SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Robotický roj mikrofónov a reproduktorov „stlmí“ hlasy otravných ľudí

Technológie
0

Nový reproduktor, ktorý vytvorili výskumníci z Paul G. Allen School of Computer Science & Engineering, dokáže zmeniť rozmiestnenie svojich siedmich „samorozmiestňujúcich sa“ mikrofónov a rozdeliť miestnosť na takzvané rečové zóny, čo mu umožňuje sledovať a identifikovať rôzne hlasy, aj keď sa pohybujú. Navyše výskumníci tvrdia, že táto presná lokalizácia im umožňuje nielen oddeliť súbežné rozhovory, ale na príkaz stlmiť hlučné zóny (alebo otravných ľudí) pre aplikácie, ako sú videokonferencie.

Ako sa podrobne uvádza v nedávnej štúdii o tejto práci, uverejnenej v časopise Nature Communications, netradičný reproduktor tvorí tzv. robotický roj. Mikrofóny sa dodávajú ako roboty s veľkosťou náprstka, ktoré navzájom komunikujú, pohybujú sa na svojich malých kolieskach na rôzne miesta samostatne ako zmenšené Roomby a v prípade potreby sa vracajú do nabíjacej stanice. Akustický roj robotov je schopný sledovať polohu viacerých ľudí hovoriacich v miestnosti a oddeliť ich reč.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Na navigáciu v prostredí používajú prototypy robotov techniku podobnú vysokofrekvenčnej echolokácii, vysvetľujú výskumníci. Mobilita, ktorú im to umožňuje, je kľúčová. Vďaka rozmiestneniu čo najviac mikrofónov môže neurónová sieť, ktorá spracúva údaje, vykonávať presnejšie výpočty. Roboty sú však zatiaľ obmedzené na pohyb po stoloch, pretože sú schopné lokalizovať objekty len v 2D priestore.

„Vyvinuli sme neurónové siete, ktoré využívajú tieto časovo oneskorené signály na oddelenie toho, čo jednotlivé osoby hovoria, a na sledovanie ich pozície v priestore,“ uviedol vo vyhlásení spoluautor štúdie Tuochao Chen z Allen School. „Takže môžete mať štyri osoby, ktoré vedú dva rozhovory, a izolovať ktorýkoľvek zo štyroch hlasov a lokalizovať každý z hlasov v miestnosti.“

Výskumníci testovali robotický roj na miestach, ako sú kancelárie a kuchyne, pričom sa rozprávali traja až piati ľudia a systém nemal žiadne predchádzajúce znalosti o miestach alebo hlasoch. Napriek tomu dokázalo zariadenie lokalizovať 90 % hlasov, a to v rozmedzí 1,6 metra od seba. Mediánová chyba bola pritom ešte nižšia, a to necelých šesť centimetrov pre všetky scenáre. V budúcnosti chcú výskumníci použiť tieto techniky stlmenia a oddelenia zvuku vo fyzickom priestore v reálnom čase pomocou lokalizujúcich mikrofónov na to, čo robia slúchadlá s potlačením hluku vo vašich ušiach, ale pre celú miestnosť.

Zdroj: futurism.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať