Image
12.2.2015 0 Comments

Raspberry Pi 2 má zábavný bug, neznáša fotografovanie s bleskom

new_raspberry_pi.jpg Druhá generácia populárneho Raspberry Pi, ktorá obsahuje 900 MHz štvorjadrový procesor ARMv7, bola vydaná začiatkom februára s cenou 35 dolárov. Nový model prešiel aj upgradom hardvéru, ktorý umožňuje spustiť na ňom vlastnú verziu systému Windows 10.

Používatelia však zistili, že tento model má nezvyčajný neduh - trpí „svetloplachosťou". Je citlivý na fotografovanie s použitím blesku. Po tom, čo je ožiarený xenónovým bleskom, sa v ňom naruší napájanie.

raspberry_pi_2.jpg

Komunita používateľov sa nazdáva, že skôr by mohlo ísť citlivosť jedného z polovodičov na doske na svetlo než o interferencie z elektromagnetických impulzov spôsobených bleskom. Používatelia zistili, že ďalšie minipočítače Raspberry Pi sú imúnne proti „smrtiacemu xenónovému blesku".

Ukázalo sa, že pravdepodobným vinníkom by mohol čip U16 SMPS (switched mode power supply), ktorý slúži ako regulátor napätia. Problémy mu spôsobujú záblesky s vysokou intenzitou, teda napr. laserové ukazovadlo či xenónový blesk.

pi2_package.jpg

Spomínaný čip zostal zrejme na úsporu výrobných nákladov bez puzdra, a tak xenónový blesk rozhodí jeho výstupné napätie. Príčinou môže byť fotoelektrický jav, ktorým sa pri dopade svetla na čip vytvorí silná prúdová špička.


Problém sa dá eliminovať zakrytím čipu nepriesvitným materiálom. Ide najmä o časť s kontaktmi, ktorá prilieha k PCB. Zrejme postačí čierna izolačná páska, prípadne môžete Raspberry Pi 2 umiestniť do puzdra či skrinky. Podľa Raspberry Pi Foundation by záblesk nemal viesť k trvalému poškodeniu dosky.

Zdroj: zdnet.com
raspberrypi.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá