vlada reakcia na: S viazaním výdavkov v kapitole SAV nesúhlasia ani rektori
    27.7.2016 07:07
    Náš komunistický premiér má za poradcu bývalého ohrdnutého riaditeľa SAV. A ten sa takto snaží postiť tým, ktorý ho už mali v SAV plné zuby. Presne v straníckej línii komunistickej strany smer.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá