Image
12.2.2015 0 Comments

Raspberry Pi 2 má zábavný bug, neznáša fotografovanie s bleskom

new_raspberry_pi.jpg Druhá generácia populárneho Raspberry Pi, ktorá obsahuje 900 MHz štvorjadrový procesor ARMv7, bola vydaná začiatkom februára s cenou 35 dolárov. Nový model prešiel aj upgradom hardvéru, ktorý umožňuje spustiť na ňom vlastnú verziu systému Windows 10.

Používatelia však zistili, že tento model má nezvyčajný neduh - trpí „svetloplachosťou". Je citlivý na fotografovanie s použitím blesku. Po tom, čo je ožiarený xenónovým bleskom, sa v ňom naruší napájanie.

raspberry_pi_2.jpg

Komunita používateľov sa nazdáva, že skôr by mohlo ísť citlivosť jedného z polovodičov na doske na svetlo než o interferencie z elektromagnetických impulzov spôsobených bleskom. Používatelia zistili, že ďalšie minipočítače Raspberry Pi sú imúnne proti „smrtiacemu xenónovému blesku".

Ukázalo sa, že pravdepodobným vinníkom by mohol čip U16 SMPS (switched mode power supply), ktorý slúži ako regulátor napätia. Problémy mu spôsobujú záblesky s vysokou intenzitou, teda napr. laserové ukazovadlo či xenónový blesk.

pi2_package.jpg

Spomínaný čip zostal zrejme na úsporu výrobných nákladov bez puzdra, a tak xenónový blesk rozhodí jeho výstupné napätie. Príčinou môže byť fotoelektrický jav, ktorým sa pri dopade svetla na čip vytvorí silná prúdová špička.


Problém sa dá eliminovať zakrytím čipu nepriesvitným materiálom. Ide najmä o časť s kontaktmi, ktorá prilieha k PCB. Zrejme postačí čierna izolačná páska, prípadne môžete Raspberry Pi 2 umiestniť do puzdra či skrinky. Podľa Raspberry Pi Foundation by záblesk nemal viesť k trvalému poškodeniu dosky.

Zdroj: zdnet.com
raspberrypi.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dohady: Samsung prinesie prvý skladateľný smartfón v druhej polovici tohto roka

17.01.2017 00:28

Podľa zvestí z Číny má Samsung oficiálne predstaviť svoj prvý skladací smartfón v treťom či štvrtom štvrťroku tohto roka, no presný termín ešte nebol odhalený. Správa pochádza z príspevku na webe Weib ...

Produkty

Opera predstavila Neon. Bude takto vyzerať budúcnosť prehliadania webu?

17.01.2017 00:25

Spoločnosť Opera Software ukázala novú koncepciu svojho webového prehliadač a názvom Opera Neon. Podľa vývojárov vraj ponúka „pohľad do budúcnosti desktopových prehliadačov“. Základom je takisto Chro ...

Produkty

Google používa strojové učenie na zníženie dátovej spotreby pri obrázkoch s vysokým rozlíšením

17.01.2017 00:22

Vlani v novembri Google predstavil technológiu RAISR (Rapid and Accurate Image Super-Resolution). Ide o metódu interpolácie, ktorá má zlepšiť zobrazenie fotiek s nízkym rozlíšením a ušetriť dátové pre ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá