SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Rybí olej môže zvýšiť účinnosť solárnych panelov

0

Hoci solárne panely vyrábajú elektrickú energiu zo slnečného svetla, teplo v skutočnosti znižuje účinnosť solárnych článkov. Tím výskumníkov v Kórei objavil prekvapivé riešenie: rybí olej. Aby sa solárne články neprehrievali, výskumníci vyvinuli oddelené fotovoltické tepelné systémy, ktoré využívajú kvapalinu na odfiltrovanie prebytočného tepla a svetla. Odčerpávaním ultrafialových lúčov, ktoré by mohli solárne články prehrievať, udržiava kvapalný filter solárne články chladnými a zároveň uchováva teplo na neskoršie použitie.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Odpojené fotovoltické tepelné systémy tradične používajú ako kvapalné filtre vodu alebo roztoky nanočastíc. Problém je v tom, že voda a roztoky nanočastíc nie sú veľmi dobré pri filtrovaní UV žiarenia. „Oddelené fotovolticko-tepelné systémy využívajú kvapalné filtre na absorpciu neúčinných vlnových dĺžok, ako je ultrafialové, viditeľné svetlo a blízke infračervené svetlo. Voda, ktorá je obľúbeným filtrom, však nedokáže účinne absorbovať ultrafialové žiarenie, čo obmedzuje výkonnosť systému,“ vysvetlil výskumný tím z Kórejskej námornej a oceánskej univerzity (KNOU).

Tím z KNOU zistil, že rybí olej vyniká pri filtrovaní prebytočného svetla. Zatiaľ čo väčšina oddelených systémov na báze vody funguje s účinnosťou 79,3 %, systém tímu KNOU na báze rybieho oleja dosiahol účinnosť 84,4 %. Na porovnanie, tím zistil, že samostatné solárne články pracujú s účinnosťou 18 % a samostatné solárne tepelné systémy s účinnosťou 70,9 %. „Emulzný filter z rybieho oleja účinne absorbuje ultrafialové, viditeľné svetlo a blízke infračervené vlnové dĺžky, ktoré neprispievajú k výrobe elektrickej energie vo fotovoltických moduloch, a premieňa ich na tepelnú energiu,“ uvádza sa v správe tímu.

Oddelené fotovoltické tepelné systémy môžu poskytovať teplo aj elektrinu. „Navrhovaný systém môže byť dokonca prevádzkovaný za špecifických požiadaviek a podmienok prostredia. Napríklad v lete by sa kvapalina v kvapalnom filtri mohla obísť, aby sa maximalizovala výroba elektrickej energie, zatiaľ čo v zime by kvapalný filter mohol zachytávať tepelnú energiu na vykurovanie,“ uviedol tím KNOU.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať