Image
10.6.2014 0 Comments

Prvý superpočítač prešiel Turingovým testom. Umelá inteligencia presvedčila, že je človek

goostman.png Výskumníci z University of Reading oznámili, že superpočítačový program prvýkrát v histórii prešiel Turingovým testom. Počas sobotného testu boli vraj posudzovatelia po 33 % času presvedčení o tom, že komunikujú s človekom, nie s počítačom.

Autorom tohto testu je matematik Alan Turing, ktorý ho publikoval v roku 1950 vo svojej knihe Výpočtová technika a inteligencia a odvtedy sa považuje za zlatý štandard na meranie toho, ako ďaleko pokročil vývoj v oblasti umelej inteligencie. Jeho podstata je taká, že posudzovateľ komunikuje s dvoma odpovedajúcimi - jeden z nich je človek, druhý počítač.

Posudzovateľ po dobu piatich minút kladie obom otázky a potom má rozhodnúť, ktorý z nich je človek. Počítač vyhovie testu vtedy, ako ho aspoň po 30 % času považujú za človeka. Zatiaľ však nijaký počítač v teste neuspel. Teraz však četovací robot Eugene Goostman testom prešiel, profesor Kevin Warwick, prorektor na Coventry University, ho pokladal za človeka. Keďže súčasne hodnotili tri osoby, z ktorých jedna ho považovala za človeka, úspešnosť bola 33 %.

Existuje však niekoľko verzií testu s vlastnými pravidlami a kritériami úspešnosti. Turingov test nestanovuje otázky ani témy konverzácie. Preto je tak trochu sporný, keďže posudzovateľ má väčšinou tendenciu pripísať ľudské vlastnosti často aj veľmi jednoduchým počítačovým algoritmom. Je to dosť nešťastné, pretože četovací robot sa dá ľahko nachytať, ak je posudzovateľ trochu podozrievavý. Četovací robot (chatbot) má totiž zvyčajne problémy s nadväzujúcimi otázkami a nedokáže v nich sledovať logiku. Človek pri takýchto otázkach dá buď priamu odpoveď, alebo dá najavo, že nerozumie, na čo sa ho posudzovateľ pýta.

Počítačový program Eugen Goostman vznikol v roku 2001. Jeho autormi sú Rusi Vladimir Veselov a Sergej Ulasen a ukrajinský rodák Eugen Demčenko. Simuluje 13-ročného chlapca z Odesy.

„Našou hlavnou myšlienkou bolo, že môže tvrdiť, že vie všetko, ale v jeho veku je úplne logické, že nevie všetko. Strávili sme veľa času rozvíjaním jeho osobnosti, aby bola vierohodná. Tento rok sme zlepšili 'ovládač dialógu', ktorý robí konverzáciu viac podobnou človekovi než pri programoch, ktoré iba odpovedajú na otázky," povedal Vladimir Veselov. „V budúcnosti chceme Eugena urobiť ešte múdrejším a pokračovať v zlepšovaní toho, čo by sme mohli nazvať 'logikou konverzácie'."

Turingov test 2014, v ktorom sa zúčastnilo dovedna päť počítačových programov, sa konal v spolupráci s organizáciou RoboLaw, ktorá skúma reguláciu robotických technológií, a medzi posudzovateľmi bol aj herec Robert Llewellyn, ktorý hral Krytona v seriáli Červený trpaslík.

Konverzáciu s Eugenom Goostmanom si možno vyskúšať na tejto stránke, ale v súčasnosti je pre veľký záujme väčšinou nedostupná.

Zdroj: gizmag.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá