Image
11.4.2016 3 Comments

Robotické strážne veže vybavené zbraňami budú chrániť americké základne. Ovládať sa budú cez joystick

Technologické inovácie dokážu pomôcť rôznym odvetviam, dokonca aj armáde. Keď v minulosti chránili americké základne niekoľkí vojaci, dnes ich ochráni jeden vojak a pritom sa na základni nemusí ani zdržiavať.

4,5 tonové kontajnerové zbraňové systémy (CWS – Containerized Weapons Systems) americkej armády pozostávajú z diaľkovo ovládanej stanice, ktorá je umiestnená v kontajneri a ovládaná kufríkovým systémom, jedným vojakom a s pákovým ovládačom. Človek, ktorý systém riadi môže byť od stanice vzdialený aj jeden kilometer. Tieto systémy budú umiestnené nielen vo vojenských základniach, ale svoje využitie by mohli mať taktiež vo vládnych budovách či na lodiach bojujúcich proti pirátom.

Samotná stanica sa nachádza na veži, vo výške približne 5 metrov a kufríkový systém ovláda vojak, napríklad v bunkri. Zbraňové systémy môžu mať rôzne podoby: protitankové riadené strely, granáty, guľomety,...Základne budú potrebovať generátor elektrickej energie 2kW a navyše solárne panely 1,2 kW ako externý zdroj.

CWS dopĺňa veľmi citlivý senzorový systém Firefly 360 pozostávajúci z akustických a infračervených senzorov. Nepriateľský útok dokáže rozlíšiť v rýchlosti s udaním informácie o aký typ útoku ide a operátor následne zaháji protiútok. V budúcnosti sa tento systém bude dať plne automatizovať, avšak o smrtiacich silách zatiaľ rozhodujú ľudia a nie stroj, napriek tomu, že reagujú rýchlejšie.

Jednu takúto vežu už americká armáda využíva na obranu vojenskej základne v Afganistane a v blízkej budúcnosti ich pribudne ešte viac.

Zdroj: popularmechanics.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

3 Comments

 1. To nie su roboticke veze reakcia na: Robotické strážne veže vybavené zbraňami budú chrániť americké základne. Ovládať sa búdú cez joystick
  11.4.2016 11:04
  Ved to nie je vobec autonomne, musi to riadit clovek. Je to len na dialku riadena zbran.
  Reagovať
  • RE: To nie su roboticke veze reakcia na: To nie su roboticke veze
   11.4.2016 12:04
   Základne sú často umiestnené blízko obývaných oblastí. Viete si predstaviť, že by vojenskú základňu napríklad na Lešti strážil autonómny systém napríklad lodný kanón Phalanx, ktorý sype projektily do vzduchu na všetko kovové (na mori si to môže dovoliť, kým ho zapnú stiahnu svoje lietadlá preč), nastavený tak aby strieľal na všetko pohyblivé. Okoloidúci hubári ani lesná zver by z toho radosť nemali.
   Reagovať
   • RE: RE: To nie su roboticke veze reakcia na: RE: To nie su roboticke veze
    12.4.2016 10:04
    popripade este kakaovnici, co predavaju potom pri ceste co nakradli v lese :)
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá