SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Prvý hromadne vyrábaný humanoidný robot na svete sa bude starať o seniorov

Technológie
0

Šanghajská firma Fourier Intelligence vyvíja humanoidného robota GR-1, ktorý bude schopný napríklad prenášať pacientov z postele na invalidný vozík. Spoločnosť plánuje do konca roka 2023 uviesť na trh 100 kusov svojho robota, ktoré budú určené najmä pre robotické výskumné a vývojové laboratóriá. Odhady naznačujú, že v Číne sa počet ľudí vo veku 60 a viac rokov zvýši do roku 2035 z 280 miliónov na viac ako 400 miliónov. Robot GR-1, ktorý sa môže nasadiť v zdravotníckych zariadeniach, má reagovať na rastúci dopyt po zdravotníckych službách v súvislosti s nedostatkom pracovných síl a starnutím populácie.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Mohol by byť opatrovateľom, asistentom pri terapii, ale aj spoločníkom v domácnosti pre starších ľudí, ktorí sú sami. GR-1, ktorý je vysoký 1,64 metra a má hmotnosť 55 kilogramov, dokáže chodiť, vyhýbať sa prekážkam a vykonávať jednoduché úlohy, napríklad držať fľašu. Možno ho naprogramovať tak, aby sedel, stál či skákal. Ramená sa dajú naprogramovať tak, aby dvíhali náčinie a nástroje a vykonávali úlohy podľa želania používateľa. Hoci je robot stále vo fáze výskumu a vývoja, Fourier Intelligence dúfa, že funkčný prototyp môže byť hotový do dvoch až troch rokov.

Spoločnosť už vyvinula technológiu pre rehabilitáciu a exoskelety a generálny riaditeľ a spoluzakladateľ Fourier Intelligence Zen Koh verí, že humanoidné roboty môžu vyplniť zostávajúcu medzeru. „Nakoniec budú mať pacienti k dispozícii autonómnu robotiku, ktorá s nimi bude komunikovať.“ GR-1 bol predstavený na Svetovej konferencii o umelej inteligencii v Šanghaji spolu s prototypom humanoidného robota Optimus spoločnosti Tesla a ďalšími robotmi s umelou inteligenciou od čínskych firiem.

Zdroj: euronews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať