SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Raketa na fúzny pohon by mohla skrátiť čas letu na Mars na polovicu

0

Britský startup Pulsar Fusion so sídlom v Bletchley vyrába raketový motor využívajúci jadrovú fúziu, ktorý má za cieľ skrátiť čas cesty na Mars na polovicu. Spoločnosť očakáva, že ich motor prekročí rýchlosť 805 000 km/h a dosiahne najhorúcejšie teploty v celej slnečnej sústave. Na dosiahnutie týchto ohromujúcich cieľov sa bude využívať jadrová fúzia, reakcia, ktorá dodáva energiu Slnku. Jadrová fúzia v skratke spája dva atómy a uvoľňuje pritom obrovské množstvo energie. Vedci sa domnievajú, že tento proces môže vytvoriť neobmedzenú bezuhlíkovú energiu, ktorá nahradí fosílne palivá.

„Vesmír je ideálne miesto na uskutočnenie jadrovej fúzie, pretože je tam vákuum a extrémne nízke teploty,“ povedal Richard Dinan, generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Pulsar Fusion. „Na rozdiel od fúznej elektrárne si fúzny pohon nevyžaduje obrovskú parnú turbínu a palivá sa môžu získavať z externých zdrojov namiesto toho, aby sa museli vytvárať na mieste.“ Dinan verí, že sa to dá dosiahnuť už do štyroch rokov. Jeho plán zahŕňa vytvorenie plazmy elektricky nabitých častíc.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Keď sa v osemmetrovej fúznej komore vystrelí posledný výboj plazmy, teplota dosiahne niekoľko stoviek miliónov stupňov, čo je viac ako teplota Slnka. Problémom je, ako udržať superhorúcu plazmu v elektromagnetickom poli. Správanie sa plazmy je neuveriteľne ťažké predpovedať pomocou bežných techník. Vedci nedokázali kontrolovať turbulentnú plazmu, pretože sa zahrieva na stovky miliónov stupňov a reakcia sa jednoducho zastaví. Nedávne prelomové objavy však tento koncept priblížili k realite.

V decembri napríklad vedci vytvorili prvú fúznu reakciu, pri ktorej vzniklo viac energie, ako bolo potrebné na jej spustenie. Nádeje Pulsar Fusion sa ešte zvýšili vďaka novým pokrokom v oblasti umelej inteligencie. S cieľom využiť jej výhody sa startup spojil s americkou spoločnosťou Princeton Satellite Systems. Umelá inteligencia bude predpovedať, ako sa plazma správa v elektromagnetickom ohraničení.

Simulácie strojového učenia budú usmerňovať konštrukciu raketového motora. Pulsar Fusion plánuje v roku 2027 preukázať, že jeho raketa dokáže dosiahnuť teplotu jadrovej fúzie. Ak budú testy úspešné, spoločnosť sa posunie o krok bližšie k vytvoreniu prvého komerčne životaschopného motora na báze jadrovej fúzie na svete.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať