Image
12.2.2015 0 Comments

Raspberry Pi 2 má zábavný bug, neznáša fotografovanie s bleskom

new_raspberry_pi.jpg Druhá generácia populárneho Raspberry Pi, ktorá obsahuje 900 MHz štvorjadrový procesor ARMv7, bola vydaná začiatkom februára s cenou 35 dolárov. Nový model prešiel aj upgradom hardvéru, ktorý umožňuje spustiť na ňom vlastnú verziu systému Windows 10.

Používatelia však zistili, že tento model má nezvyčajný neduh - trpí „svetloplachosťou". Je citlivý na fotografovanie s použitím blesku. Po tom, čo je ožiarený xenónovým bleskom, sa v ňom naruší napájanie.

raspberry_pi_2.jpg

Komunita používateľov sa nazdáva, že skôr by mohlo ísť citlivosť jedného z polovodičov na doske na svetlo než o interferencie z elektromagnetických impulzov spôsobených bleskom. Používatelia zistili, že ďalšie minipočítače Raspberry Pi sú imúnne proti „smrtiacemu xenónovému blesku".

Ukázalo sa, že pravdepodobným vinníkom by mohol čip U16 SMPS (switched mode power supply), ktorý slúži ako regulátor napätia. Problémy mu spôsobujú záblesky s vysokou intenzitou, teda napr. laserové ukazovadlo či xenónový blesk.

pi2_package.jpg

Spomínaný čip zostal zrejme na úsporu výrobných nákladov bez puzdra, a tak xenónový blesk rozhodí jeho výstupné napätie. Príčinou môže byť fotoelektrický jav, ktorým sa pri dopade svetla na čip vytvorí silná prúdová špička.


Problém sa dá eliminovať zakrytím čipu nepriesvitným materiálom. Ide najmä o časť s kontaktmi, ktorá prilieha k PCB. Zrejme postačí čierna izolačná páska, prípadne môžete Raspberry Pi 2 umiestniť do puzdra či skrinky. Podľa Raspberry Pi Foundation by záblesk nemal viesť k trvalému poškodeniu dosky.

Zdroj: zdnet.com
raspberrypi.org


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá