SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Robotické farmy by mohli navždy zmeniť zásobovanie Zeme potravinami

Technológie
0

S rastúcim počtom obyvateľov sveta nám rýchlo dochádza pôda na pestovanie dostatočného množstva plodín, ktoré by nasýtili všetkých. Už roky sa hovorí o tom, že budúcnosťou poľnohospodárstva je vertikálne pestovanie plodín v priestorovo úspornejších budovách. No v súčasnosti sa vertikálne poľnohospodárstvo realizuje len na 30 hektároch na svete. Navyše nárast nákladov na energiu viedol k zrušeniu niekoľkých vznikajúcich projektov. Nová poľnohospodárska spoločnosť Plenty so sídlom v San Franciscu je však presvedčená, že má riešenie.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Jej nová unikátna 3D architektúra, ktorá pestuje plodiny až do výšky dvoch poschodí v obrovských vežiach, môže spôsobiť revolúciu v poľnohospodárstve. Plenty verí, že dokáže vypestovať 350-krát viac úrody z rovnakého množstva pôdy ako konvenčné poľnohospodárstvo, a to takmer kdekoľvek na svete. Ich cieľom je vypestovať až dva milióny kilogramov listovej zeleniny ročne. Obrázky ich najmodernejšieho zariadenia ukazujú, ako by mohlo vyzerať poľnohospodárstvo v budúcnosti.

Sadenie semienok

Semená sa vysádzajú do zásobníkov pomocou automatizovaných systémov a dostávajú presnú zmes živín, ktorá pomáha začať proces rastu.

Miestnosť na rozmnožovanie

Tu sa mladé rastliny nachádzajú vo vlhkých podmienkach rozmnožovacej miestnosti. V súčasnosti spoločnosť Plenty na mieste pestuje štyri odrody jedlých rastlín. Ide o baby rukolu, baby kel, šalát a kučeravý baby špenát.

Rýchly rast

Vďaka možnosti meniť množstvo svetla, živín a vody, ktoré každá rastlina dostáva, môže Plenty kontrolovať mnohé aspekty konečného produktu.

Presádzanie

Keď rastliny dosiahnu určitú veľkosť, robotické ramená ich presadia na rastovú stenu.

Pestovateľská miestnosť

Interiérová farma spoločnosti Plenty využíva vertikálne pestovateľské veže a inovatívne systémy LED osvetlenia, vody a živín na efektívne pestovanie produktov.

Žiarivé svetlo

Detailný záber na jedno z LED svetiel používaných na podporu pestovania plodín.

Vitajte v džungli

Pracovník v zariadení spoločnosti Plenty v Comptone v Kalifornii prechádza medzi svetlami a stenou, v ktorej sa pestuje šalát.

Príprava na zber

Robotické rameno drží jednu z políc z pestovateľskej veže. Keď rastliny dosiahnu určitú veľkosť, presadia sa do otvorov a upevnia sa v pestovateľskej veži.

Miestnosť na zber úrody

Pracovník dohliada na robot v pestovateľskej miestnosti. Každý aspekt výroby potravín na farme je automatizovaný, vďaka čomu je systém veľmi efektívny.

Optické triedenie plodín

Po úplnom dopestovaní sa plodiny zbierajú a triedia pomocou tohto hi-tech optického triediča. Stroj využíva modré svetlo na kontrolu poškodených listov pred odoslaním plodín na balenie.

Zdroj: sciencefocus.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať